Κέρωμα αυτοκινήτου

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

Κέρωμα αυτοκινήτου

Δημοσίευσηαπό mitsu » Δευτ Μάιος 02, 2011 12:34

Καλημέρα, χρόνια πολλά (για τις γιορτινές μέρες που πέρασαν) και καλό μήνα.
Εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι να πάρω ένα στιλβωτή για κέρωμα γιατί 70Ε για κάθε αμάξι (Χ3 = 210Ε) δεν λέει. Επειδή 2 φορές που πήγα για κέρωμα αυτοκίνητο το άφησα και έφυγα δεν παρακολούθησα τη διαδικασία αλλά πάνω κάτω ξέρω τη διαδικασία (νομίζω).
1. Καλό πλύσιμο
2. Αφαίρεση ξένων σωμάτων (κουτσουλιές, ρετσίνι κλπ)
3. Κάλυψη με ταινία των πλαστικών μερών που έρχονται σε επαφή με τη λαμαρίνα.
4. Άπλωμα του κεριού με μαλακό βαμβακερό πανί.
5. Πέρασμα - ξέβγαλμα με το στιλβωτή.

αν λέω καμια μ@λ@κί@ διορθώστε όπως επίσης και κανα tip ή βήμα που παρέλειψα, τύπο κεριού κλπ.
Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή...
Η ζωή είναι μεγάλη μην την κάνεις καρναβάλι!!!
Άβαταρ μέλους
mitsu
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 09:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό ΛΕΥΤΕΡΗΣ » Δευτ Μάιος 02, 2011 15:00

δεν ξερω σε τι θερμοκρασια πρεπει να ειναι το αμαξι σου.το ειχα κανει παλια σε ενα opel και μετα το πηγα για βαψιμο......ηταν καλοκαιρι, μικρος εγω, τυχερος ο φαναρτζης!!!!!η αλοιφη ηταν της 3Μ.Αυτα ελπιζω να σε βοηθησα και να μην σε φοβισα
Άβαταρ μέλους
ΛΕΥΤΕΡΗΣ
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2010 09:33
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ-ΑΘΗΝΑ-
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mitsu » Δευτ Μάιος 02, 2011 15:39

Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα τα εξής. Μακριά από αλοιφαδόρο - στιλβωτή. Στην ουσία ο αλοιφδόρος τρώει μέρος ου στρώματος του βερνικιού και εξαφανίζει τις γρατσουνιές. Τα γυαλιστικά που χρησιμοποιούμε χωρίζονται σε αυτά για αμάξι με βερνίκι και αυτά χωρίς (παλιά αμάξια). Αν σε αμάξι χωρίς βερνίκι βάλεις γυαλιστικό για την άλλη κατηγορία ξεβάφει(!!!). Από κει και πέρα μετά το γυάλισμα πέφτει το κέρωμα. Το κερί (φυσικό σκληρό καλύτερα) περνιέται με το χέρι ή με βαμβάκι, αφήνετε στην επιφάνεια κανα 20' και μετά απομακρύνεται με απαλό τρίψιμο. Αυτά διάβασα....τώρα αν εξακολουθώ να λέω μ@λ@κίες πυροβολήστε με :guns: :guns: :guns: :guns:
Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή...
Η ζωή είναι μεγάλη μην την κάνεις καρναβάλι!!!
Άβαταρ μέλους
mitsu
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 09:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pininokio » Δευτ Μάιος 02, 2011 19:00

στην ουσια αυτο κανει το γυαλισμα αλλα ελα που δεν μπορεις να κανεις κ αλλιως...
εχω δει σε φαναρτζιδικο ακομα κ γυαλοχαρταρισμα πριν το γυαλισμα με πολυ ψιλο γυαλοχαρτο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pininokio
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2953
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2008 15:33
Τοποθεσία: mellisia
Αυτοκίνητο: pajero pinin 2.0 GDI

Δημοσίευσηαπό mitsu » Δευτ Μάιος 02, 2011 23:27

Τελικά πήγα και πήρα γυαλιστικό κερί και το κέρωσα με το χέρι...3 ώρες τρίψιμο αλλά χαλάλι...κούκλα έγινε....Το σκ θα παίξει το wagon...αν για τη δική μου την πορδή έφαγα 3 ώρες μόνο για το κέρωμα βλέπω να τρώω κανα 8ωρο....
Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή...
Η ζωή είναι μεγάλη μην την κάνεις καρναβάλι!!!
Άβαταρ μέλους
mitsu
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 09:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό GLOCKY » Τρί Μάιος 03, 2011 06:26

Γραψε μας λεπτομερειες σχετικα,τι υλικα πηρες,μαρκα κτλ.
Ενδιαφερομαι και εγω!
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ
ΑΝΔΡΩΝ ΓΑΡ ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΠΑΣΑ ΓΗ ΤΑΦΟΣ
Άβαταρ μέλους
GLOCKY
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 20:28
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mitsu » Τρί Μάιος 03, 2011 11:11

Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα σε προιόν της Autoglym.
http://www.autoglym.com/enGB/product-qu ... torCar.asp

Για το δικό μου που ναι ανοιχτόχρωμο πήρα αυτό
http://www.autoglym.com/enGB/product-pr ... HD&Range=1
Είναι συνδιασμός σκληρού φυσικού κεριού και γυαλιστικού. Με αυτό παρακάμπτεις τη γυαλιστική αλοιφή. Αν έπαιρνα φυσικό σκληρό κερί θα έπρεπε πρώτα να πάρω μεσαία γυαλιστική κρέμα να την ξεβγάλω, να περάσω τη λεπτή (δημιουργία βάσης για κερί) και μετά να περάσω το κερί.

Για το wagon που ναι μαύρο πήρα ένα ειδικό κερί για σκούρα χρώματα
http://www.autoglym.com/enGB/product-pr ... HF&Range=1
Αυτό μου το σύστησε φίλος λαμαρινάς. Μου πε ότι αυτό ειδικά κάνει τα σκούρα αμάξια καινούργια.

Από το πρωί βρέχει έξω και το αμάξι παραμένει κούκλα. Άξιζε τελικά.

Τώρα όσον αφορά τη διαδικασία.
1)Πλένεις πολύ καλά και σχολαστικά το αμάξι.
2)Το στεγνώνεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.Αν βαριέσαι παίζει και αυτό http://www.autoglym.com/enGB/product-pr ... HJ&Range=1
3)Με μαλακή πετσετούλα fibre (Σούπερ μάρκετ μεγάλα 1,5Ε η πεντάδα) σκουπίζεις το αμάξι καλά για να φύγει τυχόν σκόνη που έκατσε και υπολείματα υγρασίας.
4)Απομακρύνεις πίσσες,κουτσουλιές, ρετσίνια και ότι ξένο σώμα υπάρχει στο αμάξι.
5)Χωρίζεις σε μέρη το αμάξι (καπό, πόρτες, φτερά κλπ) ώστε να μπορείς να κάνεις διάλειμα από το τρίψιμο (θα το χρειαστείς σίγουρα) και να ξέρεις που σταμάτησες. Προαιρετικά εγώ έβαλα χαρτοταινία γύρω από φανάρια και φλας μην κάνει καμιά θαμπάδα, αν και σε κάποια μαύρα δεν έκανε τίποτα).
6)Απλώνεις σε όλο το καπώ πχ σταγόνες από το κερί. Με καθαρή πετσέτα αρχίζεις πολύ μαλακά να τρίβεις. Πάρα πολύ μαλακά όμως ίσα ίσα να διαλύεται.
7)Αφήνεις τουλάχιστον 15' το κάθε κομμάτι από όταν πέρασες το κερί για να κάνει τη θαμπάδα. ΜΗΝ ΤΡΟΜΑΞΕΙΣ...Αυτό το πράμα θα βγει.
8)Με άλλο καθαρό πανί αρχίζεις να τρίβεις με αυξανόμνεη ένταση (στην αρχή πολύ απαλά και στη συνέχεια επίμονα και επαναλαμβανόμενα ιδιαίτερα σε σημεία με γρατζουνιές, σκουριά, ξένο χρώμα κλπ) το θαμπωμένο σου αμάξι. Με το επαναλαμβανόμενο τρίψιμο διασφαλίζεις ότι σε όλη την επιφάνεια περάστηκε κερί.
9)Βάλτο σε φως κάνε καφέ και κοίτα το.
Η διαδικασία αυτή κατά τους γνωρίζοντες πρέπει να γίνεται Μάιο και Σεπτέμβρη (πριν το χειμώνα και το καλοκαίρι) και ειδικά στα τζιπ που παν βουνό. Εμποδίζει το χρώμα να θαμπώνει από τη σκόνη, τη λάσπη κλπ κλπ.

Εγώ σήμερα θα καθαρίσω τους εσωτερικούς μαρσπιέδες και θα τους κερώσω το απογευμα.
Καλά μπράτσα!
Tip: Προσκαλείς για καφέ τον κολλητό σου και τον περιμένεις με τον καφέ έτοιμο και τα πανιά αραδειασμένα στην πυλωτή.
Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή...
Η ζωή είναι μεγάλη μην την κάνεις καρναβάλι!!!
Άβαταρ μέλους
mitsu
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 09:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mitsu » Τετ Μάιος 04, 2011 11:48

Σε περίπτωση που κάποιος θελήσει να αγοράσει κάποιο από τα προϊόντα της σειράς ας τα πάρει από το αγγλικό ebay τα χει μισή τιμή.
Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή...
Η ζωή είναι μεγάλη μην την κάνεις καρναβάλι!!!
Άβαταρ μέλους
mitsu
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 09:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αυτοκίνητο:


Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron