Τέλος καλό όλα καλά, αλλά το δίδαγμα πρέπει να μείνει

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Πέμ Απρ 21, 2011 00:08

Μπορει να φανω μαλακας αλλα ποσες φορες εχω πει απο πειρα οχι αναγομομενα λαστιχα στην ασφαλτο!!!Κακα τα ψεμματα αυτα τα λαστιχα ειναι μονο για το χωμα και οχι για πολυ χρηση,κακα τα ψεμματα αλλα οσοι φορατε τα χρησιμοποιητε και μες στην πολη και στον εθνικο!Μην τα εμπιστευεστε μπορει του φιλου η περιπτωση να ηταν τυχαια αλλα αργα η γρηγορα ψευτης να βγω θα ξανασυμβει μπορει να εχουν γραψει 10000 μπορει και 60000 χλμ θα γινει η μαλακια!!!!ΠΡΟΣΕΞΤΕ
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Πέμ Απρ 21, 2011 00:11

Για τον δε λαστιχα που τρυπησε το καρουμπαλο τι να πω ωραιος επαγγελματιας μπραβο του!!! Να τον προτειμαμε να γινουμε αγγελακια μια ωρα αρχητερα!~

:( :? :guns:
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Πέμ Απρ 21, 2011 10:06

Εσυ μη χαιρεσαι,αγγελος δεν γινεσαι! Νομιζω επισης οτι αν ο φιλος μας ειχε μαζι του την ρεζερβα,δεν θα επερνε τετοια εκταση το θεμα,απλα με την πρωτη θα το αλλαζε και ολα καλα!
" ΕΚ ΤΗΣ ΚΟΝΕΩΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ "
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό alpininstis » Σάβ Απρ 23, 2011 16:11

mirage έγραψε: Νομιζω επισης οτι αν ο φιλος μας ειχε μαζι του την ρεζερβα,δεν θα επερνε τετοια εκταση το θεμα,απλα με την πρωτη θα το αλλαζε και ολα καλα!



Αυτό ειναι σωστό που λες , το έχουμε αναφέρει και επισημάνει σε άλλο post ,σε ερώτηση που έκανε ο GLOCKY
Άβαταρ μέλους
alpininstis
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 16:06
Τοποθεσία: Αγ Παρ/υή Αττικής
Αυτοκίνητο: pinin 2.0 gdi 3door

Δημοσίευσηαπό Mitsu3Sport » Τετ Απρ 27, 2011 22:57

Φίλοι, σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψης σας. Με κάποιες θα συμφωνήσω ενώ με άλλες οχι.

Συμφωνώ για την ασχετοσύνη του λαστιχά (και τώρα που ξανα ανέβηκα Κοζάνη, θα πάω να τον βρω και να του εξηγήσω, ώστε να μην κάνει το ίδιο και σε άλλον). Επίσης ήταν και δικά μου ασχετοσύνη.

Όσον αφορά οτι η αναγόμωση δεν πρέπει να βγαίνει στην άσφαλτο, ας μου αποδείξει όποιος από τους συμφορουμίστες εδώ, ότι έχει την 4άδα αναγόμωσης πάνω στη σχάρα και μόλις φτάσει στο χώμα σκατζάρει.

Όσον αφορά την ταχύτητα, ο κατασκευαστής γράφει ξεκάθαρα 265/70 R 16 112Q, όπου Q=160km/h (με ονομαστικό φορτίο).
Mitsu3Sport
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 19:54
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pininokio » Τετ Απρ 27, 2011 23:11

δεν διαφωνω με αυτα που λες αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση που το λαστιχο ηταν ηδη "λαβωμενο" ξεχνας τις ενδειξεις κ υποδειξεις του κατασκευαστη
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pininokio
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2953
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2008 15:33
Τοποθεσία: mellisia
Αυτοκίνητο: pajero pinin 2.0 GDI

Δημοσίευσηαπό Mitsu3Sport » Τετ Απρ 27, 2011 23:17

Κατά τη γνώμη μου τα αναγόμωσης έχουν δύο σοβαρά μειονεκτήματα.

Το πρώτο είναι οτι έχουν έναν σκελετό, που είναι αγνώστου προέλευσης και μπορεί από ελάστικό σε ελαστικό ίδιου τύπου να είναι διαφορετικός (πχ. το ένα από BF Mud, και το άλλο από καποιο Pirelli ασφάλτινο).

Ως συνέπεια του παραπάνω, αγοράζεις ένα λάστιχο πχ. 245/70/16 και δεν γνωρίζεις αν είναι LT-metric, ή ISO-Metric, ή P-Metric. Όπου αυτό συνεπάγεται ότι δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις σε τι πίεση πρέπει να το έχεις φουσκωμένο για το δεδομένο φορτίο και ταχύτητα. Και βάζεις ένα 30άρι (όπως σε όλα τα αυτοκίντα από smart μεχρι Pajero 2,5 τονων) και ο Θεος βοηθός.

Το δεύτερο μειονέκτημα είναι οτι έχει και πάλι έναν σκελετό ο οποίος στην καλύτερη περίπτωση έχει καταπονηθεί για τουλάχιστον μια τριετία - και αφού μιλάμε για 4χ4 - ίσως έχει κοπανηθεί σε πέτρες, έχει δουλέψει σε χαμηλές πιέσεις κλπ. Δεν θέλω καν να σχολιάσω να έχει αναγομωθεί δεύτερη ή τρίτη φορά.
Mitsu3Sport
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 19:54
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Mitsu3Sport » Τετ Απρ 27, 2011 23:20

Pininokio, δεν αντιλέγω, αλλά δεν εστίάζω την άποψή μου στο συγκεκριμένο λαβωμένο λάστιχο. Το θέμα είναι γενικά αν μπορείς να εμπιστευθείς ένα αναγόμωσης (σε φαινομενικά άριστη κατάσταση) και αν μπορείς να βγεις στην άσφαλτο και να κινηθείς αξιοπρεπώς και με ασφάλεια.
Mitsu3Sport
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 19:54
Αυτοκίνητο:

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες

cron