Πληροφοριες για pajero-αγροτικο

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

Πληροφοριες για pajero-αγροτικο

Δημοσίευσηαπό chrispinin » Κυρ Μάιος 23, 2010 21:43

Χαιρεται παιδες, ηθελα να παρω πληροφοριες για τα παλια pajero (mod.'90):

Θα ηθελα παρακαλω να μου δωσετε ακριβεις πληροφοριες και οσοι περισσοτεροι μπορειτε για να σχηματισω αποψη καθως σκεφτομαι να παρω ενα.

α) Μπορω να το παρω σαν αγροτικο (εχω χωραφια) και ας ηταν πριν Ι.Χ. ;

β) Σε σχεση με το pinin που εχω τωρα οι επιδοσεις εντος και εκτος δρομου πως ειναι;

γ) Ποιες χρονιες εβγαινε το συγκεκριμενο μοντελο;

δ) Τι κινητηρες υπαρχουν και τι καταναλωση εχουν;

ε) Αξιοπιστια;

στ) Αξιζει τελικα να το παρω σαν αγροτικο και να το εχω για τις βολτες και τα κυνηγια μου στη φυση;

Και γενικα οτι πληροφορια εχετε και θα μπορουσε να μου φανει χρησιμη...

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Άβαταρ μέλους
chrispinin
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2009 14:16
Τοποθεσία: Χανια, Λαμια.
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό pininokio » Δευτ Μάιος 24, 2010 01:18

νομιζω οτι δεν μπορεις να βγαλεις αδεια αγροτικου η επαγγελματικου πλεον αν δεν ειναι ηδη τ αμαξι.θα πρεπει να βρεις ενα που να εχει αδεια αγροτικου.εντος δρομου θα εχεις σιγουρα διαφορα εκτος δρομου θα εισαι καλυτερα κ δε θα το λυπασαι ,αχιζει νατο χεις μονο για βολτες η κυνηγι καθως αν ειναι αγροτικο δεν εχεις κτεο κτλ κ μπορεις να κανεις οτι μαιμουδια θες στ αμαξι καθως κ σημα δε θυμααμαι καλα αν εχει αλλα αν εχει ειναι 88 σαν του επαγγελματικου απο αξιοπιστια ειναι mitsubishi αλλα ειναι κ 15+ χρονων αμαξι κ θελει προσοχη η αγορα του...για κινητηρες κ καταναλωσεις δεν μπορω να βοηθησω αν ξερει καποιος αλλος ας μας πει
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pininokio
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2953
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2008 15:33
Τοποθεσία: mellisia
Αυτοκίνητο: pajero pinin 2.0 GDI

Δημοσίευσηαπό Troll » Δευτ Μάιος 24, 2010 01:24

Κι εγω απ΄οτι ξερω θα πρεπει να εχει βγει το αμαξι με αδεια αγροτικου. Για πληροφοριες σχετικα με μοντελα, κινητηρες, κλπ δες εδω
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Nek » Δευτ Μάιος 24, 2010 09:57

Χρηστο αν ειναι αγροτικο γυρναει σε επαγγελματικο και το αντιστροφο,αν ειναι Ι.Χ. παραμενει ως εχει....απο επιδοσεις εν συγκριση με το πινιν ειναι κατα ποσο τα λυπασαι αλλα αυτο οτι και να παθει απο λαμαρινα δεν ειναι το ιδιο με το πινιν....αξιοπιστια εχει σαν αυτοκινητο αλλα ενα αμαξι 20ετιας ειναι λιγο δυσκολο....αλλο ομως το αγροτικο και αλλο το αγροτικο μηχανημα ΑΜ...το πρωτο περναει ΚΤΕΟ κλπ και εχει σημα και το βρισκεις μονο σε βενζινη,το δευτερο μονο σε πετρελαιο δεν περναει ΚΤΕΟ και εχει πισω καθισματα σαν κανονικο ΙΧ και βγαζει πισω και παρτικοφ...το κακο για να το παρεις ειναι οτι θελει πολυ γραφειοκρατεια και πιο πολλες προυποθεσεις απο το αγροτικο συν οτι το βρισκεις πολλες φορες σε διπλασια και τριπλασια τιμη απο το αγροτικο
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό gargas » Δευτ Μάιος 24, 2010 16:08

Nek έγραψε:Χρηστο αν ειναι αγροτικο γυρναει σε επαγγελματικο και το αντιστροφο,αν ειναι Ι.Χ. παραμενει ως εχει....απο επιδοσεις εν συγκριση με το πινιν ειναι κατα ποσο τα λυπασαι αλλα αυτο οτι και να παθει απο λαμαρινα δεν ειναι το ιδιο με το πινιν....αξιοπιστια εχει σαν αυτοκινητο αλλα ενα αμαξι 20ετιας ειναι λιγο δυσκολο....αλλο ομως το αγροτικο και αλλο το αγροτικο μηχανημα ΑΜ...το πρωτο περναει ΚΤΕΟ κλπ και εχει σημα και το βρισκεις μονο σε βενζινη,το δευτερο μονο σε πετρελαιο δεν περναει ΚΤΕΟ και εχει πισω καθισματα σαν κανονικο ΙΧ και βγαζει πισω και παρτικοφ...το κακο για να το παρεις ειναι οτι θελει πολυ γραφειοκρατεια και πιο πολλες προυποθεσεις απο το αγροτικο συν οτι το βρισκεις πολλες φορες σε διπλασια και τριπλασια τιμη απο το αγροτικο




:goodpost: :goodpost: :goodpost: :goodpost:
Άβαταρ μέλους
gargas
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1959
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 20:17
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό JOHNV6 » Τρί Μάιος 25, 2010 11:20

Να προσθεσω σε αυτα που λεει ο Νεκταριος οτι για να μπορεις να παρεις Α.Μ. θα πρεπει να δηλωνεις κατα κυριο και αποκλειστικα επαγγελμα αγροτης.Οπως θα πρεπει να εχεις διπλωμα γεωργικου ελκυστηρα -τρακτερ-.Τελος θελει πολυ καλο ψαξιμο με τα τελη κυκλοφοριας πολλα PAJERO εχουν ταξινομηθει σαν αγροτικα η επαγγελματικα τυπου jeep με αποτελεσμα να πληρωνουν σημα σαν να ειναι Ι.Χ.
Άβαταρ μέλους
JOHNV6
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 19:42
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό chrispinin » Τρί Μάιος 25, 2010 18:45

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ, αν καταλαβα καλα πρεπει να ψαξω για αγροτικο ή επαγγελματικο.

Οτι εχει να προσθεσει κανεις για καταναλωσεις και οτιδηποτε αλλο απο αυτα που ζητησα στην αρχη ειναι καλοδεχουμενα.
Άβαταρ μέλους
chrispinin
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2009 14:16
Τοποθεσία: Χανια, Λαμια.
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό JOHNV6 » Τετ Μάιος 26, 2010 09:21

Οπως αναφερανε οι παραπανω φιλοι το PAJERO αξιζει πλεον μονο σαν αυτοκινητο για hobby-κυνηγι,ελξη σκαφους,βολτες βουνο-διοτι οι τιμες στα καυσιμα ειναι στα υψη.Ενδεικτικα αναφερω οτι με το πρωτο μοτερ το 2.6 η μεση καταναλωση στη πολη εφτανε τα 16 με 17 λιτρα.Βελτιωση ειδα με το 3000v6 επεσε στα 14 με 15λιτρα.
Άβαταρ μέλους
JOHNV6
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 19:42
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Αυτοκίνητο:


Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 35 επισκέπτες

cron