Σασι VS αυτοφερομενο

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

Δημοσίευσηαπό pajeropoulos » Δευτ Νοέμ 02, 2009 22:33

panormos έγραψε:.....το ξεχασα...
3πορτο
το θελει για "παιχνιδι",κυνηγια κλπ..
και θελει v20 (το [b]v20 εχει σασι , το v60....οχι )
thanks


Χμμμμ, ναί. Απλά το βε20 έχει ένα σασί που κουβαλάει ένα αμάξωμα, όπως το σαλιγκάρι το κέλυφος, ο γάδαρος το σαμάρι, η χελώνα το καβούκι (αυτό είναι πιο περίπλοκο γιατί η χελώνα χωρίς τον καβούκη θα ήταν..... σαύρα). Συνεπώς ο σασής κουβαλάει το αμάξωμα στην πλάτη και πρέπει να στρίβει, να χοροπηδάει κτλ. Τώρα, το β60 είναι διαφορετικό, έχει αυτοφερόμενο αμάξωμα. Δηλαδή ο σασής και ο αμάξωμας είναι ένα. Πάλι έχεις σασί, αλλά είναι περίπου κολλημένο στο αμάξωμα και δεν είναι απλά βιδωμένο επάνω του.
Στα απλά επιβατικά πάλι , έχεις μόνο το λίιιιιγο ενισχυμένο αμάξωμα.
Τώρα καταλαβαίνεις ποιο είναι πιο άκαμπτο στις στροφές, ανθεκτικό στις καταπονήσεις των αναρτήσεων προς το σασί κτλ....
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εάν το στραβώσεις (με 2-3 τούμπες πχ) δεν μπορείς να αλλάξεις αμάξωμα και να κρατήσεις τον παλιό σασί, αν και στην σημερινή εποχή δεν θα το έκανες ούτε στην περίπτωση που αυτά ήταν συναρμολογούμενα όπως τα lego........Αυτή η διαφορά μόνο στο σασί, δεν αναφέρομαι σε πίσω torsen/κάρο, οικονομία κινητήρα, χώρους, ανάρτηση κ.α.
Τώρα για μετατροπές για παιχνίδι του β 60, ρώτα τον Τρόλλ.
pajeropoulos
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 04, 2008 11:45
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Δευτ Νοέμ 02, 2009 23:06

τα πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα του αυτοφερομενου η' μη αυτοφερομενου σασι δεν ειναι μονο αυτα....
αναλογα για την χρηση που προοριζεται,εχει καλα και ασχημα...
(ειναι και λιγο υποκειμενικο το θεμα...)
" ΕΚ ΤΗΣ ΚΟΝΕΩΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ "
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pajeropoulos » Δευτ Νοέμ 02, 2009 23:31

mirage έγραψε:τα πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα του αυτοφερομενου η' μη αυτοφερομενου σασι δεν ειναι μονο αυτα....
αναλογα για την χρηση που προοριζεται,εχει καλα και ασχημα...
(ειναι και λιγο υποκειμενικο το θεμα...)


Πράγματι, αλλά υπάρχουν και οι εγκυκλοπαίδειες! ΧΑΧΑ!
Πέραν της πλάκας, όλα σχετικά είναι . Ειδικά όταν ταλαντεύεσαι μεταξύ της έννοιας αυτοκίνητο και αυτοκίνητο τρακτέρ/φορτηγάκι. Απλά ήθελα να θίξω το θέμα ότι στην συγκεκριμένη εφαρμογή, πιστεύω ότι το αυτοφερόμενο ήταν μια εξέλιξη και σε καμμία περίπτωση δεν τίθεται θέμα αντοχής και αξιοπιστίας όπως το έθεσε ο φίλος που ψάχνει.
pajeropoulos
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 04, 2008 11:45
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό alpininstis » Τρί Νοέμ 03, 2009 12:09

Θα συμφωνήσω με τον pajeropoulos απο το 1999 και μετά εφαρμόστηκε
στο pinin και v60 το αμάξωμα να μην είναι βιδωτό στο σασί αλλά να ειναι κολλημένο για μεγαλύτερη ακαμψία και το εφάρμοσαν πολλές εταιρίες
με πολύ θετικά αποτελέσματα . Δεν ειναι αυτοφερόμενο σασί υπάρχει απλά δεν είναι τύπου σκάλας .
Άβαταρ μέλους
alpininstis
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 16:06
Τοποθεσία: Αγ Παρ/υή Αττικής
Αυτοκίνητο: pinin 2.0 gdi 3door

Δημοσίευσηαπό Troll » Τρί Νοέμ 03, 2009 13:07

<embed src="http://www.youtube.com/v/tb8bbhfYGZo&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed>

<embed src="http://www.youtube.com/v/1FmRHTnko80&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed>

<embed src="http://www.youtube.com/v/FqoCKgv6KCY&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed>

Παραδειγματα ακαμψιας... :angel:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Τρί Νοέμ 03, 2009 13:27

ΠΟΔΗΛΑΤΑΚΙΑΑΑΑΑΑ! :P :o :skull: :fff:
" ΕΚ ΤΗΣ ΚΟΝΕΩΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ "
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό kostas_V6 » Τρί Νοέμ 03, 2009 14:36

Σαν σκ@το εγινε που το πατησε αρβυλα :? :? :? :?


:fff: :fff: :fff:
Άβαταρ μέλους
kostas_V6
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 13:06
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπός
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό alpininstis » Τρί Νοέμ 03, 2009 15:22

Κύριοι μην μπερδεύεστε άλλο η ασφάλεια και άλλο η ακαμψία

Υ.Γ και μην το ξεσκίσετε και αυτό το θέμα με χαβαλέ
Άβαταρ μέλους
alpininstis
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 16:06
Τοποθεσία: Αγ Παρ/υή Αττικής
Αυτοκίνητο: pinin 2.0 gdi 3door

Δημοσίευσηαπό Troll » Τρί Νοέμ 03, 2009 15:27

Νομιζω οταν μιλαμε για ακαμψια εννοουμε την αντοχη του αμαξωματος ή του σασι στις στρεβλωσεις ή κανω λαθος? Αυτο δεν φαινεται στα crash tests?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό alpininstis » Τρί Νοέμ 03, 2009 15:46

Troll έγραψε:Νομιζω οταν μιλαμε για ακαμψια εννοουμε την αντοχη του αμαξωματος ή του σασι στις στρεβλωσεις ή κανω λαθος? Αυτο δεν φαινεται στα crash tests?


Εννοούμε την ακαμψία του συνόλου της κατασκευής στα " στραμπουλίγματα "

Το crash test μας δείχνει το πόσο ασφαλές ειναι το αυτοκίνητο για τους επιβάτες σε περίπτωση ατυχήματος .Δεν σημαίνει οτι ενα αυτοκίνητο επειδή στο crash test "τσαλακώθηκε" πολύ οτι ειναι υποδεέστερο κάποιου άλλου που έπαθε μικρότερη ζημιά,γιατί πολύ απλά το μέλημα των κατασκευαστών ειναι η κρούση-ζημιά να εκτονωθεί-απορροφηθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να κρατήσει τους επιβάτες ασφαλείς, και οχι αν θα καταστραφεί το αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
alpininstis
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 16:06
Τοποθεσία: Αγ Παρ/υή Αττικής
Αυτοκίνητο: pinin 2.0 gdi 3door

Δημοσίευσηαπό pajeropoulos » Τρί Νοέμ 03, 2009 16:38

Σωστόστ!
pajeropoulos
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 04, 2008 11:45
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » Τρί Νοέμ 03, 2009 20:24

Οταν πρωτοπήρα το Pinin μου την είχε δώσει γιατί όλοι το είχαν για κουρσάκι(ασε που μετα τους βάλαμε πατομπούκαλα) δεν θυμάμαι αν ήταν στο offroad.gr ή στο to4x4.gr αλλα είχαμε μια συζήτηση στην οποία με εκνέυρισε το ότι εκθίαζαν τα jeep xj που είχαν πάντρεμα σκάλας-αυτοφερόμενου αλλα όταν τους θύμισα οτι και το pinin είναι έτσι κατα καποιον τρόπο το έθαβαν. Πέρασε καιρός και δεν θυμάμαι πως ακριβώς έγιναν τα πράγματα. Αυτο που θυμάμαι είναι ένα άρθρο το οποίο έλεγε οτι το xj λόγω αυτου του σχήματος ακαμψία και χαμηλό βάρος μαζί.
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 19:23
Τοποθεσία: Αριδαία,Έδεσσα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό drsonic 21 » Τρί Νοέμ 03, 2009 20:38

Ναι δεν λεει κανενας τους για τις ενισχυσεις που κανουν στο αμαξωμα οταν τα βελτιωνουν και οσο για τα αλλα περι υπεροχης ειναι καθαρη ζηλια φιλε , ας τους να λενε , θελουν να δικαιολογησουν το χρημα που ριχνουν.Ετσι μου λεγανε και μενα για την λιμουζινα μου που δεν πιανει μια μπροστα στα jeep και στα kia .
Άβαταρ μέλους
drsonic 21
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 22:53
Τοποθεσία: Αθηνα,Αγιοι Αναργυροι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Troll » Τρί Νοέμ 03, 2009 20:52

Δε θα υποστηριξω τη μια ή την αλλη λυση ως προς την ακαμψια το αμαξωματος. Για να το λεει η ιδια η mitsu κατι θα ξερει. Θα μεινω ομως στην ευκολια των μετατροπων για εκτος δρομου καταστασεις που επιδεχεται ενα αμαξι με ξεχωριστο σασι. Αυτο δε σημαινει οτι το V60 δεν παιρνει μετατροπες, (εχω δει V60 να περνα απο διπλα μου και μου εριχνε μισο καθρεφτη) ομως ειναι πιο ακριβες και θελει πολυ ψαξιμο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Τρί Νοέμ 03, 2009 22:37

Troll έγραψε:Δε θα υποστηριξω τη μια ή την αλλη λυση ως προς την ακαμψια το αμαξωματος. Για να το λεει η ιδια η mitsu κατι θα ξερει. Θα μεινω ομως στην ευκολια των μετατροπων για εκτος δρομου καταστασεις που επιδεχεται ενα αμαξι με ξεχωριστο σασι. Αυτο δε σημαινει οτι το V60 δεν παιρνει μετατροπες, (εχω δει V60 να περνα απο διπλα μου και μου εριχνε μισο καθρεφτη) ομως ειναι πιο ακριβες και θελει πολυ ψαξιμο.


αααα μπραβο!!!!!!
" ΕΚ ΤΗΣ ΚΟΝΕΩΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ "
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

cron