PAJERO CLUB ΚΑΙ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΥΣΙΧΙΕΣ...!!!

Χώρος αναψυχής, ανέκδοτα, videos κλπ...

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Troll, Ιδρυτικά μέλη

PAJERO CLUB ΚΑΙ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΥΣΙΧΙΕΣ...!!!

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Τρί Απρ 07, 2009 21:20

Υπαρχουν φιλοι μεσα σε αυτο το φορουμ που εκτος απο off road εχουν και αλλα χομπυ που ξοδευουν τον ελευθερο χρονο τους.Αλλοι ειναι κυνηγοι αλλοι ασχολουνται με τα ιστορικα αυτοκινητα αλλοι με το ταβλι αλλοι βλεπουν ταινειες κλπ.Εγω ασχολουμε εδω και χρονια με το στατικο μοντελισμο κοινως συναρμολογουμενα και εδω και καιρο εψαχνα πως να συνδιασω δυο απο τα αγαπημενα μου χομπυ το off road και το μοντελισμο.Αυτο θα γινοταν μονο με ενα τροπο φτιαχνοντας ενα pajero 24 φορες μικροτερο απο το κανονικα.Εδω θα απογοητευσω τους πινινακιδες καθως δεν υπαρχει αντοιστιχο μοντελο για πινιν(μας εφαγαν τα διαπλεκομενα παιδες...).Το μοντελο αυτο στην Ελλαδα δυσευρετο και ετσι εφτασε η χαρη μου μεχρι Χονγκ Κονγκ οπου βρεθηκαν δυο μοντελακια γνωστης εταιριας στο χωρο ενα 3λιτρο μακρυ και ενα 3,5 κοντο.Τα αγορασα μεσω ιντερνετ λοιπον και πριν μερικες μερες ηρθε το 3λιτρο οποτε αρχισα δουλεια κολλες στοκοι πινελα χρωματα αερογραφοι κοπιδια πηραν φωτια.Και επειδη ειμαι και μαζοχας :wank: αποφασισα να τα φτιαξω και τα δυο σε διοραμα κοινως μακετα με λασπες ανηφορες και ποταμια τα γνωστα δηλαδη.
Εδω να επισημανω οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτοκινητα και περνοντας την ιδεα απο προσφατο τοπικ με τηλεκατευθηνομενα ειπα να το τολμησω αλλα και να το παω ακομα πιο περα με την κατασκευη διοραματος. παρακατω εχω βαλει φωτο προσεχτε την λεπτομερεια του μοντελου ειδικα στο σασι οπου πολλοι πιο παρατηριτικοι θα διακρινουν το σασμαν το βοηθητικο την παναρ και πολες αλλες λεπτομερειες.να επισημανω επισεις οτι το προτζεκτ ειναι σε πρωιμο σταδιο κατασκευης και θα παρει αρκετο χρονο οποτε το τοπικ θα ενημερωνετε συνεχεια...



Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Τρί Απρ 07, 2009 21:34

Το σνορκελ ειναι δικια μου πατεντα.............


Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Troll » Τρί Απρ 07, 2009 23:34

Νταξ' ρε αδερφε.... αλλα δε μας λες και τι εχεις κανει σε καθε φωτο... τι χρωματα εχεις βαλει, αν το ασταρωσες, πως εφτιαξες το σνορκελ, κλπ... :P
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Τετ Απρ 08, 2009 00:02

Troll έγραψε:Νταξ' ρε αδερφε.... αλλα δε μας λες και τι εχεις κανει σε καθε φωτο... τι χρωματα εχεις βαλει, αν το ασταρωσες, πως εφτιαξες το σνορκελ, κλπ... :P


Λοιπον Χρηστο τα χρωματα ειναι ολα ακρυλικα της GUNZE εκτος απο το σασι και τα μηχανικα μερη που βαφτηκαν με MODEL MASTER exaust metalizer ενα χρωμα που το χρησιμοποιουμε για την απομιμηση του καμενου μεταλου οπως ειναι οι εξαγωγες καυσαεριων των αεροπλανων.Το εξωτερικο κουβουκλιο βαφτηκε με ασημι Η8 της GUNZE και μασκαριστηκε με ταινια για να βαφτει το κοκκινο Η3 παλι της GUNZE.Αυτο εγινε γιατι οπως βλεπεις και απο το κουτι το χρωμα που δινει η εταιρια στην πρωτη φωτο ειναι πολυ αδερφιστικο για pajero.
Δεν το ασταρωσα απλα πριν το περασω με οποιο χρωμα το επληνα με ενα πανακι εμποτισμενο με αζαξ για να καθαρισει γιατι το αζαξ εχει την ιδιοτητα να διωχνει εκτος της βρωμιας και τα ιχνη λοιπους που αφηνουν τα χερια.Το σχεδιο παρθηκε απο ενα τουμπανιασμενο που ειναι μεσα στο αλμπουμ του φορουμ.Το εσωτερικο βαφτηκε με με το Η307 γιατι οπως εχω δει απο τα αυτοκινητα του κλαμπ ειναι ολα γκρι.
Ολα τα νικελε κομματια βαφτηκαν μαυρα γιατι δεν μου αρεσε το νικελο στο αυτοκινητο.Επισης το εσωτερικο λερωθηκε με πολυ αραιομενο μαυρο για να φαινοντε οι λεπτομερειες.
Το σνορκελ μετα απο μελετη φωτο φτιαχτηκε απο πλαστικο που βρισκετε στο πλασιο που συγκρατει τα κομματια του κιτ αφου ζεσταθηκε πρωτα και λυγισε για να παρει το σχημα του αληθινου και λιμαριστηκε στο πανω μερος για αν ταιριαξει στο σχημα.Το ιδιο εγινε και με την κεραια του cb οπου αφου ζεσταθηκε τεντωθηκε για να λεπτεινει και η οποια δεν φαινετε στις φωτο .Ολα τα χρωματα ψεκαστηκαν με τον αερογραφο εκτος απο μερικα σημεια του ταμπλο που βαφτηκαν με ψιλο πινελο.
Αυτα προς το παρων εν συντομια ελπιζω να μην αφησα απορειες για την μεχρι τωρα δουλεια που εκανα στο μοντελακι.Αλλα θα κλαψουμε μολις αρχισει η κατασκευη της βασης με τα νερα το χωμα κλπ κλπ.
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Τετ Απρ 08, 2009 09:01

ρε ovelix!!!μου θυμησεσ τα νιατα μου!!!!χαχαχ!ασχολιομουν χρονια με τον μοντελισμο,ειναι φοβερη ασχολια..αλλα θελει και χρονο!!εγω εφτιαχνα μοντελακια με αεροπλανα,τανκσακια η πλοια.ηταν ολα πολεμικα και ειχα και χωρο που τα ειχα στημενα!!!τα δε αεροπλανα ηταν κρεμασμενα στο ταβανι του δωματιου μου!!!ηταν πολυ ωραιο θεαμα!!!!!!!αν δεν κανω λαθοσ η εταιρια ηταν η heller.σωστα?μαρεσαν τοσο πολυ που δεν διαβαζα και στην πρωτη λυκειου εμεινα για πρωτη φορα σε μαθημα!και το μαθημα ηταν τα γαλλικα!!!!(κωλογλωσσα)και ετσι οταν το εμαθαν οι δικοι μου τα σπασαν ολα!!!!!!!! :oops:
τελικα απο μια συλλογη γυρω στα 18-20 μοντελα,εμεινε μονο ενα.και αυτο ηταν ενα"θωρικτο" το bismark το οποιο ειχε την τυχη να το χαρισω στο παππου μου και το ειχε στο σπιτι του!!!!
ειναι το μονο που απεμεινε!!!! :oops:
απο τοτε ειπα να μην ξανακουμπησω μοντελισμο,και δεν κρυβω οτι μου λειπει καποιεσ φορεσ!!!!!!
τεσπα!!!μπραβο σου παντωσ γιατι αποτι ειδα κανεισ φανταστικη δουλεια με πολυ λεπτομερια!!!!και παλι ΜΠΡΑΒΟ!!!! :resp:
" ΕΚ ΤΗΣ ΚΟΝΕΩΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ "
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Τετ Απρ 08, 2009 09:04

η μπυριτσα μετραει ε!!!!!!!! :lmao: :lmao: cheers2 cheers beer
" ΕΚ ΤΗΣ ΚΟΝΕΩΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ "
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό alpininstis » Τετ Απρ 08, 2009 12:32

Ωραίος Γιώργαρε ..........
Μην λες πολλά όμως γιατί εχει πάρει και ο Troll το ίδιο μοντελάκι και
ρωτάει..... και καλά να του πεις λεπτομέρειες για να παίρνει ιδέες ..... :yupi:

Το καλύτερο και πιο απαραίτητο στον πάγκο σου απ'οτι βλέπω στις φωτό
ειναι η Heineken χα χα χα Προσοχή μόνο μην τις πολλαπλασιάσεις γιατί σε βλέπω να το κάνεις απο την αρχή ... χα...... χα .......χα
Αντε καλή συνέχεια και να μας ενημερώνεις .......(χωρίς λεπτομέρειες )
Άβαταρ μέλους
alpininstis
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 16:06
Τοποθεσία: Αγ Παρ/υή Αττικής
Αυτοκίνητο: pinin 2.0 gdi 3door

Δημοσίευσηαπό Troll » Τετ Απρ 08, 2009 19:47

alpininstis έγραψε:Ωραίος Γιώργαρε ..........
Μην λες πολλά όμως γιατί εχει πάρει και ο Troll το ίδιο μοντελάκι και
ρωτάει..... και καλά να του πεις λεπτομέρειες για να παίρνει ιδέες ..... :yupi:


Ρε τι εισαι εσυ..... αμεσως να χυμηξεις.... μη δεις εναν ανθρωπο σε αναγκη, εκει να του την πεις.... δλδ πες οτι εβλεπες μια κοπελα πεσμενη στα τεσσερα, να μην τη ρωρησεις πρωτα τι εχει, τι επαθε βρε αδερφε?... οχι... εκει, να της τον καρφωσεις με τη μια :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:
Τελοσπαντων... Γιωργο το μασκαρισμα το εκανες με ταινια ή με ρευστη μασκα?
Ανυπομονω να δω πως θα φτιαξεις το διοραμα...
Κρατα μας ενημερους... :thup:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό alpininstis » Πέμ Απρ 09, 2009 18:28

Troll έγραψε: δλδ πες οτι εβλεπες μια κοπελα πεσμενη στα τεσσερα, να μην τη ρωρησεις πρωτα τι εχει, τι επαθε βρε αδερφε?... οχι... εκει, να της τον καρφωσεις με τη μια :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:


Η παρομοίωσή σου με άφησε άφωνο ........δεν μπορώ να πω τίποτα .......
:? :? :? :ha: :ha: :ha:
Άβαταρ μέλους
alpininstis
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 16:06
Τοποθεσία: Αγ Παρ/υή Αττικής
Αυτοκίνητο: pinin 2.0 gdi 3door

Δημοσίευσηαπό drsonic 21 » Πέμ Απρ 23, 2009 00:00

Αυτο ειναι προσοχη στην λεπτομερεια!!!Μπραβο Γιωργαρε, το σνορκελ μετραει!!! :goodpost:
Άβαταρ μέλους
drsonic 21
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 22:53
Τοποθεσία: Αθηνα,Αγιοι Αναργυροι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Troll » Παρ Σεπ 18, 2009 00:38

Oβελισκε τι γινεται το project? Προχωρησε καθολου?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Παρ Σεπ 18, 2009 03:40

To project εχει μεινει στασιμο λογω εκθεσης βεβαια το μοντελο ειναι ετοιμο κατα 90% αλλα η βαση θα αργισει λιγο ακομα.
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό skier78 » Σάβ Σεπ 19, 2009 21:06

Αν μπορείς κάνε καμιά μεταροπή στην ανάρτηση να αγριέψει λίγο. :rofl: :rofl: :rofl:
skier78
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2008 22:56
Τοποθεσία: NAOYΣΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό gargas » Κυρ Σεπ 20, 2009 16:23

μπραβο γιωργη πολυ καλη δουλεια!!!!!
ειδικα στην λεπτομερια φαινεται η διαφορα!!!!
καλα η πατεντα σου με το σνορκελ ειναι ολα τα λεφτα.........
α τα λαστιχακια τα βλεπω αγρια, αναγωμωση ειναι???
καλη συνεχια φιλαρακι!!!!
ο διαγωνισμος που μου ελεγες ειναι μεσα στον οκτωβρη????
καλη επιτυχια!!!! αλλα πιστευω οτι εισαι στις πρωτες θεσεις!!!!! μακραν...............
Άβαταρ μέλους
gargas
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1959
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 20:17
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Δευτ Σεπ 21, 2009 03:30

Παιδια τα νεα απο το μοντελιστικο μετωπο του πατζερο ειναι τα εξεις το μοντελο που βλεπετε εχει τελειωσει θελει βερνικι να γυαλισει λιγο και τοποθετηση κεραια cb και τα φαναρια.Λογω ομως εκθεσης οπως εχω πει το προτζεκτ εχει σταματησει(μας φαγανε τα αεροπλανα).Μετα την εκθεση θα συνεχιστει να φτιαχτει και η μακετα(διοραμα).Περιπου σε εναν μηνα απο σημερα.Υποψην περιμενουν στην σειρα αλλα δυο μοντελα πατζερο ενα μακρυ και ενα κοντο και μαλιστα αυτο εχει και πληρη κινητηρα.Ολα θα πειραχτουν αναλογα προς τερψην των φιλων των μετατροπων μεσα στο κλαμπ.
Παντως οποιος θελει και εχει ορεξη να ασχοληθει και δεν ξερει να μου πει να βοηθησω.
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Επόμενο

Επιστροφή στο Παιδικη χαρα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

cron