PININ και εντυπώσεις...

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

PININ και εντυπώσεις...

Δημοσίευσηαπό pajino » Τρί Οκτ 21, 2008 13:17

Θα θελα να μοιραστώ μαζί σας, τις εντυπώσεις από το πινίν μου...

Λοιπόν :

Έχω ένα pinin 2.0gdi 5πορτο από τον 10ο του 2004, το είχα πάρει μεταχειρισμένο από Γερμανία με 30000χλμ, το έχω σηκώσει πίσω με 10cm ψηλότερα ελατήρια, αμορτισέρ pro comp και μπροστά 5cm με προέκταση στα γόνατα ...

Έχω δεύτερη τετράδα ζαντολάστιχα με αναγομώσεις sahara 205 80/16 και άλλο οφσετ ...

Έχω περάσει από όλα τα λαγκάδια και όλα τα γκρεμίδια της περιοχής (είχα πιο τράιαλ βλέψεις τότε...)

Έχω τρέξει σε αγώνες enduro, trail raid ( 1ος γενικής!!!)

Έχω κάνει 100000χλμ από τότε που το έχω και όλα στο βουνό και τη πόλη εκτός από κάνα 2 φορές εκτάκτως Πάτρα-Αθήνα (στα ταξίδια επειδή είχα όλο το χειμώνα τα αναγόμωσης επάνω, νοίκιαζα μία alfa 156 και έκανα την δουλειά μου) ...

Έχω βγάλει το καταλύτη και έχω ένα φίλτρο k&n...

Έχω...

Έχω...

Έχω...

Τέλος πάντων του έχω βγάλει το λάδι με λίγα λόγια, ή αλλιώς το έχω ευχαριστηθεί με όλη τη σημασία της λέξης βέβαια!!!!!
Αυτός εξ'άλλου ήταν ο λόγος που το πήρα ...

Τότε πολλοί μου έλεγαν ότι: ''εντάξει καλό είναι, τι να το κάνεις, που να πας, δε παίρνει φτιάξιμο, δε το λυπάσαι, δε,δε,δε....''

Α, όταν πήραμε με τον Pajerinho 1η γενικής και είχαμε 4 λεπτά διαφορά από τον δεύτερο που ήταν από την όπεν ενώ εμείς ήμασταν raid , κάποιοι γύρισαν και μας είπαν ότι '' το καλύτερο αυτοκίνητο για αγώνες έχετε , μπράβο κλπ κλπ'' τέλος πάντων ....

Αποφάσισα τη προηγούμενη Παρασκευή να φύγω με την καλή μου να πάμε ΠΣΚ Μονεμβασιά, από Πάτρα πάντα.

Είχα τα 50/50 με 225/70-16 λάστιχα επάνω και είπα θα πάμε με το πινίν , καθάρισα το φίλτρο αέρα επειδή είναι k&n, συμπλήρωσα 1lt λάδι shell 15/50, έβαλα βενζίνη, τα πράγματα και βουυυρ...

Να σας πω ότι πήγα από Κόρινθο-Τρίπολη-Σπάρτη-Μονεμβασιά και γύρισα από Σπάρτη-Ταύγετο-Καλαμάτα-Πύργο.

Πήγα και ήρθα 750χλμ ΞΕ ΚΟΥ ΡΑ ΣΤΟΣ !!!!!!
Σε κάποιες ευθείες με μικρή κατηφορική κλήση για Τρίπολη μου έδειχνε 180+χλμ!!!!!!
Μέσα δεν ακουγόταν κιχ από θορύβους δεν με προβλημάτισε τίποτε δε με κούρασε η ανάρτηση (το αντίθετο μάλιστα ! ) , το πήγα και ήρθα ΤΑΠΑ και μου έκαψε 12,9lt / 100 km που το θεωρώ μία χαρά, μη πω δύο ....

Επειδή λοιπόν μερικές φορές σκέφτομαι να πάρω κάτι άλλο, σκέφτομαι απλά, πιο μπορεί στη κατηγορία του, να μου προσφέρει όλα αυτά τα πράγματα και ταυτόχρονα να μην το μετανοιώνω μετά και καταλήγω ότι είναι ότι πρέπει σαν επιλογή, αν εξαιρέσεις τους περιορισμένους χώρους, το ότι τσιμπάει λίγα λαδάκια, ότι η οθόνη του υπολογιστή θέλει καμιά φουσκιά που και που, ότι έχω αλλάξει κάμποσες φορές ρουλεμάν τροχού κλπ...

Δεν μου έχει βγάλει ζημιά βαρβάτη το αυτοκίνητο !!!!(κούφια η ώρα!!) και πιστέψτε με το έχω προσπαθήσει....

Το πινιν σέβεται τον εαυτό του πάνω από όλα έχει το dna του pajero τίποτα δεν είναι τυχαίο !!!

Α, το αυτοκίνητο αν έχει πάει 2 φορές στο service της αντιπροσωπείας είναι ζήτημα και εκεί για διάγνωση μόνο, που τελικά δεν μπόρεσαν να κάνουν...

Ελπίζω να μη σας κούρασα .

Φιλικά

Σπυρόπουλος Κων/νος (pajino)
Άβαταρ μέλους
pajino
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Παρ Φεβ 01, 2008 11:51
Τοποθεσία: Patras
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό kostis » Τρί Οκτ 21, 2008 18:57

φιλε pagino με ανεβασες πολυ ψυχολογικα εχω παρει και εγω το 3θηρο 1800 μοντελο 2006 ειχα μπει σε διαδικασια να το πουλισω χωρις καλα καλα να το εχω χρονο.αφου αλλαξα γνωμη και σιγα σιγα το μαθαινω βλεπω οτι ειναι ενα πολυ καλο αμαξι με πολλες δυνατοτητες
Άβαταρ μέλους
kostis
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 586
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 17:49
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Nek » Τρί Οκτ 21, 2008 19:36

συμφωνω και εγω μαζι σου κωστα.ειχα vitara, μετα αγορασα niva καινουριο.δεν τα κρατησα πανω απο χρονο το καθενα.το pinin το εχω 2,5 χρονια και δεν με εχει ξενερωσει καθολου,στην αρχη μου ελεγαν τα ιδια οτι δεν κανει,δεν φτιαχνεται κλπ.και μονο που ειναι απο την οικογενεια pajero για μενα φτανει.και φτιαχνεται,και ψυχη εχει και αξιοπιστο ειναι και στην τελικη ειναι mitsubishi pajero.
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mitsu » Τρί Οκτ 21, 2008 20:39

Εγώ παιδιά, αν και σύντομη η εμπειρία μου με το "μωρό" (το χω 2 μήνες και το χω κάνει περίπου 5.000χλμ), έπαθα την πλάκα μου όταν πριν από δυο βδομάδες κατέβηκα με άλλους τρεις συνεργάτες (σύνολο με εμένα 4) στην Ηλεία για δουλειά, έκανα μια στάση μόνο στον Μπράλλο για βενζίνη, βουρ με 160 στα ισιάδια από Θεσσαλονίκη μέχρι Λαμία και μου καψε 12,2 απροβλημάτιστα στο δρόμο (είτε φορτωμένο είτε άδειο δεν βλέπω διαφορά και ας είναι το 1,8 με τα 120), άνετο και στη δουλειά που το χώνω δεν ακούγεται κιχ. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ, ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ. Όσο για την κατανάλωση έκανα σε επαρχιακό δίκτυο (στροφές,ανηφόρες) γύρω στα 500χλμ και άλλα 300 στη Θεσσαλονίκη με πολύ χαλαρή οδήγηση (συνέχεια αναμμένο λαμπάκι eco) και μου δείχνει κατανάλωση 8,4. Πιστεύω επειδή έχουν περάσει αρκετά αμάξια απ'τα χέρια μου ότι είναι ένα κλασσικό γιαπωνέζικο που αν το σεβαστείς και το προσέξεις θα στο ανταποδώσει. Ο μόνος ενδοιασμός που είχα πριν το πάρω ήταν τα ακριβά ανταλλακτικά που το ξεπέρασα και αυτό. Να μαστε γεροί λοιπόν όλοι μας να τα χαρούμε!!!
Άβαταρ μέλους
mitsu
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 09:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Παρ Μαρ 13, 2009 00:47

[font=Comic Sans MS]ΕΙΜΑΙ....Εικόνα ΜΕ ΤΟ Εικόνα[/font][font=Lucida Console] ΤΕΛΟΣ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΣΚΟΤΩΝΩ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΕΤΕ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΕ ΓΙΑΤΡΟ......?drsonic21 εχω κατι τι λες εσυ που ξερεις???[/font]
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό drsonic 21 » Παρ Μαρ 13, 2009 12:35

Η υπερβολικη εκθεση σε pajero pinin ειναι που προκαλει PININOMANIA, μια ασθενεια που εμφανιστηκε πριν 7-8 ετη ταυτοχρονα σε ολα τα μηκη και πλατη της γης.Η ασθενεια ειναι σταδιακα επιδεινουμενη και προκαλει φαινομενα ιπταμενων pinin :guns: ενω η αποτομη διακοπη απο την εκθεση σε pinin προκαλει δολοφονικες διαθεσεις. [devil]
Γι'αυτο συμπεριφερθειτε στους κατοχους pinin με κατανοηση και κυριως εκτος δρομου μην πεσετε στο λαθος να τους εξαγριωσετε με ειρωνικα σχολια γιατι σας βλεπω να το γυρνατε παλι στην δικηνητη αυτοκινηση(δεν πα' να 'χετε defender) :fff:
Αυτα μπορω να πω προς το παρον , αν υπαρχει καποιο ιατρικο update ή αναθεωρηση επι του θεματος με χαρα μου να το μοιραστω μαζι σας!!!
Άβαταρ μέλους
drsonic 21
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 22:53
Τοποθεσία: Αθηνα,Αγιοι Αναργυροι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό alpininstis » Παρ Μαρ 13, 2009 13:37

drsonic 21 έγραψε: και κυριως εκτος δρομου μην πεσετε στο λαθος να τους εξαγριωσετε με ειρωνικα σχολια γιατι σας βλεπω να το γυρνατε παλι στην δικηνητη αυτοκινηση(δεν πα' να 'χετε defender)





:goodpost: :goodpost: :goodpost:
:hehe: :hehe: :hehe:
:bravo: :bravo: :bravo:
Άβαταρ μέλους
alpininstis
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 16:06
Τοποθεσία: Αγ Παρ/υή Αττικής
Αυτοκίνητο: pinin 2.0 gdi 3door

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Παρ Μαρ 13, 2009 15:35

drsonic 21 έγραψε:Η υπερβολικη εκθεση σε pajero pinin ειναι που προκαλει PININOMANIA, μια ασθενεια που εμφανιστηκε πριν 7-8 ετη ταυτοχρονα σε ολα τα μηκη και πλατη της γης.Η ασθενεια ειναι σταδιακα επιδεινουμενη και προκαλει φαινομενα ιπταμενων pinin :guns: ενω η αποτομη διακοπη απο την εκθεση σε pinin προκαλει δολοφονικες διαθεσεις. [devil]
Γι'αυτο συμπεριφερθειτε στους κατοχους pinin με κατανοηση και κυριως εκτος δρομου μην πεσετε στο λαθος να τους εξαγριωσετε με ειρωνικα σχολια γιατι σας βλεπω να το γυρνατε παλι στην δικηνητη αυτοκινηση(δεν πα' να 'χετε defender) :fff:
Αυτα μπορω να πω προς το παρον , αν υπαρχει καποιο ιατρικο update ή αναθεωρηση επι του θεματος με χαρα μου να το μοιραστω μαζι σας!!!


Γιατρε μου ειμαι σοβαρα δηλαδη ε? :( Μην μου πεις να βαλω υποθετο μονο :jumpy: :fff:
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό drsonic 21 » Παρ Μαρ 13, 2009 16:02

Eκει που εφτασες...απλα απολαυσε το , δεν υπαρχει γυρισμος φιλε μου!!!
Για παντα pinin λοιπον :ok:
Άβαταρ μέλους
drsonic 21
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 22:53
Τοποθεσία: Αθηνα,Αγιοι Αναργυροι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Troll » Παρ Μαρ 13, 2009 17:35

Λοιπον Οβελισκε......
Για να σου περασει η ασθενεια θα πρεπει για τουλαχιστον 1 χρονο να τρως μονο πατζαρια και και πολλες τσιχλες V6..... θα σου περασει η ΠΙΝΙΝΟΜΑΝΙΑ και θα δεις το φως το αληθινο...... ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΙΑΣΕΙ PAJEROMANIA... οχι τιποτα αλλο, θα ζητας κι εσυ pajero μετα! :P :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Παρ Μαρ 13, 2009 18:02

Troll έγραψε:Λοιπον Οβελισκε......
Για να σου περασει η ασθενεια θα πρεπει για τουλαχιστον 1 χρονο να τρως μονο πατζαρια και και πολλες τσιχλες V6..... θα σου περασει η ΠΙΝΙΝΟΜΑΝΙΑ και θα δεις το φως το αληθινο...... ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΙΑΣΕΙ PAJEROMANIA... οχι τιποτα αλλο, θα ζητας κι εσυ pajero μετα! :P :lol:
:x :guns: :guns: :skull: :wall: :flames: :argue: :x :evil: Εγω λεω να παρω κι αλλους ιμαντες γιατι με τον εναν δεν θα προλαβαινω να σας τραβαω και 12000lb να σας αντεχει ...ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!!!! Εικόνα


ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Troll » Σάβ Μαρ 14, 2009 00:52

Το ξεσκισαμε το τοπικ.... αντε να σοβαρευτουμε... :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Σάβ Μαρ 14, 2009 21:51

Troll έγραψε:Το ξεσκισαμε το τοπικ.... αντε να σοβαρευτουμε... :lol:
:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:


Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες

cron