οι 155 που ψηφισαν ΝΑΙ

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

Δημοσίευσηαπό drsonic 21 » Κυρ Ιούλ 03, 2011 21:43

Νεκ μαζι σου φιλε cheers2
Η δραση μετραει παιδια, η παθητικη σταση μας εφερε εδω.Ο καθενας μας ας κανει το καθηκον του. [GR] [GR] [GR]
Ενας ηλικιωμενος μου ειπε στην δουλεια "Ντροπη τους , μονο ο τυφλος ειδε την αληθεια".
Άβαταρ μέλους
drsonic 21
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 22:53
Τοποθεσία: Αθηνα,Αγιοι Αναργυροι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό stefanos » Κυρ Ιούλ 03, 2011 21:55

Eνα απλο παραδειγμα για να δουμε ...ετσι απλα πως με κατι τετοια πεφτει το "μαγαζι" εξω!!!
Ας θαυμάσουμε την ευρηματικότητα των ανθρώπων που αρμέγαν το κράτος,
όλους μας, για δεκαετίες,

10 - Επίδομα προθέρμανσης αυτοκινήτου (ΟΤΕ) 690/μήνα 420 ατομα

09 - Επίδομα πλυσίματος χεριών (ΟΣΕ) 420/μήνα 1987 ατομα

08 - Επίδομα προπέλας (Λιμενικό) 840/μήνα 653 ατομα


07 - Επίδομα κεραίας (ΗΣΑΠ) 1120/μηνα 329 ατομα

06 - Μεταφοράς φακέλου (Δημόσιο) 290/μήνα 6800 ατομα

05 - Επίδομα παραλαβής - παράδοσης λεωφορείων 450/μήνα 1100 ατομα

04 - Επίδομα έγκαιρης προσέλευσης (ΕΘΕΛ) 310/μήμα 1790 ατομα

03 - Επίδομα αποτελεσματικότερης διεκπεραίωσης υποθέσεων (Υπουργείο Δικαιοσύνης)
02 - Επίδομα Φαξ (ΔΕΗ) 870/μήν 657 ατομα

01 - Ετήσιο επίδομα χρήσης του κυλικείου, παρότι η χρήση των
εστιατορίων των εγκαταστάσεων είναι δωρεάν (Όμιλος Ελληνικών
Πετρελαίων)

120/μήνα Ολο το πρoσωπίκο !!!!!!


...μερικα απο αυτα που φαινονται...
Άβαταρ μέλους
stefanos
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2005
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 08, 2010 22:31
Τοποθεσία: ΡΑΦΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mitsu » Κυρ Ιούλ 03, 2011 23:01

ΠΑθητική στάση γιατρέ μου είναι η μετατόπιση των ευθυνών...εγώ δεν λέω να κάτσουμε στον καναπέ αλλά η διαμαρτυρία απλά για τη διαμαρτυρία, χωρίς αυτοκριτική δε θα αλλάξει τίποτα. Ας κάνουμε όλοι μας την αυτοκριτική μας και μετά ας ψάξουμε ψ'υχραιμα και υπεύθυνα, εφικτές λύσεις να λυθεί το πρόβλημα...Τι να το κάνω εγώ αν κατεβαίνω κάθε μέρα στο σύνταγμα ή τους ξεφωνίζω σε όλα τα site και το Σεπτέμβρη μόλις αρχίσουν οι διορισμοί και οι συμβάσεις ή οι εργολαβίες να πάρω πάλι τη σημαία και να πάρω σβάρνα τα πολιτικά γραφεία...
Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή...
Η ζωή είναι μεγάλη μην την κάνεις καρναβάλι!!!
Άβαταρ μέλους
mitsu
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 09:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό drsonic 21 » Κυρ Ιούλ 03, 2011 23:40

ΠΑθητική στάση γιατρέ μου είναι η μετατόπιση των ευθυνών...εγώ δεν λέω να κάτσουμε στον καναπέ αλλά η διαμαρτυρία απλά για τη διαμαρτυρία, χωρίς αυτοκριτική δε θα αλλάξει τίποτα. Ας κάνουμε όλοι μας την αυτοκριτική μας και μετά ας ψάξουμε ψ'υχραιμα και υπεύθυνα, εφικτές λύσεις να λυθεί το πρόβλημα...Τι να το κάνω εγώ αν κατεβαίνω κάθε μέρα στο σύνταγμα ή τους ξεφωνίζω σε όλα τα site και το Σεπτέμβρη μόλις αρχίσουν οι διορισμοί και οι συμβάσεις ή οι εργολαβίες να πάρω πάλι τη σημαία και να πάρω σβάρνα τα πολιτικά γραφεία...

Σωστος φιλε ,ας κανουμε ολοι την αυτοκριτικη μας και επειτα ας πραξουμε οτι και οσο μπορουμε ο καθενας για το μελλον , οχι το δικο μας αλλα των παιδιων μας. :hey: :bravo:
Άβαταρ μέλους
drsonic 21
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 22:53
Τοποθεσία: Αθηνα,Αγιοι Αναργυροι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό kostasser » Δευτ Ιούλ 04, 2011 00:16

Nek έγραψε:Φιλοι ναι ειμαστε ηθικοι αυτουργοι,ναι οτι τους ψηφισαμε....ομως ψηφισαμε ο καθενας αυτον που νομιζε οτι θα βοηθησει να δουμε ασπρη μερα...ναι πολλοι εγλυφαν και πληρωναν και ταιζαν να μπουν στο δημοσιο αλλα δεν μπορουμε να πουμε οτι αυτοι που κατεβαινουν να διαδηλωσουν δεν ειναι αγανακτισμενοι,γιατι ολοι ειμαστε!!!δεν το βλεπω σωστο να ριχνουμε ευθυνες στους εαυτους μας ,γιατι και αυτο ευκολη λυση ειναι και να μην λεμε γι αυτους που εφαγαν τα ΤΟΣΑ χρηματα με τα ΤΟΣΑ σκανδαλα...ε δεν φταιει ρε παιδια ο μαναβης και ο μπακαλης γι αυτο,παρολο που τους ψηφιζουμε τοσα χρονια,δεν τους ψηφιζουμε να γαμιονται να τρωνε τα λεφτα του λαου...το οτι εμεις θα τα πληρωσουμε δεν υπαρχει καμια αμφιβολια,πεστε μου ομως μεχρι ποτε θα αντεξουμε...αυτο που ειδα παντως ειναι οτι οταν πρρριν λιγες μερες παρολιγο να πεσει η κυβερνηση τους γυρισε η σκουφια γυρω να στηριξουν την Ελλαδα,η μηπως να ειμαστε περηφανοι που μας δινουν συγχαρητηρια που ψηφιστηκε τελικα το μεσοπροθεσμο...ολοι ειναι ΠΡΟΔΟΤΕΣ και τους αξιζει πολλα χειροτερα να παθουν απο αυτα τα λιγα που παθαινουν οταν τους στριγμωνουν εξω...οι μισοι ειναι αεργοι κληρονομοι απο πολιτικες οικογενειες η απο ευπορους που ασχολουνται για χομπι και αλλοι απο μικρομεσαιες οικογενειες που ξεχασαν απο οτι φαινεται πως βγαινει το πραγματικο μεροκαματο στην οικοδομη η στο χωραφι απο το να στρογγυλοκαθονται στην βουλη και να οικονομανε....θα τριζουν τα κοκαλα ΠΟΛΛΩΝ αν βλεπουν αυτα που γινονται....τωρα το τι τους αξιζει ειναι μεγαλη κουβεντα και αλλα και πολυ λιγη ταυτοχρονα...



... λαθος κανεις φιλε μου ..


... κι ο μαναβης της γειτονιας σου φταιει που πουλαει τα φρουτα του ακριβα, με καπελο με διπλα τιμολογια (ανεφ αποδειξεως φυσικα) κι ο μπακαλης που πουλαει το πακιστανικο φασολι για Φλωρινιωτικο και ο παπουτσας που σου δινει foxer σε τιμη boxer κι ο δημοσιος με τον παχυλο μισθο και τα επιδοματα του και ....και ...και....

.. τους προδοτες, οπως λες, εμεις τους βγαλαμε, οπως επισης και τους προηγουμενους και τους πιο προηγουμενους ..

... αμεις φταιμε φιλε μου, εμεις που μαθαμε μια ζωη στο αραλικι στη ματσαραγκα και στην πουστια..

απορω ...πως γινετε, οποιον κι αν ρωτησεις σ αυτον τον τοπο για το ποιος φταιει, θα σου πει ..."οι αλλοι"..

.. οποια ταξη και να θιξεις , θα σου πει .." γιατι εμενα ? ... πρωτα να ξεκινησεις απο τους αλλους και μετα σε μενα" ..

... εγω φιλε μου δε θα συμφωνησω με τον Παγκαλο, ο οποιος απ οτι φενεται τρωει και πολυ, οτι μαζι τα φαγαμε ...

.. ζω ομως και κινουμαι στην κοινωνια μεσα και ξερω οτι απο τα 10 εκατομυρια που ειμαστε, καμποσα απο αυτα ολο και κατι εχει φαει, κατι εχει πριονισει, ολο και κατι εχει ροκανισει ... και πολλοι απο αυτους !!!!!!! ...


.. ειναι κι αγανακτισμενοι



Υ.Γ.
..οταν μαθουμε να βαζουμε και την ουρα μας μεσα, να βλεπουμε και την καμπουρα μας.... τοτε ισως να δουμε χαιρι ... αν οχι ....................




... και για να μην παρεξηγηθω, η τοποθετηση μου επι του θεματος ειναι γενικη και συμπεριλαμβανομαι κι εγω στην........ γενικοτητα
Άβαταρ μέλους
kostasser
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 00:44
Τοποθεσία: Σερρες
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό kostasser » Δευτ Ιούλ 04, 2011 00:29

drsonic 21 έγραψε:Νεκ μαζι σου φιλε cheers2
Η δραση μετραει παιδια, η παθητικη σταση μας εφερε εδω.Ο καθενας μας ας κανει το καθηκον του. [GR] [GR] [GR]
Ενας ηλικιωμενος μου ειπε στην δουλεια "Ντροπη τους , μονο ο τυφλος ειδε την αληθεια".



... ο τυφλος τωρα την ειδε την αληθεια ???(αν παρακολουθησες δηλωσεις του, ειπε οτι ειναι εκτος κοινοβουλευτικης ομαδας του ΠΑΣΟΚ, οχι εκτός του κομματος, το οποιο ειναι αυτο που στηριζει την κυβερνηση), τοσα χρονια που κυβερνουσε το κομμα του και μπατακωνε η χωρα μερα με τη μερα ολο και περισσοτερο, τι σκατα εβλεπε ? .. κι αυτος και οι ομοιοι του ?..
Άβαταρ μέλους
kostasser
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 00:44
Τοποθεσία: Σερρες
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Nek » Δευτ Ιούλ 04, 2011 17:59

φιλε μου να σου πω αυτο που εχω ζησει εγω και αντιλαμβανομαι ως τωρα...εχω πρωτοξαδερφα,φιλους και γνωστους οι οποιοι ειναι στο δημοσιο και εχουν μπει αλλοι με μεσον,αλλοι επι πληρωμη και αλλοι με την αξια τους...οσοι ειναι απο 15ετιας 20 αρηδες η αλλιως 35αρηδες και πισω ηταν αυτοι που πεσανε στις εποχες που οργιαζε το πραγμα....απο 35 και +....εγω λοιπον που ειμαι 30 και δεν μου χαριστικε τιποτα παρα παλευω απο 12 χρονων στα γαμημενα τα σιδερα,αλλα ποσα παιδια στην κοινωνια που ζω που πουλανε τις πατατες αποτο χωραφι χωρις να ξερουν ποσο θα τους την συμφωνησει ο γαμημενος ο εμπορας και πανε για λογαριασμο και τους λεει 15 λεπτα αν θες φιλε και στην αθηνα στη λαχαναγορα πουλιονται με 70+ λεπτα το κιλο,οταν κλεινουν τα συσκευαστηρια γιατι φερνουν καραβιες πατατες απο αιγυπτο και κυπρο με 5 και6 λεπτα,την πλενουν και την ανακατευουν με κοκκινοχωμα και βλεπεις στις λαικες πατατες λακοπετρας η σαγαιικα κλπ ποιος φταιει....τι θελω να σου πω...απο τις γενιες τις δικες μου και μετα τι φταιμε ρε φιλε να πληρωνουμε τα γαμησατικα αλλων...αυτους λοιπον τους αγανακτισμενους γιατι να τους λες γλυφτες και να πληρωσουν...ποιος 30αρης και μπροστα ειναι σε θεση εξουσιας ....και να σου πω και κατι ο μαναβης αν δεν κανει το καπελωμα τον πηρε η μπαλα και την γαμησε αλλα και αυτος για ενα μεροκαματο παει,να βρουν αυτους με τα χοντρα τιμολογια ποσα βγαζουν και ποσα κρυβουν...και για να μην παρεξηγηθω δεν επεται οτι ολοι οι 35 + ειναι τα λαμογια,αναφερομαι για αυτους που βολευτηκαν και για αυτους που ειναι σε καρεκλες μεχρι ενα μεγαλο κομματι της γενιας του πολυτεχνιου που ηταν οι αγωνιστες και τωρα ειναι αυτοι που μας γαμησαν με σμυριγδαλοιφη...και μην παρεξηγηθω που δεν βαζω παπακια στα γαμησατικα γιατι αυτοι μας το κανουν φορα παρτιδα ,ειναι υποκρισια να κραταμε τα προσχηματα εμεις,εκτος και ειναι ασχημο για το φορουμ παρακαλω τον διαχειριστη να το σβησει...φιλε κοστασερ τα γραφω με λιγο εντονο χαρακτηρα αλλα δεν εχω κατι με εσενα με αυτα τα σιχαμενα πλασματα ειμαι εξοργισμενος....ασε που λεει και τον αλλον που εγραφε σε καποιο φορουμ υβριστικα μην για τον πρωθυπουργο τον μπαγλαρωσε η διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος....δημοκρατια ....γατος γαμει γατος σκουζει....
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό drsonic 21 » Δευτ Ιούλ 04, 2011 19:32

Προσεχτε τι λετε και τι γραφετε γιατι στις επομενες εκλογες θα ξερουμε ....
Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΔΕΛΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ :evil: ΜΠΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :ha: :ha: :ha: :ha:
ΥΠΟΤΑΓΗ ΚΑΙ ΜΟΥΓΓΑ Ή ΤΑΝΚΣ
Άβαταρ μέλους
drsonic 21
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 22:53
Τοποθεσία: Αθηνα,Αγιοι Αναργυροι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pantg » Δευτ Ιούλ 04, 2011 20:13

Αισιοδοξο σε βλέπω συνάδελφε,


αυτοί έτσι όπως έχουν καβαλήσει το καλάμι και τις καρέκλες τους μην εκπλαγείς αν "ξεχάσουν" να κάνουν και εκλογές στο τέλος...


Μιάς και συζητάμε για εκλογές όμως αν θέλετε ρίξτε μια ματιά σε ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ θέμα που αφορά την δυνατότητα που μας παρέχεται να τα αλλάξουμε ΟΛΑ (κοινώς να καταργηθούν ίσως τα υπάρχοντα κόμματα) φτάνει να ψηφίσουν "λευκό" όσοι στις προηγούμενες εκλογές απείχαν της ψήφου τους..... (προσωπικά ψηφίζω άκυρο εδώ και πολλά χρόνια στις βουλευτικές, μιάς και το λευκό κανονικά πάει στο κόμμα που συγκεντρώνει το υψηλότερο ποσοστό. ΟΜΩΣ αν το "λευκό" είναι το 50% +1 των ψηφισάντων τότε τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά και μπορούμε επιτέλους να απαλλαγούμε από την οικογενειοκρατεία.
Ας μην ξεχνάμε ότι στις τελευταίες εκλογές (δημοτικές) είχαμε αποχή στο 70% των ψηφοφόρων. Αν όλοι αυτοί οι συμπολίτες μας είχαν ψηφίσει "λευκό" θα έπρεπε να ξαναγίνουν εκλογές ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΥΣ/ΚΟΜΜΑΤΑ......

Για σκεφτείτε το....

Εχουμε 2 1/2 χρόνια να πληροφορήσουμε τους συμπολίτες μας και να τους ετοιμάσουμε μία ΠΟΛΥ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗ "ΕΚΠΛΗΞΗ".

Καλό θα είναι να ρωτήσουμε και κάποιον νομικό με ειδίκευση στο Συνταγματικό δίκαιο και είμαι σίγουρος ότι ο κ. Κασσιμάτης θα μπορεί να βοηθήσει αν του τεθεί το ερώτημα.

Ρίξτε μια ματιά στο πιό επάνω Link στο φόρουμ των καλών συναδέλφων με τα ΤΟΥΟΤΑ και περιμένω τις απόψεις σας.

Χαιρετώ
Παντελής Γιαμαρέλλος
Παντελής Γιαμαρέλλος
ΠΡΟΣΗΜΟ Ο.Ε.
Επίσημος και αποκλειστικός αντιπρόσωπος
bloqueiokaiser.com.br
vortex-performance-exhausts.co.uk/
bishopsoriginal.eu/
noisekiller.co.uk
gazshocks.co.uk/
extreme4x4.co.uk
pantg
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Τρί Μαρ 22, 2011 11:19
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pantg » Δευτ Ιούλ 04, 2011 20:17

To link που ξέχασα στην πιό πάνω καταχώρηση (τα χημικά των καλών μας φίλων των ΜΑΤατζήδων αφήνουν τα ίχνη τους για ημέρες όσον αφορά τις πνευματικές και σωματικές λειτουργίες)

http://www.toyota4x4.gr/viewtopic.php?f ... 2&start=80


και το κείμενο της καταχώρησης που έκανε ο καλός συνάδελφος dionyssis

===================
"
ΜΕ ΛΕΥΚΟ 50%+1 ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ... ΟΛΟΙ ΛΕΥΚΟ. ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ!!!!

ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΑΥΤΟ?
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΡΥΒΟΥΝ ΕΠΙΜΕΛΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ?
ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΣΠΡΩΧΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΗ?

ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ. ΟΛΟΙ ΛΕΥΚΟ

....Τα ψηφοδέλτια τα διακρίνουμε σε έγκυρα, άκυρα και λευκά. Το κάθε ένα από αυτά τα ψηφοδέλτια έχει την δικιά του αρίθμηση κατά την εξαγωγή τους από την κάλπη. Τα έγκυρα εκφράζουν την επιλογή προτάσεων που δίδουν τα εκάστοτε πολιτικά κόμματα. Τα άκυρα εκφράζουν κάποια παραβίαση των παραπάνω αρχών και τέλος η λευκή ψήφος αποτελεί αρνητική ή ουδέτερη πολιτική τοποθέτηση απέναντι στις προτεινόμενες προτάσεις των κομμάτων.
Τι συμβαίνει στην περίπτωση που οι λευκές ψήφοι αποτελούν το 50% συν 1 του εκλογικού σώματος;
Όταν το 50% συν ένα του εκλογικού σώματος επιλέξει την λευκή ψήφο τότε υπάρχει πρόβλημα αντιπροσώπευσης και έκφρασης του κυρίαρχου λαού από τους υπάρχοντες πολιτικούς σχηματισμούς.
Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας με βάση την αρχή της Δεδηλωμένης (δήλωση της βούλησης του λαού), της Λαϊκής Κυριαρχίας και την αρχή της Ισότητας της ψήφου πρέπει να διαλύσει τους υπάρχοντες πολιτικούς σχηματισμούς, να ορίσει υπηρεσιακή κυβέρνηση και να δώσει εντολή σχηματισμού νέων πολιτικών σχηματισμών προκειμένου να εκφράσουν την λαϊκή βούληση.
Παράδειγμα: 1) Έστω ότι έχουμε τις Α,Β,Γ,Δ και Ε πέντε προτάσεις προς ψήφιση (η ψηφοφορία θα διεξαχθεί με βάσει ΠΔ 96/2007 το οποίο ισχύει και σήμερα) και υπάρχει το δικαίωμα της λευκής ψήφου από τους εκλογείς. Ο αριθμός των εκλογέων είναι εκατό (100) άτομα .
Από τα αποτελέσματα της ψηφοφορία προκύπτει ότι οι πενήντα ένας (51) ψήφισαν λευκό και 30 την Α πρόταση, 10 την Β, 5 την Γ , 2 την Δ, 1 την Ε και 1 άκυρο. Η πλειοψηφία των εκλογέων (51%) ψήφισε λευκό ( πλειοψηφικό σύστημα) και το λευκό αποτελεί συνειδητή επιλογή (και όχι αδιαφορία γιατί αυτή εκφράζεται από την αποχή ) που εκφράζει αρνητική ή ουδέτερη στάση τόσο απέναντι στις παραπάνω πέντε προτάσεις όσο και σε αυτούς που τις εκφράζουν. Τότε οι παραπάνω, αφού έχουν απολέσει την νομιμοποίηση τους να μιλούν εκ μέρους της πλειοψηφίας, πρέπει να αποσυρθούν (γιατί ανάλογη χρήσης έχουν και τα λευκά όταν έχουν μικρό ποσοστό, επίσης δεν υπάρχει εκπρόσωπος του λευκού) γιατί αυτό είναι το σαφές μήνυμα της λευκής ψήφου. Στη συνέχεια πρέπει να γίνουν ζυμώσεις, καταγραφή τάσεων και επιλογή (π.χ. δημοψηφίσματα) για το τι ζητάει η πλειοψηφία των εκλογέων και να διαμορφωθούν νέες προτάσεις που θα περικλείουν αυτές τις τάσεις της πλειοψηφίας Οι εκπρόσωποι αυτών των προτάσεων πρέπει να μπορούν να εκφράσουν την πλειοψηφία.
Παράδειγμα: 2) Σε σχετική απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (Πρώτο Τμήμα) , που αφορά την υπόθεση Πασχαλίδη, Κουτμερίδη και Ζαχαράκη κατά Ελλάδος αρ. απόφασης: Ν Φ092.22-2512-1/1 10/4/2008 στο κεφάλαιο Εφαρμογή στην παρούσα υπόθεση και στην παράγραφο 32 αναφέρεται ΄΄ Περαιτέρω , το Δικαστήριο …..σώματος. Ειδικότερα, επιλέγοντας το λευκό ψηφοδέλτιο, ένα μέρος του εκλογικού σώματος της μείζονος εκλογικής περιφέρειας της Κεντρικής Μακεδονίας επιθυμούσε να εκφράσει την αποκήρυξη όλων των πολιτικών σχηματισμών.΄΄ Όλη η απόφαση στο www.nsk.gr/edad/ee474.pdf. Δηλαδή, σύμφωνα με τα παραπάνω, η λευκή ψήφος αποκηρύσσει όλα τα πολιτικά κόμματα. Όταν το ποσοστό της λευκής ψήφου υπερβαίνει το 50% συν 1 του εκλογικού σώματος τότε μήπως διαλύονται τα πολιτικά κόμματα;
Αν στο Σύνταγμα α.41 παρ. 1΄΄ ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας δύναται να διαλύσει την Βουλή εάν αυτή ευρίσκεται εν προφανή δυσαρμονία με το λαϊκό αίσθημα………΄΄ στην άνω περίπτωση που σε μεγάλο ποσοστό (50% συν 1) του εκλογικού σώματος αποκηρύσσει, με την ψήφο του, τα πολιτικά κόμματα, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας ως ρυθμιστής του πολιτεύματος – αρχηγός της πολιτείας (α30 παρ.1 του Συντάγματος ) θα πρέπει να διαλύσει όλα τα κόμματα (αρχή της λαϊκής κυριαρχίας).
Στο α. 52 του Συντάγματος αναφέρει περί της ΄΄Γνήσια και ανόθευτη εκδήλωσης της λαϊκής κυριαρχίας΄΄ και αφορά την πληροφόρηση του λαού από τα ΜΜΕ. Ο λαός είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΤΟΣ για την δύναμη της λευκής ψήφου. Οι δημοσιογράφοι είναι επιλήσμονες των καθηκόντων τους έναντι στον ελληνικό λαό γιατί ο τελευταίος είναι εντελώς απληροφόρητος για την δύναμη της λευκής ψήφου.
Η λευκή ψήφος αποτελεί την μεγαλύτερη, δημοκρατικότερη και κυρίως ουσιαστικότερη μορφή διαμαρτυρίας στα δημοκρατικά καθεστώτα. Η λευκή ψήφος είναι πολιτική απόφαση που αποκηρύσσει το πολιτικό σκηνικό και στην εκλογική διαδικασία έχει την μορφή πολιτειακού δημοψηφίσματος.
Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω, τι νόημα θα είχε η επιλογή της λε��κής ψήφου από το εκλογικό σώμα και ποια θα ήταν η ουσία της στην εκλογική διαδικασία με βάσει των αρχών της δεδηλωμένης και της λαϊκής κυριαρχίας ; Μήπως ο πολίτης – εκλογεύς ασκώντας το ανώτερο δημοκρατικό του δικαίωμα, συμμετέχοντας με την ψήφο του στις εκλογές, επιλέγοντας λευκό ουσιαστικά η ψήφος του είναι υποδεέστερη και άνευ σημασία για το εκλογικό σώμα καταπατώντας την αρχή της ισότητας; Θα έπρεπε τότε να υπάρχουν μόνο τα έγκυρα και τα άκυρα ψηφοδέλτια που σημαίνει ότι θα έπρεπε υποχρεωτικά να υιοθετήσουμε μία από τις επιλογές που δίδουν τα πολιτικά κόμματα χωρίς δικαίωμα άλλης επιλογής, όπως γίνεται ουσιαστικά σήμερα γιατί ποτέ δεν άνοιξε η συζήτηση για τις δυνατότητες που προσφέρει στο εκλογικό σώμα η λευκή ψήφος. Το Σύνταγμα της Ελλάδος προστατεύει τον κυρίαρχο λαό και το Δημοκρατικό πολίτευμα και όχι το status quo (ηγεμονία) των πολιτικών κομμάτων και των υποψηφίων τους.
Στα δημοκρατικά πολιτεύματα λοιπόν έχει προβλεφθεί το πώς ο κυρίαρχος λαός έχει την δυνατότητα να απαλλαγεί από τους πολιτικούς σχηματισμούς και τους υποψηφίους αυτών βοηθώντας στην εξέλιξη του πολιτικού μας συστήματος. Αν οι τυχόν ομάδες πίεσης (Τράπεζες, Εκδότες, ΜΜΕ, Βιομήχανοι κ.ά.) έχουν βρεθεί πάνω από το πολιτικό σύστημα και αυτό εκτελεί εντολές τους πώς αλλιώς μπορεί ο κυρίαρχος λαός να απεγκλωβιστεί ειρηνικά από όλα αυτά; Όταν το πολιτικό σκηνικό συνολικά είναι κατώτερο σε πολιτικές, αξίες και ήθος από την κοινωνία δεν θα πρέπει να μπορεί να απαλλαγεί από αυτό ή θα πρέπει και η κοινωνία να γίνει σαν και αυτούς; Στη Δημοκρατία μόνο επιλέγεις; δεν μπορείς να απορρίπτεις;
Οι πολιτικοί σήμερα είναι αυτοί που ουσιαστικά ασκούν την νομοθετική, εκτελεστική και ελεγκτική εξουσία και όπως είναι φανερό, αν το πολιτικό σύστημα είναι σάπιο, δεν υπάρχει πιθανότητα τιμωρίας πολιτικών προσώπων ή επιχειρηματιών. Η λευκή ψήφος έχει την δυνατότητα να ΄΄καθαρίσει΄΄ το παρακμάζον πολιτικό σύστημα και να δώσει την δυνατότητα στον κυρίαρχο λαό να θέσει νέους κανόνες διακυβέρνησης.
Είναι ευκαιρία να διδάξουμε δημοκρατία όλο τον κόσμο και να τους αποδείξουμε ότι στη Δημοκρατία οι λαοί δεν εγκλωβίζονται σε ΄μέτριες΄ από το σύστημα προτεινόμενες επιλογές αλλά μπορούν να τις αποσύρουν και να αναζητούν αυτό που τους εκφράζει.

Εκπομπή για τη λευκή ψήφο δεν έχει γίνει ποτέ, γιατί;
"
=======================================

Tι λέτε????

Χαιρετώ
Παντελής Γιαμαρέλλος
Παντελής Γιαμαρέλλος
ΠΡΟΣΗΜΟ Ο.Ε.
Επίσημος και αποκλειστικός αντιπρόσωπος
bloqueiokaiser.com.br
vortex-performance-exhausts.co.uk/
bishopsoriginal.eu/
noisekiller.co.uk
gazshocks.co.uk/
extreme4x4.co.uk
pantg
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Τρί Μαρ 22, 2011 11:19
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό kostasser » Δευτ Ιούλ 04, 2011 22:56

Nek έγραψε:φιλε μου να σου πω αυτο που εχω ζησει εγω και αντιλαμβανομαι ως τωρα...εχω πρωτοξαδερφα,φιλους και γνωστους οι οποιοι ειναι στο δημοσιο και εχουν μπει αλλοι με μεσον,αλλοι επι πληρωμη και αλλοι με την αξια τους...οσοι ειναι απο 15ετιας 20 αρηδες η αλλιως 35αρηδες και πισω ηταν αυτοι που πεσανε στις εποχες που οργιαζε το πραγμα....απο 35 και +....εγω λοιπον που ειμαι 30 και δεν μου χαριστικε τιποτα παρα παλευω απο 12 χρονων στα γαμημενα τα σιδερα,αλλα ποσα παιδια στην κοινωνια που ζω που πουλανε τις πατατες αποτο χωραφι χωρις να ξερουν ποσο θα τους την συμφωνησει ο γαμημενος ο εμπορας και πανε για λογαριασμο και τους λεει 15 λεπτα αν θες φιλε και στην αθηνα στη λαχαναγορα πουλιονται με 70+ λεπτα το κιλο,οταν κλεινουν τα συσκευαστηρια γιατι φερνουν καραβιες πατατες απο αιγυπτο και κυπρο με 5 και6 λεπτα,την πλενουν και την ανακατευουν με κοκκινοχωμα και βλεπεις στις λαικες πατατες λακοπετρας η σαγαιικα κλπ ποιος φταιει....τι θελω να σου πω...απο τις γενιες τις δικες μου και μετα τι φταιμε ρε φιλε να πληρωνουμε τα γαμησατικα αλλων...αυτους λοιπον τους αγανακτισμενους γιατι να τους λες γλυφτες και να πληρωσουν...ποιος 30αρης και μπροστα ειναι σε θεση εξουσιας ....και να σου πω και κατι ο μαναβης αν δεν κανει το καπελωμα τον πηρε η μπαλα και την γαμησε αλλα και αυτος για ενα μεροκαματο παει,να βρουν αυτους με τα χοντρα τιμολογια ποσα βγαζουν και ποσα κρυβουν...και για να μην παρεξηγηθω δεν επεται οτι ολοι οι 35 + ειναι τα λαμογια,αναφερομαι για αυτους που βολευτηκαν και για αυτους που ειναι σε καρεκλες μεχρι ενα μεγαλο κομματι της γενιας του πολυτεχνιου που ηταν οι αγωνιστες και τωρα ειναι αυτοι που μας γαμησαν με σμυριγδαλοιφη...και μην παρεξηγηθω που δεν βαζω παπακια στα γαμησατικα γιατι αυτοι μας το κανουν φορα παρτιδα ,ειναι υποκρισια να κραταμε τα προσχηματα εμεις,εκτος και ειναι ασχημο για το φορουμ παρακαλω τον διαχειριστη να το σβησει...φιλε κοστασερ τα γραφω με λιγο εντονο χαρακτηρα αλλα δεν εχω κατι με εσενα με αυτα τα σιχαμενα πλασματα ειμαι εξοργισμενος....ασε που λεει και τον αλλον που εγραφε σε καποιο φορουμ υβριστικα μην για τον πρωθυπουργο τον μπαγλαρωσε η διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος....δημοκρατια ....γατος γαμει γατος σκουζει....


... agaphte Νεκ...

... το παραδειγμα σου με τις πατατες ειναι χαρακτηριστικο, εμπεριεχει ομως μονο μια δοση αληθειας κι επετρεψε μου να γνωριζω πολυ καλιτερα τις καταστασεις αυτες μιας κι εχω μεγαλωσει αναμεσα στα χωραφια,στις λαικες αγορες και στη λαχαναγορα (διπλα τιμολογια, φουσκωμενα, εικονικα χωρις αυλακιά παραγωγης για επιστροφη ΦΠΑ, επισπορες καλλιεργιες επιδοτουμενες κι εικονικες με ανυπαρκτες κι ελαχιστες ζημιες και τεραστιες αποζημιςσεις απο τον ΕΛΓΑ λογω καποιας "καλης" γνωριμιας κτλ κτλ, δεκαδες τα παραδειγματα)....

... τωρα για τους 30αρηδες που εγραψες ? ..

.. εχεις δικιο..

... ας χαιρονται λοιπον τους γονιους τους


Υ.Γ.
...παντα γενικη η τοποθετηση μου
Άβαταρ μέλους
kostasser
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 00:44
Τοποθεσία: Σερρες
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Nek » Τρί Ιούλ 05, 2011 08:09

φιλε μου το παραδειγμα με τις πατατες ειναι πραγματικοτητα εδω κατω...οπως πραγματικοτητα ειναι οπως σωστα λες και οι μουφα ζημιες με τις μεγαλες αποζημιωσεις και τριπλοαποζημιωσεις που εχουν γινει στα μερη μου....οπου επειδη καταγεται συγκεκριμενος βουλευτης να αποζημιωνεται ο χ παραγωγος με 90% ζημια για τον παγο που εκαψε την πατατα και ο ψ παραγωγος που τους χωριζει ενα χαντακι χωραφι με χωραφι το πολυ 25% του ειπε το ελγα....αφου λοιπον αποζημιωθηκαν οι περισσοτεροι ψηφοφοροι του οι πολλοι που οντως ειχαν ζημια πηραν ενα τιποτα με μπολικο καθολου....απο τα διπλα χωρια δε με ολικη καταστροφη εκει να δεις...ειναι και αλλα πολλα αλλα οι κουβεντες αυτες δεν τελειωνουν ποτε...ειναι ενα φορουμ που μιλαγαμε και καναμε την καβλα μας και καταντησαμε μεσα απο αυτο να κανουμε κουβεντες καφενειου για αυτους....
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Τετ Ιούλ 06, 2011 09:42

κωστα εχεις καποια δικαια αλλα καπου σε "χανω"... Δεν συμφωνω και τοσο!Ειναι πολυ αντρικιο να δεχεσαι τις ευθυνες σου σαν ανθρωπος αλλα αυτες πο πρεπει και οχι γενικα και αοριστα!!!!!!!ειναι λαθος φιλε μου αυτο που κανεις!!! Εχουμε ολοι απο ενα μεριδιο ευθυνης αλλα οχι ολοι το ιδιο."Εσυ" και η γενια σου,οπως και οι γονεις μου,κανατε το λαθος και τους ψηφιζατε,εγω στα 27 μου δεν εχω ψηφισει ποτε,αρα δεν εβαλα και εγω το λιθαρακι μου!!! και δεν ειμαστε ολοι στην πουστια και στην ματσαραγκα!!!
Χαιρομαι πολυ για τον Παντελη για την σταση του,εχω πολλους γνωστους που αυτοαποκαλουντε "εθνικιστες" και δεν αξιζουν μια μπροστα τους!!!Τι καλυτερο λοιπον απο τα πεπραγμενα του!!!??? για να μην καθομαστε λοιπον απο το forum να τα λεμε,εγω ριχνω μια ιδεα,να βρεθουμε σε ενα μαγαζι να τα πουμε και να πιουμε και ενα κρασακι,νομιζω οτι καλο θα κανει και θα μυραστουμε και τις αποψεις-γνωσεις!!! Κωστα απο Σερρες,θαθελα πολυ να βρισκομασταν να τα λεγαμε απο κοντα...
Νομιζω οτι μια κυριακη θα την βρουμε να τα πουμε απο κοντα...
" ΕΚ ΤΗΣ ΚΟΝΕΩΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ "
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό kostasser » Τετ Ιούλ 06, 2011 13:39

.... κι εδω κλεινω ..
... μιας και δε δυναται αυτο το φορουμ για τετοιες συζητησεις..


.. η τοποθετηση μου οπως προεγραψα ειναι γενικη..

.. φιλτατε mirage

... δεν καταλαβα που μ "εχασες" ... δεν ειπα σε καμια περιπτωση οτι ολοι εχουμε την ιδιο μεριδιο ευθυνης, ομως ολοι εχουμε, εστω κι ενα μικρο μεριδιο που μας αναλογει, ακομη κι εσυ που δεν εχεις ψηφισει ποτε, ενω μπορουσες

... μπορουσες και δε το 'κανες, οπως και πολλες αλλες χιλιαδες (εκατονταδες) σαν εσενα, και τωρα απαιτεις κι αγανακτας, ριχνοντας ολες τις ευθυνες στις προηγουμενες γενιες .... συνεχιζεις κι εσυ τα λαθη των προηγουμενων γενεων με αλλο τροπο (μη ψηφιζοντας)...

.. δεν ειναι σταση ενδεδειγμενη αυτη κατα τη γνωμη μου σε εκλογες.... υπαρχουν κι αλλες λυσεις αν θελεις (αναλυθηκε παραπανω απο τον συμφορουμιστα pantg)..

Υ.Γ.
.. παρακαλω να μη λαμβανονται υπ'οψην οι αναφορες μου σε α' προσωπο..
... γενικα τοποθετουμαι

Υ.Γ.2
..φιλε mirage

... θα το 'θελα κι εγω καποια στιγμη να βρεθουμε σε καποιο "τραπεζι" , με τα εδω παιδια του φορουμ, αλλα βλεπεις η αποσταση ειναι αυτη που δε βοηθαει ..

.. ισως ομως καποια στιγμη... ποιος ξερει
Άβαταρ μέλους
kostasser
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 00:44
Τοποθεσία: Σερρες
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Πέμ Ιούλ 07, 2011 11:01

kostasser,οταν αναφερθηκα οτι δεν εχω ψηφισει,εννωουσα τα δυο μεγαλα κομματα!Παντα η ψηφος μου ηταν ψηφος διαμαρτιριας και ηταν σε πατριωτικο-εθνικιστικο κομμα...

Οσον αφορα το τραπεζι,γνωριζοντας την αποσταση,προτεινω να βρουμε μια μεση αποσταση για ολους...πχ Βολος....μακαρι!
" ΕΚ ΤΗΣ ΚΟΝΕΩΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ "
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

cron