Παραλίγο....καπνός

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

Παραλίγο....καπνός

Δημοσίευσηαπό mitsu » Κυρ Ιουν 07, 2009 08:54

Την προηγούμενη βδομάδα κατέβηκα (μετά από 20 μέρες) στη Θεσσαλονίκη. Η λαχτάρα μου να δω τον "μητσάκο" μεγάλη. Πάμε τη βόλτα μας όλα ωραία και καλά μέχρι την άλλη μέρα όπου με μεγάλη απογοήτευση βρήκα ξηλωμένη την κεραία και την κλειδαριά του οδηγού σπασμένη (μάλλον με κατσαβίδι). Για καλή μου τύχη δεν κατάφεραν να το παραβιάσουν. Και να σκεφτεί κανείς ότι είναι η δεύτερη φορά που το αφήνω εκτός πάρκινγκ το αυτοκίνητο. Είναι να μη σε θέλει...
Άβαταρ μέλους
mitsu
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 09:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό drsonic 21 » Κυρ Ιουν 07, 2009 10:24

Τυχερος στην ατυχια σου φιλε, εχει παραγινει το κακο :flames:
Άβαταρ μέλους
drsonic 21
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 22:53
Τοποθεσία: Αθηνα,Αγιοι Αναργυροι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Troll » Κυρ Ιουν 07, 2009 14:45

Δεν θα πω το αυτονοητο για τα λαμογια...
Οποτε ή το βαζεις σε παρκινγκ... καποιου συγγενη ισως(?)... ή το παιρνεις μαζι σου στη μοναδα...
Ενας γνωστος μου για επιπλεον ασφαλεια, εκτος του συναγερμου, εχει βαλει και κρυφο διακοπτη...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό kostis » Κυρ Ιουν 07, 2009 15:02

συμφωνω με τον troll ο διακοπτης ειναι μια καλη λυση...ειχε γλυτωσει το αμαξι ενος φιλου που το ειχε μεσα στην πιλοτη του...εγω ειχα και στο παλιο μου αμαξι και τωρα στο pinin μου μικρο κοστος καλη ασφαλεια και δεν φαινετε καθολου..
Άβαταρ μέλους
kostis
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 586
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 17:49
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Κυρ Ιουν 07, 2009 19:32

φιλε mitsu...οταν εμενα ζωγραφου ειχα αντιμετωπισει και γω τετοιεσ καταστασεισ....και γιαυτο εβαλα δυο διακοπτακια....

1ο...ενα μικρο διακοπτακι που εκοβε χωρισ ρελε την "εντολη" τησ μιζασ

2ο...ενα αλλο μικρο διακοπτακι που εκοβε την "εντολη" τησ αντλιασ καυσιμου παλι χωρισ ρελε.

ειναι παρα παρα πολυ ευκολο να το κανεισ και συ μονοσ σου και καταλαβαινεισ οτι ΑΞΙΖΕΙ!!!δεν χρειαζεται ρελε γιατι τα "ρευματα"ειναι πολυ "μικρα" και δεν μπορουν να προκαλεσουν ζημια στισ επαφεσ του διακοπτη....το συντομοτερο καντο ναχεισ το κεφαλι σου ησυχο :tan: και την μιτσουμπα σου...δικια σου!!!
" ΕΚ ΤΗΣ ΚΟΝΕΩΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ "
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pininokio » Κυρ Ιουν 07, 2009 23:33

παρ ολα αυτα δεν ειναι μονο η κλοπη που θελουμε να αποφυγουμε.βρισκοντας σε τετοια κατασταση το αυτοκινητο σου οπως κ γω πριν μερικες βδομαδες με σπασμενο το παραθυρο νιωθεις αγανακτιση θυμο ευαλωτος να πω..???γιατι ουσιαστικα δεν υπαρχει προστασια απο κανεναν κ τιποτα για τις περιουσιες μας γιατι αυτο ειναι εστω κ αν ειναι στο δρομο κ εστω κ αν δεχομαστε οτι ολα αυτα μπορει να συμβουν οταν τ αγοραζουμε...κ υστερα αναρωτιεσαι ειναι κλυτερα να τους πετυχεις την ωρα που το κανουν???η τελικα ειναι καλυτερα που δεν τους πετυχαινεις???γιατι αν τους πετυχεις τελικα στο κρατος που ζουμε εσυ εισαι ο κακος κ παρανομος οχι αυτοι....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pininokio
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2953
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2008 15:33
Τοποθεσία: mellisia
Αυτοκίνητο: pajero pinin 2.0 GDI

Δημοσίευσηαπό Troll » Δευτ Ιουν 08, 2009 03:06

Παρη, εμμεσα η περιουσια που εχεις - στην προκειμενη περιπτωση το αυτοκινητο - προστατευεται απ'την ασφαλεια. Γι'αυτο τις πληρωνουμε αλλωστε και ειναι υποχρεωτικες.
Το "σπασιμο" βεβαια ειναι οταν βλεπεις το αμαξι παραβιασμενο και τελικα αυτο ειναι και το χειροτερο της υποθεσης... το μαγαρισμα. Μια σπασμενη κλειδαρια ή τζαμι ευκολα αλλαζουν, ομως η σκεψη οτι καποιος βεβηλωσε την περιουσια σου ειναι που σε κανει να θολωνεις. Γι'αυτο πιστευω ειναι καλυτερα που δεν τους πετυχαινεις την ωρα που το κανουν... ετσι μαλλον αποφευγεις τα χειροτερα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mitsu » Δευτ Ιουν 08, 2009 08:26

Τι να πω ρε παιδιά...Είναι το γαμώτο περισσότερο, να περιμένεις πότε θα ρθει η ώρα να πάρεις ένα αμάξι που το θες πολύ και μετά να βλέπεις αυτό....Εγώ προσωπικά Troll έχω παρκινγκ στο σπίτι και για τα δύο αυτοκίνητα, απλά εκείνο το βράδυ έτυχε να κοιμηθώ αλλού. Το διακοπτάκι είναι πολύ καλή λύση το σκεφτόμουνα αλλά τώρα με το που θα πάρω άδεια θα το τακτοποιήσω.
Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή...
Η ζωή είναι μεγάλη μην την κάνεις καρναβάλι!!!
Άβαταρ μέλους
mitsu
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 09:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Nek » Δευτ Ιουν 08, 2009 12:46

το μονο πιστευω ειναι συναγερμος και διακοπτακι....ξεχωριστα ομως,οχι να μπλοκαρει σε κανα βουνο ο συναγερμος και να μην παιρνει μπροστα το αμαξι....και αν διαθετεις χρημα βαζεις αυτον που σου δινει στιγμα μεσω δορυφορου που ειναι το αμαξι...
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό galloper » Δευτ Ιουν 08, 2009 14:14

καλησπερα... αυτο με το διακοπτακι το'χα πρωτοακουσει απο τον πατερα μου..
το χε κανει σε Golfακια που ειχε πριν χρονια... 1985 και μετα....
ειχε λεει εναν ηλεκτρολογο οπου του χε κανει τα εξης:
συνεδεσε τα διακοπτακια που ειναι στις πορτες (αυτα που ανοιγουν την πλαφωνιερα) τα αξιοποιουσε και τα συνεδεε με κορνα και αλαρμ και φυσικα με κρυφο διακοπτακι με χρονοκαθυστερυση λιγων δευτερολεπτων!! αλλα ειχε και διακοπτακι στην μιζα...

πολυ καλο συστημα, ο πατερας μου ακομα το λεει..
ειδικα πριν απο καιρο οταν μας χαλασε στο ενα αμαξι ο συναγερμος και εκανε τα δικα του...αναβε οποτε ηθελε κτλ.. τελικα τον απενεργοποιησαμε τελειως...

ξερει καποιος να μας βιηθησει..πιο καλωδιο πρεπει να κοψουμε και να βαλουμε διακοπτακι..?καπου πισω απο τον διακοπτη της "μιζας"?? ή καπου αλλου?

α..μια αλλη λυση αναγκης ,την ειχα κανει οταν παρκαρα το αμαξι.. σε παραξενη περιοχη, εβγαλα και πηρα μαζι μου το κεντρικο μουζοκαλωδιο!!
φυσικα οι φιλοι με ειπαν αρρωστο, αλλα καλυτερα να φαινομαι υπερβολικος παρα να το ψαχνω....!!!
Άβαταρ μέλους
galloper
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 03, 2008 01:36
Τοποθεσία: Παλληνη αθηνα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό joseph » Δευτ Ιουν 08, 2009 17:01

Να λέτε πάλι καλά που τα αυτοκίνητά μας είναι ολίγο "παχουλά" και δε μεταφέρονται εύκολα.
Έχω μάθει για περιπτώσεις όπου μικρά αυτοκίνητα (aygo, smart κ.ο.κ.) αλλά και μηχανές, τα σήκωναν σε λιγότερο από 1 λεπτό και τα έβαζαν μέσα σε ηχομονωμένο κοντέινερ.:o
Άντε μετά να τους βρεις...
Άβαταρ μέλους
joseph
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2009 19:37
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mitsu » Δευτ Ιουν 08, 2009 18:15

Περί συναγερμού....Σε συζήτηση που είχα με ένα παιδί που έτυχε να πιούμε μια φορά καφέ και έκανε αυτή τη δουλειά(περνούσε ηχοσυστήματα και συναγερμούς) μου είπε το εξής: όλοι οι συναγερμοί σταματάν να χτυπάνε όταν πιάσουν 35 ή 45 μοίρες κλίση (δεν θυμάμαι) για τους γερανούς της αστυνομίας. Επίσης joseph αυτό που λές περί παχουλότητας πέρσι σήκωσαν bmw φίλου του πατέρα μου με immobilizer, συναγερμό και μπαστούνι από τη Δελφών στη Θεσσαλονίκη(κεντρικότατος δρόμος).Το άφησε 5 τα χαράματα ο γιος και 8 που κατέβηκε ο πατέρας του να το πάρει είχε κάνει φτερά. Εγώ το αμάξι του βαλα απ την πρώτη μέρα συναγερμό αλλά πιστεύω ότι έτσι αποτρέπεις απλά τον "ψιλικατζή" και όχι τον "επαγγελματία". Απλά παιδιά πιστεύω ότι αν στο βάλουν στο μάτι τίποτα αλάνια ....δεν γλιτώνει ς
Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή...
Η ζωή είναι μεγάλη μην την κάνεις καρναβάλι!!!
Άβαταρ μέλους
mitsu
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 09:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Δευτ Ιουν 08, 2009 22:17

Troll έγραψε:Παρη, εμμεσα η περιουσια που εχεις - στην προκειμενη περιπτωση το αυτοκινητο - προστατευεται απ'την ασφαλεια. Γι'αυτο τις πληρωνουμε αλλωστε και ειναι υποχρεωτικες.
Το "σπασιμο" βεβαια ειναι οταν βλεπεις το αμαξι παραβιασμενο και τελικα αυτο ειναι και το χειροτερο της υποθεσης... το μαγαρισμα. Μια σπασμενη κλειδαρια ή τζαμι ευκολα αλλαζουν, ομως η σκεψη οτι καποιος βεβηλωσε την περιουσια σου ειναι που σε κανει να θολωνεις. Γι'αυτο πιστευω ειναι καλυτερα που δεν τους πετυχαινεις την ωρα που το κανουν... ετσι μαλλον αποφευγεις τα χειροτερα...

μπραβο troll!!!

:goodpost:
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » Τετ Ιουν 10, 2009 14:32

aaaxxxxx...καλύτερα να μην το σκεφτόμαστε. Εμένα μου έσπασαν το τζαμι στο κεντρο της Θεσσαλονίκης (Δραγούμη) μεσημεριάτικα. Μου ξήλωσαν το ραδιοCD και μαλιστα πρόλαβαν να ψάξουν και πισω απο τα καθίσματα και μου άρπαξαν μια τσαντα με φωτογραφικες κλπ. Αλλα δεν ειναι μονο αυτο της επόμενες δυο μέρες έγραφα μαθήματα με αποτέλεμα να κοπώ στο ενα απο τα δυο λογω αστυνομιάς, ψυχολογιας (ενα χιλιάρικο ηταν αυτο..) , τρεχάματα πηγα Κοζάνη να δωσω με ναυλον και αλλα ωραια. Τελικά το παράθυρο μου ειναι ακομα χαλασμένο. Όποτε το ανεβάζω τερμα με το αυτόματο κατεβαίνει μόνο του, αλλα 400 € λεει η αντιπροσωπια.
Η ολη φάση με τρελανε.΄Μετα τα μαθήματα το έβαλα στο υπόστεγο και ξήλωσα τα πάντα απο μέσα εκτος απο ταμπλο και ουρανο. Καθαρισα, εβαλα μόνωση, ηχεια, ενυσχητες και λοιπα καλώδια..τρεις μερες ημουν μεσα.
Δεν ξερω αλλα αισθανθηκα πολυ περίεργα και ασχημα.
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 19:23
Τοποθεσία: Αριδαία,Έδεσσα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Τετ Ιουν 10, 2009 23:40

galloper έγραψε:καλησπερα... αυτο με το διακοπτακι το'χα πρωτοακουσει απο τον πατερα μου..
το χε κανει σε Golfακια που ειχε πριν χρονια... 1985 και μετα....
ειχε λεει εναν ηλεκτρολογο οπου του χε κανει τα εξης:
συνεδεσε τα διακοπτακια που ειναι στις πορτες (αυτα που ανοιγουν την πλαφωνιερα) τα αξιοποιουσε και τα συνεδεε με κορνα και αλαρμ και φυσικα με κρυφο διακοπτακι με χρονοκαθυστερυση λιγων δευτερολεπτων!! αλλα ειχε και διακοπτακι στην μιζα...

πολυ καλο συστημα, ο πατερας μου ακομα το λεει..
ειδικα πριν απο καιρο οταν μας χαλασε στο ενα αμαξι ο συναγερμος και εκανε τα δικα του...αναβε οποτε ηθελε κτλ.. τελικα τον απενεργοποιησαμε τελειως...

ξερει καποιος να μας βιηθησει..πιο καλωδιο πρεπει να κοψουμε και να βαλουμε διακοπτακι..?καπου πισω απο τον διακοπτη της "μιζας"?? ή καπου αλλου?

α..μια αλλη λυση αναγκης ,την ειχα κανει οταν παρκαρα το αμαξι.. σε παραξενη περιοχη, εβγαλα και πηρα μαζι μου το κεντρικο μουζοκαλωδιο!!
φυσικα οι φιλοι με ειπαν αρρωστο, αλλα καλυτερα να φαινομαι υπερβολικος παρα να το ψαχνω....!!!


η μιζα,τουλαχιστον στα mitsubishi,εχει ενα ψιλο μαυρο καλωδιακι,αυτο ειναι η "εντολη".θα παρατηρησεισ οτι εχει και ενα αλλο πολυ πιο χοντρο αυτο ειναι η ¨παροχη".εσυ πρεπει να παρεμβαλεισ τον διακοπτη σε αυτο το καλωδιακι.
εχει σαν αποτελεσμα να γυρνασ το κλειδι,αλλα να μην γινεται τπτ!
απλο αλλα σωτηριο!!!!
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες

cron