Απαγορευση τετρακινητων στη Ζηρια

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

Δημοσίευσηαπό alpininstis » Τρί Δεκ 29, 2009 11:43

Παιδιά όπως και να το δεις το θέμα, ο τύπος ήταν προκλητικός και
ήρθε με τσαμπουκά και λάθος τρόπο .
Ειναι ανάξιο λόγου το γεγονός μιας και ο" μάγκας " δεν ειχε καμία μα καμία αρμοδιότητα αφού οταν τον ρωτήσαμε "εσύ τι είσαι ?" η απάντησή του
ήταν "ντόπιος " χα χα χα .
Δηλαδή επειδή κατοικεί στό Ξυλόκαστρο ,τα πέριξ αυτού του ανήκουν ?
ή εχει την αποκλειστική χρήση τους ?
Άβαταρ μέλους
alpininstis
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 16:06
Τοποθεσία: Αγ Παρ/υή Αττικής
Αυτοκίνητο: pinin 2.0 gdi 3door

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Τρί Δεκ 29, 2009 14:33

Mην ασχολειστε αλλο ο mitsu που ειναι κια γνωστης των πραγματων νομιζω μας καλυψε
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό gargas » Τρί Δεκ 29, 2009 17:38

γραφτετον ρεεεεεεεε............ δεν μπορει να μας κανει τιποτα!!!!!!!!!!!!!!
παρη ποτε θα παμε παλι λιμνη???????
Άβαταρ μέλους
gargas
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1959
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 20:17
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pininokio » Τρί Δεκ 29, 2009 23:28

mitsu η βοηθεια σου ειναι απιστευτη.η αληθεια ομως ειναι οτι τετοιοι τυποι δεν παιρνουν απο λογια κ τινα κατσεις να τους εξηγησεις οτι δεν εχουν δικιο.οποτε λεω να οργανωσουμε μια πανελλαδικη τζιποβολτα με ολα τα κλαμπ κ λεσχες της ελλαδας σ αυτο το απιθανο μερος με αυτους τους απιθανους τυπους να δουμε τι θα πουνε τοτε
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pininokio
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2953
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2008 15:33
Τοποθεσία: mellisia
Αυτοκίνητο: pajero pinin 2.0 GDI

Δημοσίευσηαπό Nek » Τετ Δεκ 30, 2009 00:12

:jumpy: :yupi: :yupi: :jumpy: :yupi: :worship: :worship:
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pininokio » Τετ Δεκ 30, 2009 00:43

αναφτρα!!!!!!!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pininokio
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2953
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2008 15:33
Τοποθεσία: mellisia
Αυτοκίνητο: pajero pinin 2.0 GDI

Δημοσίευσηαπό gargas » Τετ Δεκ 30, 2009 17:13

ετσι.................... :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy:
Άβαταρ μέλους
gargas
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1959
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 20:17
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό joseph » Τετ Δεκ 30, 2009 20:19

Φίλτατοι, επειδή έχω υπάρξει και από τις δυο μεριές, πρέπει να σας πω ότι πολλές φορές έχω κινδυνέψει από τετρακίνητα που πήγαιναν αεροπορία στους χωματόδρομους και οι οποίοι ήταν απίστευτα ανάγωγοι όταν διασταυρωνόμασταν. Δεν έκαναν την παραμικρή προσπάθεια να διευκολύνουν την κατάσταση αλλά κρατούσαν πεισματικά την υψηλή ταχύτητά τους και τη γραμμή τους. Ούτε έκοβαν λίγο, ούτε έκαναν στην άκρη.
Σίγουρα δεν είναι (είμαστε) όλοι έτσι, αλλά τέτοια άθλια συμπεριφορά έχω συναντήσει πάρα πολλές φορές. Πολλοί συνταξιδιώτες έχουν αναγκαστεί να βγουν έξω, πολλές φορές με μεγάλο ρίσκο αφού ήμασταν φορτωμένοι για ταξίδι, μερικές φορές και δικάβαλοι.
Προσέξτε με, δε δίνω δίκιο στην αντίδραση του μοτοσικλετιστή, απλά σας μεταφέρω τις δικές μου προσλαμβάνουσες από "συναντήσεις" με τετρακίνητους κάγκουρες και σας επισημαίνω ότι υπάρχουν απίστευτα πολλές παρέες κwλόπαιδwν που κάνουν άνω κάτω το βουνό.
Βασικά για κάποιο λόγο ο καθένας προσπαθεί να οικειοποιηθεί το βουνό (4κίνητοι, εντουράδες, ποδηλάτες, ορειβάτες κ.ο.κ.) και κανένας τους δεν αντιμετωπίζει τη βόλτα στο βουνό με τον απαραίτητο σεβασμό και με οδηγό τον βασικότερο νόμο του βουνού:
ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ!
C'est pas la chute qui compte. C'est l' aterrissage!
Άβαταρ μέλους
joseph
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2009 19:37
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Τετ Δεκ 30, 2009 20:32

Φιλε joseph δεν τιθετε θεμα μηχανακιδων και τετρακινητων εδω το οτι καβαλαγε μηχανη την δευτερη φορα που τον συναντησαν τα παιδια ηταν καθαρη συμπτωση ξαναδιαβασε σε παρακαλω τι εγραψε ο pininokio για να καταλαβεις που ειναι το προβλημα.Εγω τουλαχιστων ποτε δεν ειχα προβλημα ουτε αλλο μελος του κλαμπ απο οσων ξερω με εντουραδες που συναντησαμε στο βουνο ποτε.Αυτο μιας και το ανεφερες.
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό joseph » Τετ Δεκ 30, 2009 20:40

Συνάδελφε Obelix. αυτό που λέω είναι ότι υπάρχουν πάρα πολλά κwλόπαιδα που ανεβαίνουν στο βουνό και τα κάνουν μαντάρα και αυτό οδηγεί σε κόντρες και τελικώς σε απαγορεύσεις.
Από την άλλη, στην Ελλάδα το έχουμε παραχέσει με τη Natura 2000 και τις προστατευόμενες περιοχές, αλλά αυτό είναι μια μεγάλη ιστορία.
Απλά, επειδή αυτή τη στιγμή και με δεδομένη τη βούληση της κυβέρνησης (και της Μπιρμπίλως) οι ¨οικολογία" θα είναι η επικρατούσα άποψη πρέπει να περιμένουμε τέτοια αντιμετώπιση η οποία πολύ συχνά θα δικαιώνετε...
C'est pas la chute qui compte. C'est l' aterrissage!
Άβαταρ μέλους
joseph
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2009 19:37
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Τετ Δεκ 30, 2009 22:30

νομιζω οτι δεν αξιζει να ασχοληθουμε αλλο με τον τυπο....

ο mitsu "εριξε" το πιο γερο χαρτι και απο'και και περα....αστον να κοπανιεται... :wank:

joseph, εμεις σαν club,τουλαχιστων τα παιδια που γνωριζω,καθε αλλο παρα τετοια πραγματα κανουμε....υποτηθεται οτι ολοι οι "τζιπαδες" ειναι λατρεις της φυσης....οπως και να εχει...... συνδεστε τον με " Κα'ι'ρο " :P :ha: :ha: :ha:
" ΕΚ ΤΗΣ ΚΟΝΕΩΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ "
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pajeropoulos » Τετ Δεκ 30, 2009 23:49

joseph έγραψε:Φίλτατοι, επειδή έχω υπάρξει και από τις δυο μεριές, πρέπει να σας πω ότι πολλές φορές έχω κινδυνέψει από τετρακίνητα που πήγαιναν αεροπορία στους χωματόδρομους και οι οποίοι ήταν απίστευτα ανάγωγοι όταν διασταυρωνόμασταν. Δεν έκαναν την παραμικρή προσπάθεια να διευκολύνουν την κατάσταση αλλά κρατούσαν πεισματικά την υψηλή ταχύτητά τους και τη γραμμή τους. Ούτε έκοβαν λίγο, ούτε έκαναν στην άκρη.
Σίγουρα δεν είναι (είμαστε) όλοι έτσι, αλλά τέτοια άθλια συμπεριφορά έχω συναντήσει πάρα πολλές φορές. Πολλοί συνταξιδιώτες έχουν αναγκαστεί να βγουν έξω, πολλές φορές με μεγάλο ρίσκο αφού ήμασταν φορτωμένοι για ταξίδι, μερικές φορές και δικάβαλοι.
Προσέξτε με, δε δίνω δίκιο στην αντίδραση του μοτοσικλετιστή, απλά σας μεταφέρω τις δικές μου προσλαμβάνουσες από "συναντήσεις" με τετρακίνητους κάγκουρες και σας επισημαίνω ότι υπάρχουν απίστευτα πολλές παρέες κwλόπαιδwν που κάνουν άνω κάτω το βουνό.
Βασικά για κάποιο λόγο ο καθένας προσπαθεί να οικειοποιηθεί το βουνό (4κίνητοι, εντουράδες, ποδηλάτες, ορειβάτες κ.ο.κ.) και κανένας τους δεν αντιμετωπίζει τη βόλτα στο βουνό με τον απαραίτητο σεβασμό και με οδηγό τον βασικότερο νόμο του βουνού:
ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ!


Θα πρέπει να παρατηρήσω ότι οι δύο τελευταίες ομάδες που αναφέρεις δεν μπορούν να "οικειοποιηθούν" το βουνό με τον ίδιο τρόπο που μπορούν οι υπόλοιπες....... Άρα πάντα πρέπει να παραχωρείται η προτεραιότητα από τον περισσότερο οχλούντα, στον λιγότερο.
Στην τελική, το κύριο πρόβλημα στους ορεινούς όγκους παρατηρείται στα σημεία που έχουν πρόσβαση αυτοκίνητα. Όσο περισσότερα, τόσο χειρότερα.
pajeropoulos
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 04, 2008 11:45
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό joseph » Πέμ Δεκ 31, 2009 01:02

Συμφωνώ απόλυτα με ολόκληρη τη θέση σου...
C'est pas la chute qui compte. C'est l' aterrissage!
Άβαταρ μέλους
joseph
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2009 19:37
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Troll » Πέμ Δεκ 31, 2009 01:30

Θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω με τα παραπανω. Δεν βλεπω που συντελειται καταστροφη του περιβαλλοντος οταν τα τετρακινητα κινουνται στους δασικους και αγροτικους δρομους. Εξαλλου ειναι τετοιο το αναγλυφο της χωρας μας που δεν επιτρεπει την κινηση τους εκτος δρομου, εκτος ελαχιστων περιοχων. Σε αντιθεση με τα δικυκλα που κινουνται στην καρδια του δασους χρησιμοποιωντας τα μονοπατια πεζοποριας ή και εκτος αυτων. Ποσο ευκολο ειναι να παρακαμφθει μια μπαρα απο ενα δικυκλο, και ποσο απο ενα τετρακινητο; Και μη μου πειτε οτι τα δικυκλα κανουν λιγοτερη φασαρια, σε ορισμενες περιπτωσεις μαλλον το αντιθετο!
Δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο μερικων ανθρωπων που αγοραζουν τις τζιπαρες για να πηγαινουν για καφε στο Κολωνακι. Μαλλον δεν εχουν συνειδητοποιησει οτι κανουν μεγαλυτερη ζημια απ'οτι εμεις που θα παρουμε το τετρακινητο μας μια φορα στο τοσο για να παμε μια εκδρομη ή καμια βολτα το Σ/Κ!

Οσο για τους οδηγους των δικυκλων, καλυτερα θα ειναι να αναθεωρησουν λιγο τις αποψεις τους περι "ελευθεριας" γιατι μαλλον το παρακανουν, αν οχι ολοι, τοτε η πλειοψηφια! Δε φτανει που πανε οπως να'ναι στην ασφαλτο, εχοντας και την απαιτηση οι οδηγοι των αυτοκινητων να προβλεπουν την καθε ηλιθιοτητα τους. Τωρα "αγοραζουν" και ολοκληρα βουνα, απαγορευοντας στους τετρακινητους καθε προσβαση! Ελεος!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mitsu » Πέμ Δεκ 31, 2009 02:04

Φίλε JOSEPH θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω απόλυτα με το ότι το χουμε παρακάνει με τις περιοχές Natura. Όπως προείπα οι περιοχές είναι ένα ΕΡΓΑΛΕΙΟ για την πολιτεία ώστε να προστατέψει και να διατηρήσει τη βιοποικιλότητα.Από κει και πέρα οι αρμόδιοι είναι αυτοί που καθορίζουν τα συγκεκριμένα μέτρα στην κάθε περιοχή.Να το θέσω πιο απλά το NATURA 2000 δεν είν αι τίποτα άλλο παρά ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα καταγραφής περιοχών. Και κάτι τελευταίο τοδάσος και γενικότερα το περιβάλλον είναι ένας κοινωνικός και ανεκτίμητος πόρος που ανήκει σε κείνους που τον σέβονται, τον εκτιμάνε και τον προστατεύουν.
Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή...
Η ζωή είναι μεγάλη μην την κάνεις καρναβάλι!!!
Άβαταρ μέλους
mitsu
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 09:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αυτοκίνητο:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron