Τελικά πήρα και εγώ ένα

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

Τελικά πήρα και εγώ ένα

Δημοσίευσηαπό spin7770 » Τρί Ιουν 02, 2009 15:51

Καιρό την έψαχνα με τα pajero και τελικά από χθές είμαι και εγώ πλέον κάτοχος ενός. Είναι το wagon μοντέλο 2002 με 84.000χλμ αυτόματο.
Ρε παιδιά τι όγκος είναι αυτός...ψάρωσα!
Φοράει και κάτι oldman αν το λέω σωστά και είναι πιο ψηλό ακόμα (5cm) μου είπε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Όμως έχει σχετικά αστάθεια, δεν ξέρω αν όλα είναι έτσι, υποπτεύομαι πως όχι. Ή αυτός που έβαλε ελατήρια αμορτισερ δεν ήξερε την δουλειά του, ή είναι κακορυθμισμένα (που ανάγεται στο πρώτο), ή τα δίνω και βάζω τα παλιά koni που μου τα έδωσε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, ανα αυτό θεωρείται φυσιολογικό (το αμάξι πλέει στην άσφαλτο).
Και αν έχετε κάποια συνάντηση θα χαρώ να τα πούμε από κοντά και να μου πείτε να μάθω και τίποτα γιατί δεν ξέρω τίποτα για αυτά τα αυτοκίνητα.


:bye: :bye: :?
Τελευταία επεξεργασία από spin7770 και Παρ Ιουν 05, 2009 13:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
spin7770
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 15, 2009 01:05
Τοποθεσία: Λαγονήσι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Troll » Τρί Ιουν 02, 2009 16:01

Kαλοριζικο φιλε... το δικο μου, που ειναι του 99 δεν πλεει οταν εχω την αναρτηση στη "μεση" ή στη "σκληρη" ρυθμιση... καλυτερα ομως να μας πει ενας κατοχος του ιδιου μοντελου ή κανε ενα κοπο και βαλε τα μαμισια αμορτισερ για να δεις αν εχει διαφορα....
Οσο για συναντηση, δες εδω
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Nek » Τρί Ιουν 02, 2009 16:33

καλοριζικο spin7770,εκανες σωστη επιλογη......κανε αυτο που λεει ο troll να το δοκιμασεις και βλεπεις
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Τρί Ιουν 02, 2009 18:13

καλοριζικο και απο μενα!!!!!βλεπω οτι το 38% μεγαλωνουμε...
πολυ καλη επιλογη και να το χαρεισ....
3500cc η 3200cc ειναι!!!!

και πολι καλοταξιδο....!
" ΕΚ ΤΗΣ ΚΟΝΕΩΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ "
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pajerinho » Τρί Ιουν 02, 2009 19:57

Εμπειρία από oldman αναρτήσεις δεν έχω, αλλά γενικά έχουν τη φήμη ότι είναι μαλακές αναρτήσεις. Εξ' ου μάλλον και η σχετική αστάθεια.
Αν την έχει πάνω και καμια 60αρια χιλιάδες χλμ θα έχει πέσει κιόλας όσο να 'ναι, οπότε ακόμα πιο έντονο το φαινόμενο.
Αν είναι και το 1ο σου 4κίνητο, τότε η διαφορά σου φαίνεται αρκετά πιο έντονα.
Αφού έχεις την μαμά ανάρτηση βάλτην εφόσον δεν σε ικανοποιεί όπως είναι τώρα.
Αν απ' την άλλη θέλεις να κρατήσεις τους +5 πόντους ύψος, τότε θέλει ψάξιμο μήπως με τίποτα πιο σκληρά αμορτισέρ έρθει στα ίσα του.
Άβαταρ μέλους
pajerinho
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2008 15:11
Τοποθεσία: Πάτρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό themis » Τρί Ιουν 02, 2009 20:48

Καλοριζικο και απο εμενα,η δικη μου γνωμη ειναι να μην πηραξεις τιποτα πριν το το δει καποιος με σχετικη πειρα,εαν βρεθουμε στη συναντηση θα μπορουμε να βοηθησουμε......
pinin GDI 2.0L rear and front locker lift 6' tyre 32' long arm by ss-tn
Άβαταρ μέλους
themis
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2224
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 24, 2008 20:14
Τοποθεσία: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό drsonic 21 » Τρί Ιουν 02, 2009 21:04

Καλοριζικος ο πανθηρας και καλοταξιδος , να 'σαι καλα να τον χαιρεσαι οπως γουσταρεις.Μηπως ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε διαλεξει τα πιο μαλακα ελατηρια ελεω χρησης εκτος δρομου, γιατι σε συνδυασμο με τα μαλακα αμοτρισερ θα μπορουσαν να εμφανισουν πλευσεις.Εγω σε sport που διαλεξα τα πιο σκληρα ελατηρια ,χαιρομαι συνολικα ενα καλυτερο αυτοκινητο με ελαχιστες πλευσεις και πολυ καλυτερα κρατηματα στις στροφες απο τα μαμισια που σημειοτεον ειχαν μονο 30000 χλμ.Συνηθως η επιλογη που σου προτεινουν οι πωλητες τετοιων αναρτησεων ειναι τα πιο μαλακα ελατηρια και με μια ερωτηση στον προηγουμενο κατοχο μπορεις να το ξεκαθαρισεις και να σκεφτεσαι την αλλαγη μονο σε ελατηρια(μπρος πισω κοστος 400 ευρω περιπου).
Εδω ειναι οι επιλογες της OLD MAN για το αμαξι σου οπου βλεπεις την επιλογη αναμεσα σε stock/light load(πιο μαλακα) και medium load/heavy load (πιο σκληρα).Μπροστα αν κοιταξεις θα δεις οτι μενουν τα ιδια αμορτισερ και αλλαζουν τα ελατηρια ενω πισω αλλαζουν αμορτισερ και ελατηρια αναμεσα στις επιλογες medium load και heavy load.Παντως η πιο συχνη επιλογη λογικα ειναι στα πιο μαλακα.
http://www.arbusa.com/uploads/PDF/acces ... teroNM.pdf
Άβαταρ μέλους
drsonic 21
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 22:53
Τοποθεσία: Αθηνα,Αγιοι Αναργυροι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Τρί Ιουν 02, 2009 21:14

Καλοριζικο και καλοταξιδο ελπιζω να σε δουμε και απο κοντα σε καμια συναντηση-εξορμυση
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό spin7770 » Τρί Ιουν 02, 2009 22:07

Ευχαριστώ για το καλοσόρισμα, είναι πολλά που πρέπει να μάθω για αυτόν τον γίγαντα. Χάρηκα που ανέβηκα με περίσσια άνεση μια πολύ απότομη πλαγιά κοντά στο σπίτι μου που το samurai μου την έβγαζε άνετα. Λέω αν κωλώσει αυτό άντε τράβα το αν μπορείς, αλλά ευτυχώς δεν μάσησε. Μου έφυγε ένα βάρος.
mirage είναι 3.5.
Troll που θα βρεθείτε τελικά δεν κατάλαβα - αν και δεν έχω προλάβει να το ασφαλίσω και δεν θέλω να το κυκλοφορώ ανασφάλιστο- αν βρω προσωρινό σήμα θα έρθω και εγώ.
Drsonic21 σε ευχαριστώ για το χρήσιμο link. Ελατήρια φοράει μπροστά OME 915 heavy load και πίσω OME 917 Medium load.
Από άλλο αμάξι η εμπειρία μου έδειξε ότι η αστάθεια είναι θέμα περισσότερο ελατηρίων – άλλωστε αυτά κυρίως καθορίζουν το ύψος σε ένα αμάξι.
Θα μπορούσα να βάλω τα παλιά του και να κρατήσω τα Oldman αμορτισέρ, βάζοντάς τα στη χαμηλότερη σε ύψος σκάλα. Ρυθμίζεται και η σκληρότητα? Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είπε ότι μέχρι να το πετύχουν τα έβαλαν και τα έβγαλαν 3 φορές…
Θα τα πούμε πάντως και από κοντά και θέλω να δω με την πρώτη ευκαιρία τα όριά του - σε μια εύκολη διαδρομή εκδρομή θα είναι καλή ευκαιρία ακολουθώντας τα πιο έμπειρα μέλη.
Ελπίζω να σας δω αύριο.
Πρέπει να είσαι λέρα για να κυβερνάς γαλέρα
Άβαταρ μέλους
spin7770
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 15, 2009 01:05
Τοποθεσία: Λαγονήσι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό drsonic 21 » Τρί Ιουν 02, 2009 23:10

Λογικα στα αμορτισερ δεν ρυθμιζεται η σκληροτητα αρα σου μενει η επιλογη που ανεφερες με τα μαμισια ελατηρια αν και εγω θα προτεινα να σκεφτεις το ενδεχομενο πιο σκληρων ελατηριων για πισω.Το αμαξι βουταει στις στροφες μπροστα ή απλα το νιωθεις να γερνει , το φαινομενο το εχεις και στις λακουβες στην εθνικη ας πουμε? :? :ok: Τα παιδια παντως θα σε βοηθησουν πολυ στην συναντηση. :hey:
Άβαταρ μέλους
drsonic 21
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 22:53
Τοποθεσία: Αθηνα,Αγιοι Αναργυροι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pajeropoulos » Τετ Ιουν 03, 2009 11:22

Τα αμορτισέρ της ΟΜΕ είνα πολύ μαλακά για ταξίδια σε άσφαλτο. Εγώ τα έβγαλα στα 20-30.000 και τα χάρισα.....
Τα ελατήρια της εταιρίας που έβαλα είναι πιο σκληρά από τα εργοστασιακά αλλά καθώς το αυτοκίνητο κάθεται ψηλότερα, γέρνει πιο άτσαλα και γενικώς δεν κερδίζεις τίποτα εντός δρόμου. Αμορτισέρ έχω βάλει τα bilstein B6, έκδοση της ralliart για το Pajero (δεν ξέρω άν τα Β6 τα απλά είναι το ίδιο αλλά έχω την εντύπωση ότι ρυθμίζονται) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Καλορίζικο! Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, πόσο το αγόρασες (μπορείς να στείλεις και πμ αν θες) ;;; Γιατί είμα στην διαδικασία να αποχωριστώ το δικό μου 3πορτο.
pajeropoulos
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 04, 2008 11:45
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » Τετ Ιουν 03, 2009 13:30

Καλοταξιδο..βαλε και καμια φωτο να το χαρουμε. Παντως αν βγεις κανα δυο βολτες στο βουνο και μετα το χαμηλώσεις θα πικραθεις.
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 19:23
Τοποθεσία: Αριδαία,Έδεσσα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό spin7770 » Τετ Ιουν 03, 2009 13:38

Ναι ρε συ Νικόλα, στην άσφαλτο όμως πάει βάρκα γυαλό - κάτι πρέπει να κάνω έτσι δεν είναι , εκτός και αν τελικά το συνηθίσω και δεν με τρομάζει πια..
Πρέπει να είσαι λέρα για να κυβερνάς γαλέρα
Άβαταρ μέλους
spin7770
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 15, 2009 01:05
Τοποθεσία: Λαγονήσι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » Τετ Ιουν 03, 2009 22:29

Για αρχη κανε λιγο υπομονη αν ειναι το πρωτο σου κτηνος μπορει απλα να πρεπει να το συνηθήσεις. Αν παλι δεν σου κάνει βαλε αλλα αμορτισέρ αλλα και παλι κουρσακι δεν θα γινει παντα θα πλεει.
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 19:23
Τοποθεσία: Αριδαία,Έδεσσα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pajeropoulos » Πέμ Ιουν 04, 2009 10:37

Επιπρόσθετα, (στα παραπάνω που έγραψα) υπάρχουν και σκληρότερες αντιστρεπτικές ράβδοι της bilstein, αντίστοιχες με του καινούργιου μοντέλου που είναι επίσης σκληρότερες.
pajeropoulos
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 04, 2008 11:45
Αυτοκίνητο:

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες

cron