Ασχετος ζητάει βοήθεια!

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ » Σάβ Ιουν 08, 2013 19:56

παιδια,καλησπερα!μια ερωτηση προς ολους τους εχοντες(η κατεχοντες)μιας και ειμαι νεος στο club,αλλα με μεγαλη καψα για την αγορα ενος pajero sport,στο εγγυς μελλον...η ερωτηση λοιπον ειναι η εξης.εντουραδες και κατι αεροπλανικα οπως μερικοι μερικοι εδω μεσα(ονοματα δεν λεω...-ρε ειστε τρελοι?????)δεν κανω.θελω ομως τη δυναμη να υπαρχει ετοιμοπολεμη σε ωρα αναγκης...pajero sport 3000 βενζινη,η 2500 πετρελαιο?δεν ξερω και πως πανε η ζημιες και το κοστολογιο σε καθε service.οποιος πιστος ας δωσει τα φωτα του....
ferocious
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 20, 2013 11:58
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Mitsu3Sport » Σάβ Ιουν 08, 2013 20:12

Pajero Sport 3000 Βενζίνη - Ζημιές = 1 - 0
Mitsu3Sport
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 19:54
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ » Σάβ Ιουν 08, 2013 21:41

καταλαβαινω οτι υπαρχει διαφορα στην ιπποδυναμη μεταξυ πετρελαιου και βενζινης,υπαρχει ομως και η αναλογη διαφορα στην καταναλωση καυσιμου?η μηπως με μια εγκατασταση υγραεριου,λυνεται το θεμα??ευχαριστω mitsu!εχεις την pajera?
ferocious
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 20, 2013 11:58
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Mitsu3Sport » Κυρ Ιουν 09, 2013 15:05

Έχω το Pajero 3.0 Sport. Και ναι το έχω κάνει υγραέριο.

Αυτή τη στιγμή καίω
- 15λτ. Εθνική χ0,83 = 12,45 Ε/100χλμ
- 17λτ. Αθήνα χ0,83 = 14,11 Ε/100χλμ
μέ μόνιμο βάρος 2.100kg
Ενώ το Φίατ 1,2 της γυναίκας μου καίει 8,5λτ χ 1,64 = 14λτ/100χλμ !!!

Όσον αφορά το υγραέριο, με αναλύσεις λαδιών που κάνω συστηματικά, έχω δει ίχνη μετάλλων στο λάδι, τα οποία με τη χρήση MotorKote έχουν μειωθεί στο ελάχιστο.
Αυτά από βενζίνη και LPG. Κάποιος άλλος με Ντιεζελ ας γράψει τις δικές του εμπειρίες
Mitsu3Sport
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 19:54
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ » Κυρ Ιουν 09, 2013 18:26

Εισαι κατατοπιστικοτατος mitsu,και σε ευχαριστω!!ομολογω,οτι τετοια θελω να ακουω...τα μεταχειρισμενα που βλεπω στην αγορα,ειναι τα περισσοτερα αυτοματο κιβωτιο..περα απο την οδηγικη συνηθεια του καθενος,εχουν ακουστει τιποτα..."βρωμες"για τα αυτοματα???thanks again!
ferocious
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 20, 2013 11:58
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Mitsu3Sport » Κυρ Ιουν 09, 2013 21:16

Εγω έχω χειροκίνητο. Όχι από επλογή, απλά έτσι το βρήκα μεταχειρ. σε ευκαιρία. Αλλίως αυτόματο ήθελα.

Τώρα για περισσότερα, κάποιος που έχει ας απαντήσει.

Πάντος θα έχει λίγο παραπάνω κατανάλωση, αλλά στο χώμα θα είναι πολύ καλύτερο και ελέγξιμο.
Mitsu3Sport
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 19:54
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό NikosKollias » Κυρ Ιουν 09, 2013 21:45

Και εγώ το Sport 3.0 βενζίνη έχω. Δεν είχα ποτέ πριν αυτόματο και μάλλον δεν πρόκειται να ξαναγοράσω μάνιουαλ στο μέλλον αν ποτέ αλλάξω αμάξι. Κανένα πρόβλημα, δουλεύει όπως το μάθεις. καταλαβαίνει τι θες και πότε το θες. Αν βγάλεις την μπαταρία (το έκανε προχτες το συνεργείο) θελει λίγα χιλιόμετρα να καταλάβει το πόδι σου και είσαι κύριος μετά :)
Από ζημιες τίποτα, δεν έχει και δίσκο πλατώ (αν δεν κάνω λάθος), οπότε και ένα έξοδο λιγότερο για το μέλλον...
Άβαταρ μέλους
NikosKollias
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2009 08:39
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΚΕΝΤΡΟ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό moingr » Κυρ Ιουν 09, 2013 22:16

Αυτόματο και δημιουργεί άγχος σε συνοδυγους με χειροκινητα παντός η μαμά ανάρτηση είναι πολύ μαλακια θέλει σφιξιμο
<color=FF8C00> Pajero Sport 3.0L, 3.15 & 4.9 gears, lockered², lifted 4', tyre 33', Snorkeled, Wishboned, and more </color>
Άβαταρ μέλους
moingr
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 11, 2010 09:58
Τοποθεσία: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΒΟΥΛΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ » Κυρ Ιουν 09, 2013 23:09

παιδες,με καλυψατε πληρως!!αντε να ξεφορτωθω τον βιταρο,(οχι οτι εχει προβλημα το αμαξι,ισα-ισα το αντιθετο)αλλα με τρια κοριτσια στην οικογενεια,μονο τα βαφτικα τους να βαλεις,θελεις μια καροτσα να τα φορτωσεις....)να δω και εγω τι θα κανω!σας ευχαριστω ολους!
ferocious
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 20, 2013 11:58
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Mitsu3Sport » Δευτ Ιουν 10, 2013 08:30

Και εγώ το Βιτάρα 3θυρο 16V είχα πριν πάρω το Πατζέρο!!!

Το σημαντικό είναι οτι δε θα δεις και μεγάλη διαφορά σε αυτά που θα πληρώνεις (ειδικά αν κάνεις πολλά χλμ).

Εγώ έχω βγάλει ένα κόστος χρήσης 2,8Ε/100χλμ για τα πάντα (τέλη, ασφάλειες, σερβις, αναρτήσεις λάστιχα κλπ)

Κάθε μέρα που ξυπνώ και μπαίνω μέσα το ευχαριστιέμαι όσο δεν πάει άλλο!!!
Mitsu3Sport
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 19:54
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ » Δευτ Ιουν 10, 2013 10:18

εγω mitsu εχω το διλιτρο το πενταθυρο(99 μοντελο)αλλα οταν εκατσα σε ενα pajero sport,καταλαβα οτι το δικο μου ειναι απλα... οδοντοπαστα!πολλες διαφορες,σε πολλους τομεις!!χωροι,δυναμη, αισθηση ασφαλειας...για να δουμε...
ferocious
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 20, 2013 11:58
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pepe » Δευτ Ιουν 10, 2013 15:53

Αμα αρχισεις κιολας να το ''φτιαχνεις '' οπως το θες...τοτε να δεις χαρες.... Καθε φορα που θα αλλαζεις κατι θα εχεις ενα καλυτερο αυτοκινητο.....Εναν πανθηρα με τα ολα του...χαχαχαα
Υ.Γ. Ακομα το 'φτιαχνω''...αλλα γινεται ....Παναγια βοηθα...χαχαχα
Αν δε το πας στο βουνο .. τι το πηρες το φουκαριαρικοοο;;;; Αντε παρε κανα αλλο και δωστο μπας και το χαρει κανας αλλος...
Άβαταρ μέλους
pepe
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Τετ Δεκ 15, 2010 15:14
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ » Δευτ Ιουν 10, 2013 19:41

εχετε βαλθει ολοι να με κανετε να με κανετε να μην κοιμηθω αποψε...αληθεια,ποτε το σταματησε το σπορτ απο την παραγωγη στην ελλαδα,το 2007??pepe,αφου με εφτιαξες με τα περι πανθηρα,για πες μου σε παρακαλω,τι αλλο "παιζει"σε φτιαξιματα να ξερω τι με περιμενει δηλαδη,οχι τιποτα αλλο...(εχε υπ'οψιν σου οτι δεν ειμαι και ο ψυχακιας να περναω απο νεροφαγωματα και τετοια διαστημοψυχοβγαλτικοαεροπλανικα οπως μερικοι μερικοι στο club....ρε...πατε καλα ρε....????)
ferocious
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 20, 2013 11:58
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό moingr » Δευτ Ιουν 10, 2013 20:18

λιγο η αναρτηση, λιγο ενα μλοκε,λιγο ενας αναπνευστηρας, λιγο τα μπρος ψαλιδια και ενα bodylift
ετσι για να μην μας κοροιδευουν οι πινινακηδες του club
και εισαι τζετ
α τα Βασικα πλημνες (βοηθουν στην καταναλοση αλλα και σε αλλα πολλα)
και αμορτισερ τιμονιου οπως και υγραεριο
μετα εξατμηση και παπαλα τα πινιν τα τραβαμε πλεον . . .
<color=FF8C00> Pajero Sport 3.0L, 3.15 & 4.9 gears, lockered², lifted 4', tyre 33', Snorkeled, Wishboned, and more </color>
Άβαταρ μέλους
moingr
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 11, 2010 09:58
Τοποθεσία: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΒΟΥΛΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό NikosKollias » Δευτ Ιουν 10, 2013 20:19

@moingr: Αυτό με τις πλήμνες για πες το λίγο αναλυτικά. Με ενδιαφέρει και εμένα...
Άβαταρ μέλους
NikosKollias
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2009 08:39
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΚΕΝΤΡΟ
Αυτοκίνητο:

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

cron