Terios II vs Mitsubishi Pajero Pinin 1800 cc

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

Terios II vs Mitsubishi Pajero Pinin 1800 cc

Δημοσίευσηαπό diablo » Πέμ Ιαν 14, 2010 10:09

Καταρχην να ευχηθω σε ολους καλη χρονια!Ειμαι αναμεσα στα 2 αυτα τζιπακια.Το γνωριζω οτι η συγκριση μεταξυ τους ειναι ατοπη, αλλα ειχα μερικα κριτηρια:
1)κυβισμος κατω απο 2000 cc
2)5πορτο(γι'αυτο&μεσα στη μαχη δεν ειναι το Grand Vitara 1,6 αφου ειναι 3πορτο) 3)4κινηση

Ειμαι 70-30 υπερ του Pinin και ο μονος λογος ειναι το οικονομικο. Οι επιλογες μου ειναι οι εξης.Εχω βρει Pinin με 11.000 ευρω -1800cc-μοντελο 11/2004 - 50.000 χλμ(με book service απο ιδιωτη) -το ειχε σε γκαραζ κ ειναι αξογο -με ζαντες-σκαλοπατια-σκληρο καλυμα ρεζερβας.Μεγαλυτερο σε χωρους

Ενω το Terios 2 ειναι με 47.000χλμ(με service book)-μοντ 6/2006 -ειναι λευκο(οχι μεταλικο)-ειναι απο εμπορο και ετσι ειναι αμφιβολο αν ειναι απο ιδιωτη ή leasing και μαλλον ενοικιαρικο. Ειναι το 1500αρι το εντελως απλο μαυροι προφ-σιδερενιες ζαντες στα 12.500 ευρω.Μικροτερο σε χωρους

Οι απαιτησεις μου ειναι κατα 60% στην πολη-35%ταξιδια-5%offroad (εννοωντας σε χιονι χωρις αλυσιδες κ μονο με λαστιχα 70-30 που θα βαλω σε οποιο απο τα 2 παρω).

Ξερω οτι το Terios ειναι πιο εξελιγμενο μηχανικα και εχει απιστευτη εμπορικη κ μεταπωλητικη αξία,ενω το αλλο οχι τοσο, γιατι απευθυνεται σε πολυ συγκεκριμενο κοινο(και φυσικα δεν αρεσει στις γυναικες κατι πολυ συμαντικο στην αγορα αυτ/του.. πιστεψτε με).

τα χρηματα που εχω ειναι 10.000 και με το ταβανι μου ειναι καλυτερα στο Pinin για 11.000 ευρω με ολα ομως και θα χρειαστει να βαλω μονο μια μπαρα μπροστα.Κατα τ'αλλα ειναι τουμπανο.και αν το πουλησω σε 3 χρονια περιπου θα το δωσω γυρω στα 8.000.αρα χανω γυρω στα 3000 (ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΠΑΝΤΑ)

Αν παω στο Terios 12500 το αυτ/το και επειδη ειμαι ψηρας θα θελω να βαλω και να βαλω και να βαλω... ξερετε τωρα!θα μου φτασει κανα 15000.Αρα μαλλον ο συμαντικοτερος λογος ειναι το οικονομικο.

Απο εσας θελω το εξης:
1)Αν καποιος εχει οδηγησει κ τα 2 να μου πει αποψεις.
2)Μηχανικα και για τα 2
3)Την αποψη σας γενικα κ για τα 2.Πιο πιστευεται οτι υπερεχει
4)Θα σας παρακαλουσα να ειστε οσο πιο αντικειμενικοι γινεται.

Σας ευχαριστω πολυ!
diablo
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 10:02
Τοποθεσία: Ηλιουπολη Αττικης
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Nek » Πέμ Ιαν 14, 2010 10:50

καλως ηρθες diablo,καλη χρονια....θα σου μιλησω σαν θεατης που εχω τα δει τα 2 αυτοκινητα...
1.το πινιν εχει πολυ μεγαλυτερους χωρους
2.ειναι 1800 ,δεν θα ξεμεινεις ποτε απο επιδοση του κινητηρα για εκει που θες να πας
3.το παιχνιδι με τις μεταπωλησεις το εχουμε χασει ολοι....δεν χανεις μονο αν ειναι μικρο και οικονομικο
4.εαν θελεις κοντες σχεσεις και μην το αποκλειεις γιατι ισως καποια στιγμη θελησεις,ανα πασα ωρα και στιγμη το κανεις στο πινιν
5.το εχουμε δει παρα πολλες φορες να το σκιζουν πραγματικα καποιοι κανιβαλοι εδω μεσα και δεν χαλανε
6.πιστευω ειναι πιο ασφαλες στο ταξιδι

απο την αλλη τωρα
1.ξερω οτι το τεριος εχει κινητηρα toyota,που ειναι πολυ αξιοπιστος
2.εχει κουμπακι που κλειδωνει 50-50 τα διαφορικα του ,χωρις κοντες σχεσεις...καλυτερο απο το πινιν που δεν εχει
3.τωρα σε σκληρη χρηση δεν ξερω πως ανταπεξερχεται
4.ελα σε μια εκδρομη συνοδηγος για να δεις τι παει να πει mitsubishi pinin....
ελπιζω να βοηθησα και αν κανω καπου λαθος διορθωστε με
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Πέμ Ιαν 14, 2010 12:33

Φιλε μου πολυ καλο το τερριος συμφωνω αλλα δυστηχως δεν ειναι πινιν και κατι ακομα το πινιν ειναι 2004 και εχει 11000 το τεριος ειναι 2006 και εχει 12500 που ειναι η μεγαλυτερη μεταπολιτικη αξια υπολογισε οταν το τεριος ειναι 6 χρονων ποσο θα εχει.Και ενα τριτο ποιος σου ειπε οτι δεν αρεσει στις γυναικεςΝα ξερες ποσοι απο εδω μεσα χασανε την παρθενια τους μερσα στο πινιν......Βαλε κατω αυτα που σου ειπε ο Νεκ και οτι αλλες πληροφοριες και σκεψου τοκαλα και τα δυο αυτοκινητα ειναι καλα αλλα δεν πας στον πολεμο χωρις οπλο.Ευχομαι καλη και ψυχραιμη αποφαση
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mitsu » Πέμ Ιαν 14, 2010 14:21

Πριν 1,5 χρόνο ήμουν ακριβώς στο ίδιο σταυροδρόμι απλά το terioς καινούργιο. Κατέληξα στο πινιν γιατί: 1)είναι καθαρόαιμο τζιπ (εγώ θα έλεγα προσανατολισμό 60 χώμα 40 ασφαλτος) 2)είναι κουκλί 3)ήταν πιο οικονομικό. Το τέριος το αγόρασε φιλαράκι με σχεδόν ίδιους προσανατολισμούς με σένα.Πολύ καλό στην άσφαλτο, οικονομικότατο σε καύσιμο(το πινιν το χει το 10 λ/100), αξιοπρεπέστατο στο χώμα (για suv). Εγώ θα σου πρότεινα το τέριος λόγω των προσα;νατολισμών σου που είναι κατά 95% άσφαλτο μόνο και μόνο για το καύσιμο.Ελπίζω να σε διαφώτισα...
Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή...
Η ζωή είναι μεγάλη μην την κάνεις καρναβάλι!!!
Άβαταρ μέλους
mitsu
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 09:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό themis » Πέμ Ιαν 14, 2010 15:43

Αφου δεν εχεις βλεψεις για εκτος παρε το τεριος και καθαρισες. Στο λεω ξεκαθαρα γιατι θα με χαλαγε να δω ενα ακομη πινιν με σκαλοπατια,νικελ καθρεπτες και χερουλια να ερπεται.Κατι τετοια μου ειχε ελεγε και ο Κωστης αλλα τελικα μπηκε στο δρομο του θεου......
pinin GDI 2.0L rear and front locker lift 6' tyre 32' long arm by ss-tn
Άβαταρ μέλους
themis
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2224
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 24, 2008 20:14
Τοποθεσία: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό diablo » Πέμ Ιαν 14, 2010 18:24

Παιδια πηγα και ειδα το Terios II.Ειναι απο leasing που το πηρε ο εμπορος απο τραπεζα(σιγουρα κοψοχρονια)και απο 12500 το αφηνει 12000.Εν το μεταξυ ειναι απο μια παρτιδα Τεριος που τα ειχε κανας Karakitsos Security και εχει ενα πρασσινο διακοπτακι το οποιο ανοιγε τι συρινα στον ουρανο του αυτοκινητου και μαλιστα εχει ακομα την βαση και με χαλαει οσο να 'ναι.Εχει αρκετη φανοποιεια γυρω γυρω.Να φανταστειτε ειναι λευκο (οχι το μεταλικο).Σιγουρα δεν ειναι προσεγμενο.

Οσο για την ασφαλτο κ για ταξιδια μου εχουν πει πως το Τεριος ειναι κατσικακι λογω μικρου μεταξονιου κ μετατροχιου.

Κοιταξτε αρχιζω να κλεινω προς το Pinin γενικοτερα γιατι ειναι αψεγαδιαστο τουλαχιστος ετσι μου εχουν πει γιατι αυριο θα το δω και αν μου κανει το κλικ θα το ελεγξω με μηχανικο κ φανοποιο.Απο την αλλη ειναι καλυτερο σιγουρα για ταξιδια απο το κατσικι!
diablo
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 10:02
Τοποθεσία: Ηλιουπολη Αττικης
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό diablo » Πέμ Ιαν 14, 2010 19:31

Καμια αλλη αποψη-γνωμη τεκμηριωμενη για ποιο απο τα δυο να επιλεξω?
diablo
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 10:02
Τοποθεσία: Ηλιουπολη Αττικης
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό joseph » Πέμ Ιαν 14, 2010 20:34

Μεταχειρισμένο από ενοικίαση ή leasing είναι από τις χειρότερες επιλογές.
Δε χρειάζεται να είσαι φανοποιός για να βρεις τις επεμβάσεις που έχουν κάνει.
Είναι εκνευριστικό στην Ελλάδα το θράσος κάποιων εμπόρων οι οποίοι πουλούν μεταχειρισμένα από ενοικίαση σε τόσο υψηλές τιμές.
Το Terios στο οποίο αναφέρεσαι θα το αγόραζα μόνο εάν η τιμή του ήταν στα 8000, άντε 8500€. Η τιμή των 12500€ είναι η τυπική τιμή πώλησης ενός καλοσυντηρημένου τέτοιου αυτοκινήτου από ιδιώτη.

Τώρα στο ερώτημά σου για τον ποιο αυτοκίνητο, θα συμφωνούσα ότι το Terios είναι εξαιρετικό crossover, με κορυφαία εκμετάλλευση χώρων, όμορφο σουλούπι και μήκος στα 4 μέτρα. Ότι πρέπει δηλαδή για αυτοκίνητο πολλαπλών χρήσεων.
Εάν η κύρια λειτουργία του θα είναι πόλη, πόλη, πόλη και ίσως λίγο χιόνι, μάλλον έχεις βρει το κατάλληλο αυτοκίνητο.
Μια παρατήρηση. Εάν αγοράσεις κάποιο αυτοκίνητο με τη ρεζέρβα κρεμασμένη στην πίσω πόρτα φρόντισε να βάλεις είτε αισθητήρες παρκαρίσματος είτε κάμερα οπισθοπορείας για να αποφύγεις τις επαφές της ρεζέρβας σου με κάθε λογής εμπόδια (είμαι παθός:hehe: ...)
C'est pas la chute qui compte. C'est l' aterrissage!
Άβαταρ μέλους
joseph
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2009 19:37
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Πέμ Ιαν 14, 2010 22:13

εγω λεω για pinin...ασχετως με τα αργα κτλ,ειναι πολυ πιο καλο απο το terios στην ασφαλτο...αρα....
" ΕΚ ΤΗΣ ΚΟΝΕΩΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ "
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Πέμ Ιαν 14, 2010 22:38

mirage έγραψε:εγω λεω για pinin...ασχετως με τα αργα κτλ,ειναι πολυ πιο καλο απο το terios στην ασφαλτο...αρα....
:thup: :thup: :thup: :thup: :thup:
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Troll » Πέμ Ιαν 14, 2010 23:03

Το μονο που μπορεις να κανεις για να εισαι σιγουρος ειναι να δει τα αμαξια ενας μηχανικος της εμπιστοσυνης σου. Αν και το συγκεκριμενο Τεριος απο υπηρεσια φυλαξης παιζει να ειναι και κακομεταχειρισμενο μιας και δεν ειχε ενα οδηγο μονο απ'οτι φανταζομαι...
Παντως καλο ειναι γενικα να αποφυγεις την φτηνη λυση, εκτος αν ειναι ευκαιρια, διοτι συνηθως τα πληρωνεις πολυ παραπανω σε επισκευες.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό diablo » Πέμ Ιαν 14, 2010 23:46

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις γνωμες σας αλλα κλεινω προς το Pinin διοτι ειναι value for money για μενα αυτη τη στιγμη!Αυριο θα παω να το δω...
diablo
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 10:02
Τοποθεσία: Ηλιουπολη Αττικης
Αυτοκίνητο:


Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες

cron