pajero sport

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Τρί Οκτ 13, 2009 13:00

foris έγραψε:ακουω στα εκτος δρομου ενα ελαφρυ τριξιμο απο εμπρος αριστερη αναρτηση ...τι μπορει να ειναι>?
εβγαλε κανενας τον καταλυτη? (μυριζει που και που).

Αγνοησε το ολα τριζουν εκτος δρομου μπορει να ειναι απο το χωμα
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Nek » Τρί Οκτ 13, 2009 14:05

to ΑΤ ΜΟDE το εχουν τα αυτοματα.αν το πατησεις μπροστα βγαινει μια ενδειξη power που σου αλλαζει ταχυτητα οταν ειναι στο D σε περισοτερες στροφες για πιο νευρικη οδηγηση..............πισω ειναι το HOLD το βαζουν νομιζω σε παγωμενο δρομο για πιο ομαλες εκινησεις κλπ...........αν θες τη γνωμη μου δεν το χρησιμοποιεις και αλλαζεις ταχυτητα με το χερι στις στροφες που θες...
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό vagelis » Τρί Οκτ 13, 2009 23:00

Φιλε foris εχουμε το ιδιο sport με την μονη διαφορα οτι το δικο μου δεν ειναι αυτοματο,οποτε για το AT MODE δεν ξερω να σου πω.Οσο για τα αλλα μπλοκε δεν εχει ειναι προσθετο και το κοστος του 1400-1500#.Η αναρτηση τριζει και στο δικο μου,μεχρι τωρα με ενα σπρευ-λιπαντικο διορθωνοταν αλλα τωρα που αλλαξα προφυλακτηρα και ρυθμισα την αντιστρεπτικη το κανει πιο εντονα,την αλλη εβδομαδα που αλλαζω αναρτησεις θα το ψαξω καλλιτερα και θα σου γραψω.Το ΑΒς αν δεν αναβει συνεχεια το λαμπακι δεν ειναι τιποτα οσο για τα λαδια ειναι λογικο να συμβαινει οταν εχει μεγαλη κλιση το αμαξωμα
vagelis
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 17:40
Τοποθεσία: Χαλανδρι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό foris » Τετ Οκτ 14, 2009 10:16

καλημερα σε ολους,σας ευχαριστω για την κατατοπιση. Φιλε μου Nek, εχει μια σκαλα το Α/Τ MODE (ειναι μπουτον διπλα στο κλιμα) και μου αναβει λαμπακι HOLD μονο, καπου ειχα διαβασει οτι ειναι για εκινηση σε ολισθηρο εδαφος ( παγος,χιονι κ.α.) αλλα δεν εχω ιδεα πως δουλευει (αισθητηρες?-διαφορικα?) και ηθελα να μαθω τι ακριβως κανει, οσο για το σασμαν δεν εχω δει λαμπακι power, αλλα βλεπω στο D οτι αναγνωριζει την επιθετικη οδηγηση και κραταει στροφες (παντα χωρις Α/Τ ΜΟDE) αλλα θα κανω δοκιμη μετα με Α/Τ (δεν το εβαζα γιατι το λαμπακι HOLD ειναι τεραστιο και κατακιτρινο!!!),.........;μηπως εχει σχεση με το εξτρα μπλοκε που λεει ο φιλος vagelis? ? ?....στην mitsubishi μου λενε οτι εχει τα ΠΑΝΤΑ απο εξτρα αλλα δεν ξερουν περισσοτερα~~~!!! απο την αλλη vageli θελω να μου γραψεις για την νεα σου αναρτηση γιατι προβληματιζομαι......
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foris
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 08, 2009 13:24
Τοποθεσία: larisa
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό foris » Τετ Οκτ 14, 2009 10:48

...vageli στο θεμα της αναρτησης εχω το εξης θεμα.., βλεπω οτι η αναρτηση ειναι σκληρη και δεν αποροφαει πολλα βεβαια δεν με χαλαει γιατι κανω πολλα γρηγορα χλμ στην ασφαλτο και κουμανταρει πολυ καλα το βαρος, στο χωμα οταν πας σιγα κουναει, οταν πατας... ΜΑΓΙΚΟ ΧΑΛΙ-ΟΔΟΣΤΡΩΤΗΡΑΣ, βεβαια σε ολα με σωζει το προφιλ 245-70/16 (προηγουμενο αυτοκινητο με 40αρι προφιλ)αλλα τι γινεται....στην πολη δεν αποροφαει τιποτα.....
μηπως εχει 'πεσει' η αναρτηση?
μηπως φταινε τα λαστιχα?[( bringeston duller H/P ) γενικα δουλεουν καλα,πολυ καλα στην ασφαλτο στεγνο -βρεγμενο,καλα και στο χωμα -λασπη αλλα με ανυσηχουν οι πετρες παρ`ολο που βλεπω αντεχουν-μηπως εχουν πολυ σκληρα πλαινα και κουναει ?....καποτε μολις αλαξα λαστιχα (ιδιας δαστασης )..ηταν λες και δεν ειχε αναρτηση καθολου].
περιμενω νεα σου...
σας ευχαριστω ολους
(βοηθατε για να μην με ....τραβατε οταν βρεθουμε!!).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foris
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 08, 2009 13:24
Τοποθεσία: larisa
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό alpininstis » Τετ Οκτ 14, 2009 15:12

Tα λάστιχα αυτά ειναι ασφάλτινα και θέλουν προσοχή σε πέτρες και βράχια
γιατί σκίζονται για πλάκα (εχω σκίσει δύο ταυτόχρονα και έμεινα στο βουνό )
Άβαταρ μέλους
alpininstis
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 16:06
Τοποθεσία: Αγ Παρ/υή Αττικής
Αυτοκίνητο: pinin 2.0 gdi 3door

Δημοσίευσηαπό Nek » Τετ Οκτ 14, 2009 20:00

foris έγραψε:καλημερα σε ολους,σας ευχαριστω για την κατατοπιση. Φιλε μου Nek, εχει μια σκαλα το Α/Τ MODE (ειναι μπουτον διπλα στο κλιμα) και μου αναβει λαμπακι HOLD μονο, καπου ειχα διαβασει οτι ειναι για εκινηση σε ολισθηρο εδαφος ( παγος,χιονι κ.α.) αλλα δεν εχω ιδεα πως δουλευει (αισθητηρες?-διαφορικα?) και ηθελα να μαθω τι ακριβως κανει, οσο για το σασμαν δεν εχω δει λαμπακι power, αλλα βλεπω στο D οτι αναγνωριζει την επιθετικη οδηγηση και κραταει στροφες (παντα χωρις Α/Τ ΜΟDE) αλλα θα κανω δοκιμη μετα με Α/Τ (δεν το εβαζα γιατι το λαμπακι HOLD ειναι τεραστιο και κατακιτρινο!!!),.........;μηπως εχει σχεση με το εξτρα μπλοκε που λεει ο φιλος vagelis? ? ?....στην mitsubishi μου λενε οτι εχει τα ΠΑΝΤΑ απο εξτρα αλλα δεν ξερουν περισσοτερα~~~!!! απο την αλλη vageli θελω να μου γραψεις για την νεα σου αναρτηση γιατι προβληματιζομαι......


εμενα εχει δυο σκαλες η οποια η μια ειναι το power στο AT MODE και το hold....ισως να μην το εχει εσενα.....δεν εχει σχεση με μπλοκε διαφορικο...το εξτρα μπλοκε αν θες δεν ειναι της εταιριας και σε ενα αυτοκινητο σαν το δικο σου με τον ογκο και το βαρος δεν λεει να χαραμισεις το τορσεν πισω....υπαρχει για μπροστα 100% μπλοκε για το δικο σου της ARB....βαλε λαστιχα φιλε δεν την παλευεις με αυτα :hi:
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό foris » Παρ Οκτ 16, 2009 09:39

Παιδια σας ευχαριστω ολους, με κατατοπισατε με τον καλυτερο τροπο, alpininsti επιβεβαιωσες τους φοβους μου. με εσωσες απο μπελαδες!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foris
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 08, 2009 13:24
Τοποθεσία: larisa
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό alpininstis » Παρ Οκτ 16, 2009 13:42

foris έγραψε:Παιδια σας ευχαριστω ολους, με κατατοπισατε με τον καλυτερο τροπο, alpininsti επιβεβαιωσες τους φοβους μου. με εσωσες απο μπελαδες!


:ok: :ok: :ok:
Άβαταρ μέλους
alpininstis
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 16:06
Τοποθεσία: Αγ Παρ/υή Αττικής
Αυτοκίνητο: pinin 2.0 gdi 3door

Δημοσίευσηαπό drsonic 21 » Κυρ Οκτ 18, 2009 17:01

Aγαπητε foris εχουμε το ιδιο αυτοκινητο , to A\T mode ειναι μονο για να ξεκιναμε με 2α και πιο απαλα σε ολισθηρες επιφανειες ,στο ζητημα που αναλυουν τα παιδια , μπορεις πολυ ευκολα να δεις τι διαφορικο εχεις κοιταζοντας στο καβουκι και διαβαζοντας την ταμπελιτσα .Με 100% μπλοκε δεν εφοδιαζονταν απο την μαμα αλλα το αδελφακι L200 ναι , υπαρχει ARB για πισω για να βαλεις επιπλεον αλλα χανεις το torsen που πιθανον να εχεις και αυτος ειναι ο λογος προσωπικα που δεν το εχω κανει ακομα.Μπορεις να βαλεις και μαμα μπλοκε απο τα παλαιοτερο pajero 3.0
Άβαταρ μέλους
drsonic 21
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 22:53
Τοποθεσία: Αθηνα,Αγιοι Αναργυροι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Troll » Τρί Οκτ 20, 2009 17:20

H συζητηση περι τορσεν και ARB συνεχιζεται εδω
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό administrator » Τρί Οκτ 20, 2009 17:24

Kαλο ειναι να μην ανοιγουμε διαφορετικα θεματα σε μια δημοσια συζητηση. Δεν βοηθαμε οσους ψαχνουν για κατι συγκεκριμενο.
Παρακαλω διαβαστε τους ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ FORUM
Άβαταρ μέλους
administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 27, 2007 11:38
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Τρί Οκτ 20, 2009 22:11

administrator έγραψε:Kαλο ειναι να μην ανοιγουμε διαφορετικα θεματα σε μια δημοσια συζητηση. Δεν βοηθαμε οσους ψαχνουν για κατι συγκεκριμενο.
Παρακαλω διαβαστε τους ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ FORUM
[schild=1 fontcolor=000000 shadowcolor=C0C0C0 shieldshadow=1]kakeeee.....[/schild]
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες

cron