Για να δουμε παλι!!!!

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

Για να δουμε παλι!!!!

Δημοσίευσηαπό stefanos » Τρί Φεβ 14, 2017 08:59

Οσο εσεις ετοιμαζοσαστε για τη βολτα,εγω εβαλα λιγο μεσα το κασονι να δω νερολαδα γιατι θα πηγαινα Σπαρτη να φερω το διαδοχο που τελειωσε την εξεταστικη.
Εβγαλα το θερμοστατη και του εκανα μια μικρη τρυπα για να εξαερωνει καλυτερα(εμας δεν εχει καποια βαλβιδα η βιδα)....δεν ειχα προμηθευτει αντιψηκτικο οποτε τα νερα που χαθηκαν τα συμπληρωσα με απιονισμενο νερο που ειχα στη καροτσα,και στο δρομο πηρα και μια μαλ@κια κοκκινη να την εχω στη καροτσα.
Το αμαξι καθοδον εδειχνε θερμοκρασιες πιο καλες απο καθε αλλη φορα......να δουλευει 2 με 3 βαθμους πιο κατω και αν εκανε πως πηγαινε λιγο πιο πανω(οχι να ανεβασει)επεφτε πολυ πιο γρηγορα.
Μετα τη Κορινθο αριστερα για Τριπολη,ανηφορα......το ματι μου στο οργανακι.....96....χμμμμ 97.....ξανα χμμμμ 98.....χμμμ και λιγο ωχ!!!....99 ωχ χωρις χμμμ.....το κοβω λιγο δεξια επανω στο δρομο και το οργανο συνεχιζει να ανεβαινει μεχρι 112(ο δεικτης του αυτοκινητου τοτε αρχισε να ανεβαινει)......νερα αρχ!δ!α μαζι μου μονο το λιτρο κολοπαραφλου που ειχα παρει μαζι μου...το κολαρο του νερου μπετο!!....ανοιγμα ταπα εριξα οτι ειχα μεσα (μ@λ@κια γιατι πιο πριν ειχα κατουρησει!!αλλιως θα κατουραγα και μεσα)...πεφτει,και σιγα σιγα το μπουλο.
Στην ανηφορα με τα 3 συνεχομενα τουνελ, μια χαρα(το αμαξι στη εξοδο του τελευταιου ειχε την πιο χαμηλη θερμοκρασια απο αλλη φορα.......σταματημα στην ΕΚΟ και αντιψηκτικο το κοκκινο που εχει το οποιο ειναι απο τα καλυτερα που μπορεις να βρεις ευκολα....ακριβουτσικο αλλα ειναι ΟΑΤ και μας κανει.... συμπληρωμα κανα 1.5 λιτρο....και το μπουλο.Μια χαρα παλι,και κοψιμο αριστερα για Σπαρτη απο Τεγεα .......σε μια ανηφορα σχεδον τα ιδια αλλα οχι τοσο ψηλα....συμπληρωμα και παμε...
Φτανωντας,ενα τσεκαρισμα στα νερα, και λιγακι συμπληρωμα.Στο φευγιο μου λεει η γυναικα μου"...να πηγαινουμε λιγο πιο σιγα μην εχουμε καποιο προβλημα????"......"ναι λεω....ας εχουμε το νου μας, μπας και γυρισουμε με καμια οδικη πισω!!".......μολις ξεκιναμε και πιανουμε τα ανηφορικα εξω απο Σπαρτη......παρε ματσουκι!!!...."καλα δεν ειπες να εχουμε το νου μας???"....."ναι.....δεν ειπα ομως οτι θα πηγαινουμε σερνοντας πισω!!".....και δωσεεε,πρεπει να πηγαινα με 20-30 χιλιομετρα παραπανω απο αλλες φορες.....ειχα παρει και τις γραμμουλες μου...αρχοντας!!!.
Κιχ το αμαξι...και γκρινια μηδεν(την επιασα καμια δεκαρια φορες να κοιταει το οργανακι.....οποτε λεω αλλου εχει το μυαλο .....ριχτου!! :) )....
Βγαινοντας στη Τριπολη .......ξαναπαρε....140-150 στον ανοιχτο και η θερμοκρασια στους 86-87 :? ( ο θερμοστατης ανοιγει στους 82)....μετα απο ενα σημειο χαλαρωσα και πηγαινα με τα ορια της εθνικης(....περιπου) και το μοτερ να δουλευει σε πολυ καλες θερμοκρασιες.

Αυτα ...........καπου παει το μυαλο μου και να δουμε
Άβαταρ μέλους
stefanos
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2005
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 08, 2010 22:31
Τοποθεσία: ΡΑΦΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Re: Για να δουμε παλι!!!!

Δημοσίευσηαπό alpininstis » Τρί Φεβ 14, 2017 10:02

εξαερωτικό δεν έχει πουθενά ?
Άβαταρ μέλους
alpininstis
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 16:06
Τοποθεσία: Αγ Παρ/υή Αττικής
Αυτοκίνητο: pinin 2.0 gdi 3door

Re: Για να δουμε παλι!!!!

Δημοσίευσηαπό pepe » Τρί Φεβ 14, 2017 10:28

Στεφανε μηπως απο το εξαερωτικο στο εβγαζε σε μορφη ατμου το νερο;;;;
Αν δε το πας στο βουνο .. τι το πηρες το φουκαριαρικοοο;;;; Αντε παρε κανα αλλο και δωστο μπας και το χαρει κανας αλλος...
Άβαταρ μέλους
pepe
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Τετ Δεκ 15, 2010 15:14
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Αυτοκίνητο:

Re: Για να δουμε παλι!!!!

Δημοσίευσηαπό stefanos » Τρί Φεβ 14, 2017 19:49

pepe έγραψε:Στεφανε μηπως απο το εξαερωτικο στο εβγαζε σε μορφη ατμου το νερο;;;;

Εαν ενοεις εξαερωτικο σαν αυτο που εχει εσας με τη βιδα,οχι δεν εχουμε τετοιο........και οταν λεμε για νερα μιλαμε οτι παπαριασε μεχρι πισω στο διαφορικο!!

Εχω την εντυπωση οτι επαιξε μεγαλο ρολο το σκετο νερο....καθοτι μεν εχει μεγαλες ψυκτικες δυνατοτητες,στερειτε ομως αντιθερμικων που εχουν(τα καλα τουλαχιστον) αντιψυκτικα...και εαν φτασει σε μεγαλη θερμοκρασια αρχιζει και να ατμοποιειται αλλα και δεν πεφτει ευκολα
Άβαταρ μέλους
stefanos
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2005
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 08, 2010 22:31
Τοποθεσία: ΡΑΦΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Re: Για να δουμε παλι!!!!

Δημοσίευσηαπό Brazilianos » Κυρ Μαρ 05, 2017 20:39

Είσαι γκαντεμόσαυρος ρε!! Αυτό φταίει!! Έχεις τα ηλεκτρικά βεντιλατέρ ή του φόρεσες το δικό του πάλι;
Τωρα που εγινε η θαλασσα γιαουρτι
δεν εχουμε κουταλι να φαμε!
Άβαταρ μέλους
Brazilianos
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: Τετ Δεκ 16, 2009 18:51
Τοποθεσία: Ξανθη
Αυτοκίνητο:


Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες

cron