Ασφαλεια σε σιδερενιους προφυλακτηρες

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

Ασφαλεια σε σιδερενιους προφυλακτηρες

Δημοσίευσηαπό Nek » Δευτ Ιούλ 13, 2009 08:52

Κυριοι συμπολεμιστες pajerαδες θελω να μαθω αν καποιος εχει ασχοληθει με ασφαλειες και ξερει εαν επιτρεπονται οι σιδερενιοι προφυλακτηρες.σε πολλα wrangler,cheeroke και αλλα πολλα κυκλοφορουν με σιδερενιους προφυλακτηρες...με την προυποθεση οτι δεν θα εξεχει απο το μαμα μηκος του αυτοκινητου σε περιπτωση ατυχηματος τι παιζει?σε καλυπτει η οχι η ασφαλεια? :?:
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό joseph » Δευτ Ιούλ 13, 2009 09:18

Να σου το θέσω διαφορετικά:
Σε ΚΤΕΟ ρώτησες;
Εάν το ΚΤΕΟ δεν το δέχεται τότε και η ασφαλιστική δε θα το δεχτεί.
Κυρίως όμως ρώτα, εάν έχεις τη δυνατότητα έναν έμπειρο αξιωματικό της τροχαίας να σου πει πως ερμηνεύεται ο ΚΟΚ σε αυτό το σημείο. Όμοια θα μπορούσε να σε βοηθήσει και ένας δικηγόρος σχετικός όπως ο αντιπρόεδρός μας στη ΜΟΤΟΕ Θεόδωρος Γαζούλης.
Άβαταρ μέλους
joseph
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2009 19:37
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Nek » Δευτ Ιούλ 13, 2009 10:56

εχω ρωτησει 2 πρακτορες ασφαλιστικων ο ενας μου λεει ναι ο αλλος οχι....αξιωματικο που ρωτησα της τροχαιας μου ειπε:( εγω δεν εχω δουλεια να σε γραψω για κατι που δεν προεξεχει απο το μηκος του αυτοκινητου,θα σε γραψω αν εχεις bull bar,ρωτησε ομως αν σε καλυπτει η ασφαλεια).....τωρα σωστα πρεπει να ρωτησω και στο ΚΤΕΟ....απο την αλλη ρε φιλε ολα τα NAVARA και τα αλλα τετοιου ειδους οχηματα βγαινουν με μεταλικο προφυλακτηρα πισω απο την μανα τους...τι εστι ΜΟΤΟΕ δωσε λεπτομερειες να ρωτησω αν μπορεις
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό joseph » Δευτ Ιούλ 13, 2009 15:11

ΜΟΤ.Ο.Ε.:
http://www.motoe.gr/, δηλαδή το άλλο μου μισό...
C'est pas la chute qui compte. C'est l' aterrissage!
Άβαταρ μέλους
joseph
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2009 19:37
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό panormos » Τρί Ιούλ 14, 2009 10:34

ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ οτι η ασφαλεια δεν θα σε καλυψει
εδω οταν εισαι 100% οκ προσπαθει να μην πληρωσει φανταζεσται να εχει και "πατημα"...
(σιδερενιος ARB για pajero V20 δεν ειναι νομιμος)
Άβαταρ μέλους
panormos
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 18, 2008 16:55
Τοποθεσία: αθηνα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Nek » Τρί Ιούλ 14, 2009 13:32

σημερα ρωτησα εναν πραγματονωμονα ασφαλιστικων εταιριων ο οποιος χεριζεται απειρα ατυχηματα καθημερινα.....μου ειπε ειμαι νομιμοτατος απο την στιγμη που δεν θα υπερβαινει το αρχικο μηκος του αυτοκινητου και η ασφαλεια θα με καλυπτει 100% και ΚΤΕΟ θα περναω....θα ρωτησω και στο ΚΤΕΟ να δω τι παιζει και βλεπουμε
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Troll » Τρί Ιούλ 14, 2009 15:14

Νεκταριε, αν μπορει ο ασφαλιστης να βρει καποιο εγγραφο που να αποδεικνυει αυτο που σου ειπε, τοτε απο θεμα ασφαλιστικης καλυψης θα ειμαστε ΟΚ... Το ιδιο κανε και στο ΚΤΕΟ. Αν υπαρχουν σχετικα και ξεκαθαρα αρθρα, τοτε θα μπορουμε να εχουμε μια φωτοτυπια στο αμαξι για να την δειχνουμε σε περιπτωση που μας σταματησουν γι'αυτο το λογο...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Τρί Ιούλ 14, 2009 15:43

ρωτησα κ μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα....
ειναι θεμα μην πεσεισ στον ".... περιεργο"! :argue:

απ την αλλη πλευρα,εχω την αισθηση πωσ αν αλλαξουμε προφηλακτιρεσ-πλαινα μαρσπιε-μπαρεσ κτλ, η ασφαλεια δεν μασ καλυπτει.....
" ΕΚ ΤΗΣ ΚΟΝΕΩΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ "
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Nek » Τρί Ιούλ 14, 2009 17:27

θελω να πιστευω οτι η γνωμη του πραγματονωμονα ειναι πιο εμπειρη και πιο εγκυρη απο τον ασφαλιστη που κοιταει να σε κανει πελατη....το προβλημα μου δεν ειναι να με σταματησει και να με γραψει η τροχαια,αυτο ειναι ξεκαθαρο οτι δεν μπορει να σε γραψει....ουτε στο ΚΤΕΟ παιζει να σε κοψουν,ειδικα στα ιδιωτικα γιατι στα δημοσια σε ξεψαχνιζουν για ευνοητους λογους...το προβλημα ειναι αν γινει καποιο ατυχημα και ειναι τραυματισμος η οτιδηποτε....σιγουρα θα ρωτησω και για το χαρτι οπωσδηποτε και στο ΚΤΕΟ...οποιος ειναι ενδιαφερομενος η μπορει να βοηθησει ας το κανει,οσες πιο πολλες προτασεις εχουμε τοσο πιο σιγουροι θα ειμαστε [thup]
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό galloper » Τρί Ιούλ 14, 2009 18:03

καλησπερα, απο συζητηση που ειχα πριν πολυ καιρο με ατομα απο αλλο club μου ειχανε πει οτι δεν υπαρχει προβλημα με τετοιου τυπου προφυλακτηρες αρκει να ειναι "αγοραστοι" δλδ.: να ειναι μελετημενοι και κατασκευασμενοι για το συγκεκριμενο μοντελο που θα τοποθετηθουν, υποθετικη προστασια πεζων κτλ...!!
αλλα και παλι για να εισαι κατωχηρωμενος στην περιπτωση που συμβει το οτιδηποτε ... καλο ειναι να εχεις εγγραφες και ενυπογραφες απαντησεις!
Άβαταρ μέλους
galloper
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 03, 2008 01:36
Τοποθεσία: Παλληνη αθηνα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό themis » Τετ Ιούλ 15, 2009 05:49

Επειδη οπως γνωριζετε ειδη εχω εδω και δυο χρονια μεταλικους προφυλακτηρες ξερω να σας πω, οτι ουτε στο κτεο περνας με τη σχετικη ανεση,ουτε σε καποιο ατυχημα που θα εμπλακεις εαν δει ο πραγματογνωμονας το αυτοκινητο θα τη βγαλεις καθαρη.Προσωπικα δινω μεγαλητερη προσοχη στους πεζους και απο εκει και περα ολα ειναι στο ρισκο του καθενος....
pinin GDI 2.0L rear and front locker lift 6' tyre 32' long arm by ss-tn
Άβαταρ μέλους
themis
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2224
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 24, 2008 20:14
Τοποθεσία: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Nek » Τετ Ιούλ 15, 2009 07:04

αυτο ειναι Θεμη να δουμε αν απεχει η πραγνματικοτητα με τις πατατες που μας λενε ,η θα βρουμε κανα παραθυρακι?εσενα σου το εχει ξεκαθαρισει ο ασφαλιστης οτι εισαι παρανομος η το ΚΤΕΟ?
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό alpininstis » Τετ Ιούλ 15, 2009 13:59

themis έγραψε:Επειδη οπως γνωριζετε ειδη εχω εδω και δυο χρονια μεταλικους προφυλακτηρες ξερω να σας πω, οτι ουτε στο κτεο περνας με τη σχετικη ανεση,ουτε σε καποιο ατυχημα που θα εμπλακεις εαν δει ο πραγματογνωμονας το αυτοκινητο θα τη βγαλεις καθαρη.Προσωπικα δινω μεγαλητερη προσοχη στους πεζους και απο εκει και περα ολα ειναι στο ρισκο του καθενος....


Συμφωνώ απολύτως ! ! ! !
Νόμιμο είναι οτι έχει έγκριση .......... και έγκριση έχουν οτι δίνουν οι αντιπροσωπείες ΜΟΝΟ......... που ακόμα και αν είναι μεταλλικά πάνω απο το μέταλλο είναι καλυμμένα- επενδεδυμένα με κάποιο άλλο υλικό μαλακό που προστατεύει σε περίπτωση ατυχήματος με πεζό .

Ακόμα και οι μεταλλικοί προφυλακτήρες μεγάλων και επώνυμων εταιριών π.χ ARB , WARN που στην Αμερική είναι νόμιμοι με έγκριση από το υπουργείο ,στην Ελλάδα και νομίζω γενικά στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης ΔΕΝ ισχύει η έγκριση που έχουν και ΑΠΑΓΟΡΕΎΟΝΤΑΙ.

Άρα σε περίπτωση ατυχήματος με πεζό ή με δίκυκλο που υπάρχει τραυματισμός ,το δικαστήριο ακόμα και αν δεν φταίμε μας καταλογίζει ευθύνη οτι προκαλέσαμε βαρύτερο τραυματισμό εξαιτίας της "σιδεριάς", η οποία αν δεν υπήρχε και το αυτοκίνητό μας ήταν με τα εγκεκριμένα υλικά της μάνας του ΜΠΟΡΕΙ να μην υπήρχε τραυματισμός και μας καταλογίζει ποσοστό
συνυπαιτιότητας . Βάση αυτού δεν ξέρω αν η ασφάλεια πληρώνει τις απαιτήσεις του τραυματία και μετά τα απαιτεί απο εμάς ή αν δεν πληρώνει καθόλου λόγο παρανομίας
Άβαταρ μέλους
alpininstis
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 16:06
Τοποθεσία: Αγ Παρ/υή Αττικής
Αυτοκίνητο: pinin 2.0 gdi 3door

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Τετ Ιούλ 15, 2009 20:21

alpininstis έγραψε:
themis έγραψε:Επειδη οπως γνωριζετε ειδη εχω εδω και δυο χρονια μεταλικους προφυλακτηρες ξερω να σας πω, οτι ουτε στο κτεο περνας με τη σχετικη ανεση,ουτε σε καποιο ατυχημα που θα εμπλακεις εαν δει ο πραγματογνωμονας το αυτοκινητο θα τη βγαλεις καθαρη.Προσωπικα δινω μεγαλητερη προσοχη στους πεζους και απο εκει και περα ολα ειναι στο ρισκο του καθενος....


Συμφωνώ απολύτως ! ! ! !
Νόμιμο είναι οτι έχει έγκριση .......... και έγκριση έχουν οτι δίνουν οι αντιπροσωπείες ΜΟΝΟ......... που ακόμα και αν είναι μεταλλικά πάνω απο το μέταλλο είναι καλυμμένα- επενδεδυμένα με κάποιο άλλο υλικό μαλακό που προστατεύει σε περίπτωση ατυχήματος με πεζό .

Ακόμα και οι μεταλλικοί προφυλακτήρες μεγάλων και επώνυμων εταιριών π.χ ARB , WARN που στην Αμερική είναι νόμιμοι με έγκριση από το υπουργείο ,στην Ελλάδα και νομίζω γενικά στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης ΔΕΝ ισχύει η έγκριση που έχουν και ΑΠΑΓΟΡΕΎΟΝΤΑΙ.

Άρα σε περίπτωση ατυχήματος με πεζό ή με δίκυκλο που υπάρχει τραυματισμός ,το δικαστήριο ακόμα και αν δεν φταίμε μας καταλογίζει ευθύνη οτι προκαλέσαμε βαρύτερο τραυματισμό εξαιτίας της "σιδεριάς", η οποία αν δεν υπήρχε και το αυτοκίνητό μας ήταν με τα εγκεκριμένα υλικά της μάνας του ΜΠΟΡΕΙ να μην υπήρχε τραυματισμός και μας καταλογίζει ποσοστό
συνυπαιτιότητας . Βάση αυτού δεν ξέρω αν η ασφάλεια πληρώνει τις απαιτήσεις του τραυματία και μετά τα απαιτεί απο εμάς ή αν δεν πληρώνει καθόλου λόγο παρανομίας




Συμφωνω απολυτα με τα γραφομενα του Γιαννη
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό themis » Τετ Ιούλ 15, 2009 23:09

KAI EΓΩ ΕΠΕΙΣΗΣ
pinin GDI 2.0L rear and front locker lift 6' tyre 32' long arm by ss-tn
Άβαταρ μέλους
themis
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2224
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 24, 2008 20:14
Τοποθεσία: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Αυτοκίνητο:

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες

cron