ΧΙΟΝΙ ΚΑΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

ΧΙΟΝΙ ΚΑΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ

Δημοσίευσηαπό themis » Κυρ Ιαν 04, 2009 12:40

Τελικα τι βοηθαει σε μια διαδρομη με χιονι που ξεπερναει τα 40 εκατ.Κανοντας μια τετοια διαδρομη ειδα οτι χωρις αλυσιδες μπορουσα να κινηθω καλυτερα, ενω βαζονταστες εσκαβα και βυθιζομουν.Σιγουρα ρολο παιζει το ποσο παγωμενο ειναι το χιονι και τι λαστιχα φοραει κανεις,επεισης μεγαλο ρολο παιζει η κληση τις διαδρομης .Σε ενα απατητο κοματι καταφερα να κινηθω με χιονι ανω τον 50 εκατ. με την μικροτερη σχεση στο κιβωτιο και το μοτερ να φτανει τα κοκκινα,τα κολληματα φυσικα σε τετοιες ταρζανιες ειναι αναποφεκτα και ακρος διασκεδαστηκα,αλλα με τη βοηθεια τον εργατων ολης τις παρεας πηγαιναμε πιο περα.Το συμπερασμα απο αυτη την εξορμηση ειναι οτι το μεγαλο υψος του αυτοκινητου απο το εδαφος και το μικροτερο βαρος ειναι παραγοντες που μπορει καποιος να παει λιγο πιο μακρια.Θα μου πει καποιος οτι εβγαλα τις αλυσιδες αχρηστες,οχι αυτο ειναι λαθος να το πω γιατι σε διαδρομες με παγωμενο χιονι το οποιοδηποτε λαστιχο γλιστρα και η κινηση παυει να υπαρχει,σε ασφαλτο δε με κληση και παγο δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο 4 αλυσιδες.
Άβαταρ μέλους
themis
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2224
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 24, 2008 20:14
Τοποθεσία: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό drsonic 21 » Δευτ Ιαν 05, 2009 14:13

:goodpost: :goodpost: τετοια ποστ απο τους πιο εμπειρους ειναι πολύτιμα!!! :thup: Καλή χρονιά , Themis :hi:
Άβαταρ μέλους
drsonic 21
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 22:53
Τοποθεσία: Αθηνα,Αγιοι Αναργυροι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό alpininstis » Δευτ Ιαν 05, 2009 17:04

Νάμε κι' εγώ ! ! ! επέστρεψα μετά απο 11 ημέρες "πάλης" με πολλά χιόνια και λάσπες .
Κατ' αρχήν ΧΡΟΝΙΆ ΠΟΛΛΆ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους

Θέμη... ωραίο θέμα άνοιξες και θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου .
Απ'οτι έχω αντιμετωπίσει μέχρι τώρα, ποτέ μου δεν είχε χρειαστεί να βάλω αλυσίδες σε οτι είδους χιόνι και αν περπάταγα για τον λόγο οτι αν ήταν μαλακό μέχρι 40-50 πόντους το αυτοκίνητο κινούνταν χωρίς πρόβλημα και αβίαστα , με ασφάλεια πατώντας το και λόγο του οτι ήταν μαλακό το πέταγε δεξιά αριστερά εύκολα χωρίς να έχω αντίσταση .

Οταν το χιόνι ήταν παγωμένο και πολύ, πάλι δεν βοηθούσαν οι αλυσίδες γιατί σκάβανε και το αυτοκίνητο καθότανε με την κοιλιά στον πάγο και οι τροχοί στον αέρα , οπότε είτε με είτε χωρίς αλυσίδες το αποτέλεσμα ήταν να ακινητοποιούμε και να χρειάζομαι εξωτερική βοήθεια είτε απο άλλο αυτοκίνητο με μεγαλύτερη κοιλιακή ελευθερία είτε με εργάτη .

Φέτος οι συνθήκες ήταν διαφορετικές και με ανάγκασαν να τις χρησιμοποιήσω . Το χιόνι δεν ήταν πολύ 30-40 πόντους μαλακό -φρέσκο ,όμως η διαδρομή σε ένα δασικό δρόμο στενό, ανηφορικό με αρκετή κλήση για 3 χλμ περίπου όπου στό τελείωμά του είχε δύο φουρκέτες .
Τι συνέβαινε . Οσο οι τροχοί είχαν πρόσφυση μάζευες φόρα και όλα καλά . Μόλις έστω και για λίγο έχαναν , ή λόγο στροφής έπρεπε να κόψεις ταχύτητα απο κάτω απο το τελευταίο μαλακό χιόνι είχε παγωμένο και ανάλογα με την κλήση του εδάφους σε πήγαινε με τα τέσσερα ή στο χαντάκι δεξιά ή στο γκρεμό αριστερά . Οταν δέ σταμάταγες και πάταγες φρένο πήγαινες φρεναριστός με τον κώλο όπου ήθελε αυτό .
Ήμασταν 4 αυτοκίνητα και χωρίς συζήτηση βάλαμε και οι 4 αλυσίδες (μπροστά) και το αυτοκίνητο μεταμορφώθηκε . Ανέβηκε με 1500-2000 στροφές με πρώτη αργή με απόλυτη ασφάλεια και έχοντας τον απόλυτο έλεγχο μεταμορφώνοντάς το σε "ερπυστριοφόρο"

Άλλη μία περίπτωση που μου έχει τύχει , με 10 πόντους χιόνι ,είναι η υφή του χιονιού ήταν τέτοια που μόλις το πάταγε το λάστιχο και με λίγο ανηφόρα "έχανε " ,δέν έβρισκε απο κάτω χώμα που θα ήταν το λογικό αλλά γινότανε γυαλί . Σε αυτή την περίπτωση δέν έβαλα αλυσίδες γιατί η ανηφόρα ήταν 50-70 μέτρα και με λίγη φόρα ξεπεράστηκε εύκολα .

Το συμπέρασμά μου είναι οτι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική ,και ανάλογα με τις συνθήκες πρέπει να αξιολογούμε και να πράττουμε ανάλογα . Και φυσικά το χειρότερο απ'ολα είναι η κατηφόρα με πάγο , που σε αυτή τη περίπτωση οι αλυσίδες ΠΡΕΠΕΙ να είναι μονόδρομος γιατί σε καμία περίπτωση η τετρακίνηση δεν είναι ικανή να αναιρέσει τους νόμους της φυσικής .

Και κάτι ακόμα που θέλω να καταθέσω είναι οτι το λάστιχο και η εμπειρία του καθενός είναι καταλυτικός παράγοντας για το αν πρέπει ή οχι να χρησιμοποιήσουμε αλυσίδες για να κινηθούμε με ΑΣΦΑΛΕΙΑ .
Όπως επίσης πρέπει να κρίνουμε μόνοι μας το αν θα τις βάλουμε ή οχι σύμφωνα με τα δικά μας δεδομένα και οχι βλέποντας το αν οι άλλοι φοράνε ή οχι για να πράξουμε και εμείς αντίστοιχα.


ΣΕ ΚΑΜΙΆ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΟΎΜΕ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΌ ΤΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΉΣΟΥΜΕ ΑΛΥΣΊΔΕΣ ΠΡΟΚΕΊΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΙΝΟΎΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΏΘΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΕΊΣ
Άβαταρ μέλους
alpininstis
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 16:06
Τοποθεσία: Αγ Παρ/υή Αττικής
Αυτοκίνητο: pinin 2.0 gdi 3door

Δημοσίευσηαπό drsonic 21 » Δευτ Ιαν 05, 2009 17:48

Καλή χρονια Alpininstis !!!Καμιά φωτογραφία γιατι ειμαι οπτικός τυπος υπάρχει ή και βιντεο μπας και μαθουμε και εμεις :fff: !!!Για τη γνωση παντα... :lol:
Άβαταρ μέλους
drsonic 21
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 22:53
Τοποθεσία: Αθηνα,Αγιοι Αναργυροι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Τρί Ιαν 06, 2009 01:42

ΚΑΛΛΗ ΧΡΟΝΙΑ και απο μενα απο προσφατη λοιπον εμπειρια σας λεω οτι ο Alpinistis εχει δικιο δεν παμε σε χονια χωρις αλυσιδες ΤΕΛΟΣ. Εγω ειχα προβλημα σε τρεις ποντους χιονι. και εκανα δυο ωρες για να περπατησω 300 μετρα απο εδω και περα χειμωνα με χιονι οι αλυσιδες κοντα μια φορα θα τις χρειαστεις............
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Troll » Τρί Ιαν 06, 2009 14:50

Σαφως κι εχει διαφορα χιονι απο χιονι... αλλο το φρεσκο και απατητο, αλλο το παγωμενο... στο σημειο που αναφερει ο alpininstis το χιονι ηταν φρεσκο απο πανω και παγωμενο απο κατω ή γινοταν παγος στις ροδιες λογω συμπιεσης απ'το βαρος του αυτοκινητου.
Σε τετοια περιπτωση παμε στο απατητο κι οχι στις ροδιες του προπορευομενου. Αν αυτο δεν ειναι δυνατον, τοτε υποχρεωτικα αλυσιδες!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pininokio » Τρί Ιαν 06, 2009 19:19

θα σας δειξω εγω πως γινεται χωρις αλυσιδες στην επομενη εκδρομη :P :P :P :P :guns: :guns: :buddy: :buddy: :damn:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pininokio
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2953
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2008 15:33
Τοποθεσία: mellisia
Αυτοκίνητο: pajero pinin 2.0 GDI

Δημοσίευσηαπό alpininstis » Τετ Ιαν 07, 2009 11:14

pininokio έγραψε:θα σας δειξω εγω πως γινεται χωρις αλυσιδες στην επομενη εκδρομη :P :P :P :P :guns: :guns: :buddy: :buddy: :damn:



:ha: :ha: :ha: :ha: :ha: :ha:
Άβαταρ μέλους
alpininstis
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 16:06
Τοποθεσία: Αγ Παρ/υή Αττικής
Αυτοκίνητο: pinin 2.0 gdi 3door

Δημοσίευσηαπό pininaros » Παρ Ιαν 09, 2009 02:25

pininokio έγραψε:θα σας δειξω εγω πως γινεται χωρις αλυσιδες στην επομενη εκδρομη :P :P :P :P :guns: :guns: :buddy: :buddy: :damn:





:lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :wank:
pininaros
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 20:32
Τοποθεσία: kifisia
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Παρ Ιαν 09, 2009 05:21

pininokio έγραψε:θα σας δειξω εγω πως γινεται χωρις αλυσιδες στην επομενη εκδρομη :P :P :P :P :guns: :guns: :buddy: :buddy: :damn:


:bravo: :bravo: :lmao: :lmao: :ha: :ha: :ha: [happy] [happy] :ha:
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό themis » Παρ Ιαν 09, 2009 15:57

Ρε Παρη γιατι υπαρχει τετοια αντιδραση απο τα φιλαρακια σου
pinin GDI 2.0L rear and front locker lift 6' tyre 32' long arm by ss-tn
Άβαταρ μέλους
themis
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2224
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 24, 2008 20:14
Τοποθεσία: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pininokio » Τρί Ιαν 13, 2009 10:28

ξερουν οτι ισχυει αυτο που λεω. χααχχαχαχαχαχα [happy]
επειδη δεν μπορουσε να μ ακολουθησει σε καποια σημεια εκανε μετατροπη στ αμαξι του τυπου ΚΙΤ (μονο που δε μιλαει) κ τωρα τα επικινδυνα τα κανει μονο του χαχχαχαχα :thdown:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pininokio
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2953
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2008 15:33
Τοποθεσία: mellisia
Αυτοκίνητο: pajero pinin 2.0 GDI


Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

cron