Αγορά pajero 3.5 2002 80.000

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

Αγορά pajero 3.5 2002 80.000

Δημοσίευσηαπό saikogr » Κυρ Ιουν 08, 2008 19:57

Καλησπέρα σας

Είμαι νέο μέλος και έχω ένα HONDA CRV και θα το αλλάξω με PAJERO 3.5 2002 με 80.000 χλμ αυτόματο ή με ένα 2004 με 30000 αλλά είναι ποιο ακριβό.
Εγώ είμαι υπέρ του αυτόματου για πολλούς λόγους
Ξέρετε εάν βγάζει βλάβες και πόσο περίπου καίει ?
Σίγουρα θα καταναλώνει παραπάνω από το CRV αλλά δεν έχω πρόβλημα (αντιοικολόγος αλλά έχω και MATIZ 800)
Στα 100.000 είναι μεγάλο service ? και εάν ναι πόσο περίπου στοιχίζει ?
Σας ευχαριστώ πολύ
saikogr
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 08, 2008 19:42
Τοποθεσία: Αθήνα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό themis » Κυρ Ιουν 08, 2008 20:41

Καλοσορισες στο κλαμπ ,σχετικα με το pajero σου λεω οτι ειναι ενα πολυ καλο εργαλειο με καλη συμπεριφορα στο δρομο και επεισεις στο χωμα,πρακτικα το αυτ\το παει παντου σε σχεση φυσικα του ογκου και του βαρους του,η καταναλωση τωρα πιστευω οτι ειναι στα επιπεδα ολων τον μεγαλων ογκον αυτοκινητων.Το αυτοματο ειναι ατου,για το σερβις τωρα το βλεπω λιγο τσουχτερο αλλα εξαρταται που θα το πας και τι θα σου αλαξουν ιμαντα εκεν/ρου φρενα λαδια κτλ .Το μονο μειονεκτιμα ειναι οτι ολοι οι κινητηρες GDI καινε λαδια και το μονο που χρειαζεται ειναι να ελενγχεις πιο συχνα τη σταθμη.
Άβαταρ μέλους
themis
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2224
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 24, 2008 20:14
Τοποθεσία: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό saikogr » Δευτ Ιουν 09, 2008 07:30

Ευχαρστώ πολύ
saikogr
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 08, 2008 19:42
Τοποθεσία: Αθήνα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pajeropoulos » Τρί Ιουν 10, 2008 13:03

Εάν είναι ελληνικής αντιπροσωπείας, θα πρέπει να ψάξεις εάν ισχύει η εγγύηση και μέχρι πότε (το 2002 άλλαξε από 3 σε 7 χρόνια). Εάν όχι , θέλει καλό έλεγχο γιατί τα μηχανικά μέρη του που σχετίζονται με την τροφοδοσία, από το ρεζερβουάρ μέχρι τις αντλίες και τα μπεκ, έχουν μια ευασθησία στην ποιότητα καυσίμου και μπορεί να οδηγήσουν σε ακριβές επισκευές. Στα 90χιλ θα χρειαστείς αλλαγή ιμάντα (250) μπουζί (120) λάδια (70) και πιθανόν αμορτισερ. Τιμές αντι/πειας χωρίς εργατικά (υπολογίζω εργατικά για ολα 350 ευρώ περίπου).
Το αυτόματο είναι ουσιαστικά μονόδρομος σε αυτό το αυτοκίνητο καθώς λογω βάρους και ροπής με το χειροκίνητο ταλαιπωρείσαι και το ταλαιπωρείς χωρίς λόγο. Άλλωστε είναι πολύ καλό σε λειτουργία. Επίσης προτίμησε την έκδοση με το ηλεκτρονικό σύστημα ευστάθειας για καλύτερη συμπεριφορά εντός δρόμου.
Κατανάλωση υπολόγιζε 13,5-14 λίτρα/100 σε μικτό κύκλο με εθνική έως 140χλμ/ώρα. Πάντως σαφώς χαμηλότερα από cherokee και Land Cruiser.
Το θέμα είναι εάν χρειάζεσαι τις εκτός δρόμου δυνατότητες , αλλίως πάρε κατι σε πιο SUV. Η μετάβαση από το CRV είναι συνειδητή;
Α, ναί, από ανταλλακτικά μην περιμένεις πάντα διαθεσιμότητα, Σαρακάκης είναι αυτός.
pajeropoulos
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 04, 2008 11:45
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό saikogr » Τρί Ιουν 10, 2008 15:38

Πάντα μου άρεσε αυτό το αυτοκίνητο και γενικά ήτανε σκοπός μου να το πάρω κάποια στιγμή. Τελικά όμως δεν θα προχωρήσω στην αγορά του, ακόμα, για συγκεκριμένους λόγους. Πρώτον η κατανάλωση είναι πολύ μεγάλη και νομίζω πώς δεν είναι στα νούμερα που μου δίνεις αλλά πολύ παραπάνω κοντά στα 18λ/100 με γνωστός μου που το έχει να τσακώνονται στην οικογένειά του ποιος ΔΕΝ θα το πάρει και ποιος θα έχει αφήσει βενζίνη για τον επόμενο. Δεύτερον το μέγεθος που το καταντάει δύσκολοκίνητο στην Αθήνα και χωράει τσιμα-τσιμα στο παρκινγκ μου.
Φυσικά έχω και δεύτερο Matiz που είναι οικονομικό αλλά κάποια στιγμή θα το οδηγήσεις και στην Αθήνα και τότε…..?
Προτιμώ να περιμένω να βρω μεταχειρισμένο το νέο pajero που θεωρητικά θα είναι ποιο οικονομικό αλλά και με λιγότερα χιλιόμετρα. Για τώρα έκλεισα ένα Jeep 2,4 facelift με 22.000χλμ του 5/06 στα 21.000€.
Αρκετά καινούργιο σε άριστη κατάσταση και πιστεύω η επόμενη αγορά μου να είναι το αυτοκίνητο που πάντα ήθελα.
Ευχαριστώ πολύ.
saikogr
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 08, 2008 19:42
Τοποθεσία: Αθήνα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό alpininstis » Τρί Ιουν 10, 2008 16:18

saikogr νομίζεις οτι το jeep είναι οικονομικό ? Αν έτσι σου τα είπανε είναι ΛΑΘΟΣ .
Άβαταρ μέλους
alpininstis
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 16:06
Τοποθεσία: Αγ Παρ/υή Αττικής
Αυτοκίνητο: pinin 2.0 gdi 3door


Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

cron