Aγροτικη ή επαγγελματικη αδεια

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

Δημοσίευσηαπό Nek » Κυρ Δεκ 20, 2009 20:31

και απο οτι ξερω μια συμπληρωματικη δηλωση για ενα μικρο αγροτικο εισοδημα κανεις και το πηρες.....αρκει να εχεις εστω ενα χωραφι και να δειχνεις οτι το εκμεταλευεσαι....αλλιως παιρνεις ενα L040 και με ορεξη και δουλεια το κανεις V20 φαιρνοντας ενα απο γερμανια και το φορας στο σασι του παλιου.....
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό kostasser » Κυρ Δεκ 20, 2009 20:35

lois l040 έγραψε:Βρισκεις ενα θειο,ξαδερφο,φιλο αγροτη και το περνει στο ονομα του.Εγω το εχω γραψει στης μητερας μου το ονομα η οποια στη φορολογικη δηλωση δηλωνει πως νοικιαζει καποια στρεμματα γης.




... αυτο δεν γινετε που λες φιλε lois ... για να οδηγας αγροτικο οχημα πρεπει να εισαι ο ιδιοκτητης και κατα συνεπεια κατα κυριο επαγγελμα αγροτης ..ή να εισαι συγγενεις α' βαθμου με τον ιδιοκτητη του ... οι γονεις θεωρουνται β' βαθμου συγγενεις ... α' βαθμου ειναι τα αδερφια ... συνεπως εσυ θα εχεις πιθανο προβλημα σε τροχαιο ελεγχο


..φιλε spin 777 ...

.. στην εφορια μπορεις να δηλωσεις "μαιμου" αγροτικο εισοδημα (ολοι γνωριζουμε τον "απο κατω απο το τραπεζι" τροπο ) χωρις να εχεις ουτε μια αυλακια χωραφι , ή ακομη και σαν εργατης γης ... αλλα ...

... "χαρτι" παιρνεις απο τη διευθηνση ΓΕΩΡΓΙΑΣ για να βγαλεις αγροτικο αυτοκινητο κι οχι απο την εφορια ... απο την εφορια χρειαζεται δικαιολογιτικο για αγροτικο ανω των 4ων τονων μικτου βαρους (εκτος αυτου της διευθηνσης γεωργιας)....

... και για να παρεις βεβαιωση απο τη διευθηνση γεωργιας για αγροτικο πρεπει να καλλιεργεις χωραφια και να τα εχεις δηλωμενα στο ΟΣΔΕ ...

... αλλιως ουτε με.... σφαιρες
Άβαταρ μέλους
kostasser
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 00:44
Τοποθεσία: Σερρες
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό kostasser » Κυρ Δεκ 20, 2009 20:38

Nek έγραψε:δεν μπορει να γινει ενα τζιπ αγροτικο η επαγγελματικο...πρεπει η πρωτη του αδεια ηδη να ειναι....καποτε τα φερνανε απο γερμανια και τα κανανε επαγγελματικα,εδω και καποια χρονια εχει σταματησει αυτο....οποτε περιοριζεσαι σε καροτσα L200 πχ.,η σε παλιο L4O η αν εισαι τυχερος να ειναι ηδη επαγγελματικο.....οπως αυτο πχ.πολυ καλη ευκαιρια
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/463347/
:thup:
Άβαταρ μέλους
kostasser
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 00:44
Τοποθεσία: Σερρες
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό gargas » Κυρ Δεκ 20, 2009 20:41

Nek έγραψε:δεν μπορει να γινει ενα τζιπ αγροτικο η επαγγελματικο...πρεπει η πρωτη του αδεια ηδη να ειναι....καποτε τα φερνανε απο γερμανια και τα κανανε επαγγελματικα,εδω και καποια χρονια εχει σταματησει αυτο....οποτε περιοριζεσαι σε καροτσα L200 πχ.,η σε παλιο L4O η αν εισαι τυχερος να ειναι ηδη επαγγελματικο.....οπως αυτο πχ.πολυ καλη ευκαιρια
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/463347/





ωραιο το εργαλειοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
gargas
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1959
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 20:17
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό gargas » Κυρ Δεκ 20, 2009 20:42

Nek έγραψε:και απο οτι ξερω μια συμπληρωματικη δηλωση για ενα μικρο αγροτικο εισοδημα κανεις και το πηρες.....αρκει να εχεις εστω ενα χωραφι και να δειχνεις οτι το εκμεταλευεσαι....αλλιως παιρνεις ενα L040 και με ορεξη και δουλεια το κανεις V20 φαιρνοντας ενα απο γερμανια και το φορας στο σασι του παλιου.....








ετσι ετσι!!!!!!!!!!!!!!!!!
εισαι εσυ μια αναφτρααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!! :yupi: :yupi: :yupi: :yupi: :yupi: :yupi: :yupi: :yupi: :yupi: :yupi: :yupi: :yupi:
Άβαταρ μέλους
gargas
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1959
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 20:17
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό kostasser » Κυρ Δεκ 20, 2009 20:48

gargas έγραψε:παντος και εγω απο το ψαξιμο που εχω κανει γιατι ενδιαφερομαι αν αβγαλω αγροτικο και αν βρω καποιο με πινακιδεσ ΑΜ ακομα καλυτερα.


εμενα μου ειπαν οτι πρεπει να εχεις αγροτεμαχιο στο ονομα σου ή εστω μισθωτηριο αν δεν εχεις.μια βεβαιωση απο γεωπονο οτι αυτο ισχυει και το χωραφι σου ειναι οκ και βγαζεις (καρπους) και τα καταθετεις στην νομαρχια που ανηκεις και μετα υπουργειο αυτα για το αγροτικο.

αααααα εννοειτε οτι πρεπει στην περιοχη που θα το βγαλεις να επιτρεπεται το πετρελαιο...............

αρκρι να δηλωνεις το εισοδημ αυτο στην δηλωση σου....... και ασ μην εχεις σαν κυριο εππαγγελμα τον αγροτη.!!!!!!!

... τα Α.Μ. ειναι μια αλλη ιστορια ..

.. εκει κι αν χρειαζονται προυποθεσεις .. π.χ. πρεπει να εχεις καποια χωραφια ή ζωικο κεφαλαιο , τα οποια αναλλογα του ιδους τους " πιανουν " καποια μορια , κι αναλλογα του αριθμου των μοριων δικαιουσαι να εχεις αδεια Αγροτικου Μηχανηματος τυπου τζιπ ...

.. φυσικα μιλαμε για μεταβιβαση των αδειων που υπαρχουν , γιατι τετοιες δεν βγαινουν πια


και αν εισαι τυχερος και βρεις το αμαξι αυτο που θες με ΑΜ τοτε απλα το μεταβιβαζεις εφοσον εχεις τα παραπανω......
καινουργιο να βγαλεις με ΑΜ ειναι πολυ δυσκολο!!!!!!!!
και στην περιπτωση του πατζερο χωρις καθισματα πισω εννοειτε με καλλυμενα τα τζαμια να μην μπορεις να δεις μεσα ή εστω και με μεβρανες φιμε το μεγαλο νουμερο που ειναι πολυ σκουρο ή καθρεφτη μεβρανη!!!!
Άβαταρ μέλους
kostasser
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 00:44
Τοποθεσία: Σερρες
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό kostasser » Κυρ Δεκ 20, 2009 20:50

... τα Α.Μ. ειναι μια αλλη ιστορια ..

.. εκει κι αν χρειαζονται προυποθεσεις .. π.χ. πρεπει να εχεις καποια χωραφια ή ζωικο κεφαλαιο , τα οποια αναλλογα του ειδους τους " πιανουν " καποια μορια , κι αναλλογα του αριθμου των μοριων δικαιουσαι να εχεις αδεια Αγροτικου Μηχανηματος τυπου τζιπ ...

.. φυσικα μιλαμε για μεταβιβαση των αδειων που υπαρχουν , γιατι τετοιες δεν βγαινουν πια
Άβαταρ μέλους
kostasser
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 00:44
Τοποθεσία: Σερρες
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό gargas » Κυρ Δεκ 20, 2009 20:59

ναι ετσι ειναι σωστος!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
gargas
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1959
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 20:17
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό kostasser » Κυρ Δεκ 20, 2009 21:05

... επισης, οι αδειες Α.Μ. ειναι "κολλημενες" και μονο στο συγκεκριμενο αυτοκινητο για το οποιο εκδοθηκαν ... .. εκδοθηκαν και μεταβιβαζονται απο τις Υ.Ε.Β. ( υπηρεσια εγγειων βελτιωσεων) που ανηκει στο υπουργειο αγροτικης αναπτυξης
Άβαταρ μέλους
kostasser
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 00:44
Τοποθεσία: Σερρες
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό lois l040 » Κυρ Δεκ 20, 2009 21:11

αυτο δεν γινετε που λες φιλε lois ... για να οδηγας αγροτικο οχημα πρεπει να εισαι ο ιδιοκτητης και κατα συνεπεια κατα κυριο επαγγελμα αγροτης ..ή να εισαι συγγενεις α' βαθμου με τον ιδιοκτητη του ... οι γονεις θεωρουνται β' βαθμου συγγενεις ... α' βαθμου ειναι τα αδερφια ... συνεπως εσυ θα εχεις πιθανο προβλημα σε τροχαιο ελεγχο


Φιλε Κωστα μιλαω για γεωργικη αδεια και οχι για Α.Μ.
Το λεω γιατι ετσι το εχω εγω.
Άβαταρ μέλους
lois l040
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 01, 2009 16:54
Τοποθεσία: Σερρες
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό lois l040 » Κυρ Δεκ 20, 2009 21:17

Και σε ελεγχο που μου κανανε δεν μου ειπαν κατι.
Άβαταρ μέλους
lois l040
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 01, 2009 16:54
Τοποθεσία: Σερρες
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Κυρ Δεκ 20, 2009 22:26

Nek έγραψε:και απο οτι ξερω μια συμπληρωματικη δηλωση για ενα μικρο αγροτικο εισοδημα κανεις και το πηρες.....αρκει να εχεις εστω ενα χωραφι και να δειχνεις οτι το εκμεταλευεσαι....αλλιως παιρνεις ενα L040 και με ορεξη και δουλεια το κανεις V20 φαιρνοντας ενα απο γερμανια και το φορας στο σασι του παλιου.....


αχ αγορι μου....αγριεψες ε???!!!χιχιχι! :hehe: :hehe: :goodpost:

παντως ειμαι σχεδον σιγουρος οτι μονο ενας Ελληνας θα το σκεφτοταν..... [angel]
" ΕΚ ΤΗΣ ΚΟΝΕΩΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ "
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό gargas » Κυρ Δεκ 20, 2009 22:58

mirage έγραψε:
Nek έγραψε:και απο οτι ξερω μια συμπληρωματικη δηλωση για ενα μικρο αγροτικο εισοδημα κανεις και το πηρες.....αρκει να εχεις εστω ενα χωραφι και να δειχνεις οτι το εκμεταλευεσαι....αλλιως παιρνεις ενα L040 και με ορεξη και δουλεια το κανεις V20 φαιρνοντας ενα απο γερμανια και το φορας στο σασι του παλιου.....


αχ αγορι μου....αγριεψες ε???!!!χιχιχι! :hehe: :hehe: :goodpost:

παντως ειμαι σχεδον σιγουρος οτι μονο ενας Ελληνας θα το σκεφτοταν..... [angel]





:hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:
Άβαταρ μέλους
gargas
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1959
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 20:17
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό gargas » Κυρ Δεκ 20, 2009 22:59

kostasser έγραψε:... επισης, οι αδειες Α.Μ. ειναι "κολλημενες" και μονο στο συγκεκριμενο αυτοκινητο για το οποιο εκδοθηκαν ... .. εκδοθηκαν και μεταβιβαζονται απο τις Υ.Ε.Β. ( υπηρεσια εγγειων βελτιωσεων) που ανηκει στο υπουργειο αγροτικης αναπτυξης



σε βρισκω πολυ ενημερωμενο μπραβο..............
να μου πεις αφου εχεις ΑΜ!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
gargas
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1959
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 20:17
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό kostasser » Δευτ Δεκ 21, 2009 00:41

lois l040 έγραψε:
αυτο δεν γινετε που λες φιλε lois ... για να οδηγας αγροτικο οχημα πρεπει να εισαι ο ιδιοκτητης και κατα συνεπεια κατα κυριο επαγγελμα αγροτης ..ή να εισαι συγγενεις α' βαθμου με τον ιδιοκτητη του ... οι γονεις θεωρουνται β' βαθμου συγγενεις ... α' βαθμου ειναι τα αδερφια ... συνεπως εσυ θα εχεις πιθανο προβλημα σε τροχαιο ελεγχο


Φιλε Κωστα μιλαω για γεωργικη αδεια και οχι για Α.Μ.
Το λεω γιατι ετσι το εχω εγω.


... ok lois ...

εχεις δικιο , δικο μου το λαθος ...

.. σε προηγουμενο post μου εγραψα οτι οι γονεις ειναι συγγενεις β' βαθμου...

...λαθος μου , ειναι α' ..

..β' ειναι τα αδερφια ...

.. sorry εκανα λαθος , οποτε δεν εχεις κανενα προβλημα :)
Άβαταρ μέλους
kostasser
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 00:44
Τοποθεσία: Σερρες
Αυτοκίνητο:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

cron