Aγροτικη ή επαγγελματικη αδεια

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

Δημοσίευσηαπό pajerosport » Κυρ Δεκ 20, 2009 15:06

για αγροτες και επαγγελματιες ναι για μενα οχι
για να βγαλω αδια αγροτικου στο pajero sport τη χρειαζεται?
ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ!

pajero sport '06
Γωνία πρσέγγισης 32 μοίρες
Γωνία ράμπας 30 μοίρες
Γωνία διαφυγής 27 μοίρες
Άβαταρ μέλους
pajerosport
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 12:54
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pajerosport » Κυρ Δεκ 20, 2009 15:07

για να ακουω λυσεις
ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ!

pajero sport '06
Γωνία πρσέγγισης 32 μοίρες
Γωνία ράμπας 30 μοίρες
Γωνία διαφυγής 27 μοίρες
Άβαταρ μέλους
pajerosport
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 12:54
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Nek » Κυρ Δεκ 20, 2009 15:16

θα παρεις ενα τροχο με σβουρακι για ινοξ παχους 1 χιλιοστου και θα κοψεις τον ουρανου απο τις πισω κολωνες και πισω....ξηλωνεις τα τελευταια καθισματα και εισαι κομπλε..... :hehe: :hehe: ...πλακα κανω αδερφε.....να γυρισεις ιχ σε αγροτικο η επαγγελματικο και το αντιστροφο δεν γινεται....γυρναει μονο επαγγελματικο σε αγροτικο και το αντιστροφο...οποτε δεν το γλυτωνεις το σημα
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pajerosport » Κυρ Δεκ 20, 2009 15:20

μην μου βαζεις ιδεες :hehe:
ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ!

pajero sport '06
Γωνία πρσέγγισης 32 μοίρες
Γωνία ράμπας 30 μοίρες
Γωνία διαφυγής 27 μοίρες
Άβαταρ μέλους
pajerosport
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 12:54
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pajerosport » Κυρ Δεκ 20, 2009 15:20

pajerosport έγραψε:μην μου βαζεις ιδεες :hehe:
΄

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ!

pajero sport '06
Γωνία πρσέγγισης 32 μοίρες
Γωνία ράμπας 30 μοίρες
Γωνία διαφυγής 27 μοίρες
Άβαταρ μέλους
pajerosport
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 12:54
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pajeropoulos » Κυρ Δεκ 20, 2009 18:44

Nek έγραψε:το καλυτερο εαν υπαρχει η δυνατοτητα να εχεις επαγγελματικο η αγροτικο.....πληρωνεις 88 ευρωπουλα,εχεις το αυτοκινητο σου και τους γραφεις


Δεν το έχω κάνει (ακόμη) αλλά διάβασα ότι μπορείς να δηλώσεις στην φορολογική δήλωση ένα χαζό ποσό πχ 300 ευρά από αγροτικά εισοδήματα (τριφύλλι, σανό κτλ) και να πας μετά στην νομαρχία, να πάρεις μια βεβαίωση (η οποία θα βασισθεί στην δήλωση) και να αγοράσεις αγροτικό στο όνομά σου..... Προϋπόθεση να έχεις κανένα χωράφι, ή μισθωτήριο χωραφιού.....
pajeropoulos
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 04, 2008 11:45
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pajerosport » Κυρ Δεκ 20, 2009 18:50

σωστος :goodpost: :goodpost: :goodpost:
ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ!

pajero sport '06
Γωνία πρσέγγισης 32 μοίρες
Γωνία ράμπας 30 μοίρες
Γωνία διαφυγής 27 μοίρες
Άβαταρ μέλους
pajerosport
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 12:54
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό kostasser » Κυρ Δεκ 20, 2009 19:28

pajeropoulos έγραψε:
Nek έγραψε:το καλυτερο εαν υπαρχει η δυνατοτητα να εχεις επαγγελματικο η αγροτικο.....πληρωνεις 88 ευρωπουλα,εχεις το αυτοκινητο σου και τους γραφεις


Δεν το έχω κάνει (ακόμη) αλλά διάβασα ότι μπορείς να δηλώσεις στην φορολογική δήλωση ένα χαζό ποσό πχ 300 ευρά από αγροτικά εισοδήματα (τριφύλλι, σανό κτλ) και να πας μετά στην νομαρχία, να πάρεις μια βεβαίωση (η οποία θα βασισθεί στην δήλωση) και να αγοράσεις αγροτικό στο όνομά σου..... Προϋπόθεση να έχεις κανένα χωράφι, ή μισθωτήριο χωραφιού.....



...για να βγαλεις αγροτικο πρεπει να κανεις "δηλωση κορμου" (καλλιεργειας), να εισαι κατα κυριο επαγγελμα αγροτης (τουλαχιστο ετσι να ειναι δηλωμενα τα εισοδηματα σου στην εφορια) και στη συνεχεια να παρεις εγκριση απο την διευθηνση γεωργιας της νομαρχιας ....


... φυσικα για να γινει ενα αυτοκινητο τυπου τζιπ αγροτικο πρεπει να πληρει καποιες προυποθεσεις
Άβαταρ μέλους
kostasser
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 00:44
Τοποθεσία: Σερρες
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό spin7770 » Κυρ Δεκ 20, 2009 19:39

Ο πίνακας ΙΒ του Ε3 λέει πότε θεωρεί η εφορία ότι έχεις αγροτικό εισόδημα (θες δε θες θεωρείται ότι έχεις αν έχεις δηλώσει χωράφια κλπ άσχετα αν η εφορία δεν το εφαρμόζει). Αν τα τεκμαρτά σου εισοδήματα λοιπόν είναι κάτι ψιλά- αναμενώμενο αφού δεν είμαστε αγρότες, μπορείς όντως να πάρεις αγροτικό αλλά -επειδή την είχα ψάξει- μόνο μικρό -αν θυμάμαι καλά μεικτό βάρος μέχρι 2.000 κιλά, άρα ξεχνάς L200, Dmax, Hilux Κλπ
Αλλά και πάλι που θα το κυκλοφορήσεις που ούτε στην Αττική Οδό δεν μπορείς να μπεις?
Τελευταία επεξεργασία από spin7770 και Κυρ Δεκ 20, 2009 20:01, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Πρέπει να είσαι λέρα για να κυβερνάς γαλέρα
Άβαταρ μέλους
spin7770
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 15, 2009 01:05
Τοποθεσία: Λαγονήσι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Κυρ Δεκ 20, 2009 20:03

spin7770 έγραψε: μπορείς όντως να πάρεις αγροτικό αλλά -επειδή την είχα ψάξει- μόνο μικρό -αν θυμάμαι καλά μεικτό βάρος μέχρι 2.000 κιλά, άρα ξεχνάς L200, Dmax, Hilux Κλπ
Αλλά και πάλι που θα το κυκλοφορήσεις που ούτε στην Αττική Οδό δεν μπορείς να μπεις?


Φιλε spin7770 αυτο δεν ισχυει ή δεν το τειρουν καθολου εχω δυο συναδελφους που εχουν αγροτικο Hilux διπλοκαμπινο τετραπορτο ο ενας και το διπλοκαμπινο απλο ο αλλος το μονο παραραγουδο που ειχαν ειναι οτι επειδη ειχαν καλυμα κουκουλα πισω με παραθυρα τους υποχρεοσαν να το καλυψουν αντικαταστησουν τα διαφανη μερη με καλυμματα απο το ιδιο υλικο κατασκευης της κουκουλας και στο ιδιο χρωμα.Αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια μαλλον.
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό gargas » Κυρ Δεκ 20, 2009 20:04

kostasser έγραψε:
pajeropoulos έγραψε:
Nek έγραψε:το καλυτερο εαν υπαρχει η δυνατοτητα να εχεις επαγγελματικο η αγροτικο.....πληρωνεις 88 ευρωπουλα,εχεις το αυτοκινητο σου και τους γραφεις


Δεν το έχω κάνει (ακόμη) αλλά διάβασα ότι μπορείς να δηλώσεις στην φορολογική δήλωση ένα χαζό ποσό πχ 300 ευρά από αγροτικά εισοδήματα (τριφύλλι, σανό κτλ) και να πας μετά στην νομαρχία, να πάρεις μια βεβαίωση (η οποία θα βασισθεί στην δήλωση) και να αγοράσεις αγροτικό στο όνομά σου..... Προϋπόθεση να έχεις κανένα χωράφι, ή μισθωτήριο χωραφιού.....



...για να βγαλεις αγροτικο πρεπει να κανεις "δηλωση κορμου" (καλλιεργειας), να εισαι κατα κυριο επαγγελμα αγροτης (τουλαχιστο ετσι να ειναι δηλωμενα τα εισοδηματα σου στην εφορια) και στη συνεχεια να παρεις εγκριση απο την διευθηνση γεωργιας της νομαρχιας ....











... φυσικα για να γινει ενα αυτοκινητο τυπου τζιπ αγροτικο πρεπει να πληρει καποιες προυποθεσεις
:goodpost: :goodpost:
Άβαταρ μέλους
gargas
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1959
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 20:17
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό lois l040 » Κυρ Δεκ 20, 2009 20:08

Βρισκεις ενα θειο,ξαδερφο,φιλο αγροτη και το περνει στο ονομα του.Εγω το εχω γραψει στης μητερας μου το ονομα η οποια στη φορολογικη δηλωση δηλωνει πως νοικιαζει καποια στρεμματα γης.
Άβαταρ μέλους
lois l040
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 01, 2009 16:54
Τοποθεσία: Σερρες
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό gargas » Κυρ Δεκ 20, 2009 20:19

παντος και εγω απο το ψαξιμο που εχω κανει γιατι ενδιαφερομαι αν αβγαλω αγροτικο και αν βρω καποιο με πινακιδεσ ΑΜ ακομα καλυτερα.


εμενα μου ειπαν οτι πρεπει να εχεις αγροτεμαχιο στο ονομα σου ή εστω μισθωτηριο αν δεν εχεις.μια βεβαιωση απο γεωπονο οτι αυτο ισχυει και το χωραφι σου ειναι οκ και βγαζεις (καρπους) και τα καταθετεις στην νομαρχια που ανηκεις και μετα υπουργειο αυτα για το αγροτικο.

αααααα εννοειτε οτι πρεπει στην περιοχη που θα το βγαλεις να επιτρεπεται το πετρελαιο...............

αρκρι να δηλωνεις το εισοδημ αυτο στην δηλωση σου....... και ασ μην εχεις σαν κυριο εππαγγελμα τον αγροτη.!!!!!!!


και αν εισαι τυχερος και βρεις το αμαξι αυτο που θες με ΑΜ τοτε απλα το μεταβιβαζεις εφοσον εχεις τα παραπανω......
καινουργιο να βγαλεις με ΑΜ ειναι πολυ δυσκολο!!!!!!!!
και στην περιπτωση του πατζερο χωρις καθισματα πισω εννοειτε με καλλυμενα τα τζαμια να μην μπορεις να δεις μεσα ή εστω και με μεβρανες φιμε το μεγαλο νουμερο που ειναι πολυ σκουρο ή καθρεφτη μεβρανη!!!!
Άβαταρ μέλους
gargas
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1959
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 20:17
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό gargas » Κυρ Δεκ 20, 2009 20:21

lois l040 έγραψε:Βρισκεις ενα θειο,ξαδερφο,φιλο αγροτη και το περνει στο ονομα του.Εγω το εχω γραψει στης μητερας μου το ονομα η οποια στη φορολογικη δηλωση δηλωνει πως νοικιαζει καποια στρεμματα γης.







σωστος ο παιχτηςς!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
gargas
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1959
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 20:17
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Nek » Κυρ Δεκ 20, 2009 20:26

δεν μπορει να γινει ενα τζιπ αγροτικο η επαγγελματικο...πρεπει η πρωτη του αδεια ηδη να ειναι....καποτε τα φερνανε απο γερμανια και τα κανανε επαγγελματικα,εδω και καποια χρονια εχει σταματησει αυτο....οποτε περιοριζεσαι σε καροτσα L200 πχ.,η σε παλιο L4O η αν εισαι τυχερος να ειναι ηδη επαγγελματικο.....οπως αυτο πχ.πολυ καλη ευκαιρια
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/463347/
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

cron