Θερινό "OFF ROAD"

Οποιοδήποτε χόμπυ σας θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Τρί Ιούλ 13, 2010 16:40

Φιλε Πανο αν και δεν εχω σχεση με τα θαλασσινα αλλα ρε φιλε το βαρκακι σου ειναι επιπλο ειληκρινα επαθα πλακα αν ειχα την ιδια αγαπη με εσενα για την θαλασσα ενα τετοιο μπιμπελο θα ηθελα να ειχα ευτηχως που υπαρχουν ακομα ρομαντικοι!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Mitsu3Sport » Κυρ Ιούλ 25, 2010 09:28

Μπράβο Πάνο,

Αν και εγώ ανήκω στην συνομοταξία αυτών που προτιμούν να πατούν στη γή, πραγματικά σε ζήλεψα και οι φωτογραφίες σου με ταξίδεψαν σε άλλη εποχή. Το σκάφος σου είναι ένα πραγματικό έργο τέχνης. Να είναι πάντα καλοτάξιδο και να ευχαριστιέσαι κάθε του στιγμή.
Mitsu3Sport
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 19:54
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Πάνος » Πέμ Σεπ 02, 2010 21:31

Αγαπητοί φίλοι, ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΞΑΝΑΒΡΙΣΚΩ! :hi:

Προχθές επέστρεψα από ένα "λόνγκ πλέυ" καλοκαίρι, ανώτερο των προσδοκιών μου. Η κρίση θέλει καλοπέραση!

Το "off road" μου με τη ΧΡΥΣΟΠΗΓΗ πραγματοποιήθηκε ως εξής:

Τετάρτη, 21 Ιουλίου: Αίγινα-Τζιά (Κούνδουρος), 43 μίλια με μπουνάτσα. Μαγείρεμα και διανυκτέρευση σπαρτιάτικη στη βάρκα.
Πέμπτη: Τζιά-Σύρος (Φοίνικας), 32 μίλια με τα πανιά (βοριάς σταδιακά ενισχυόμενος από 4 μεχρι 6 μποφόρ). Εδώ βρήκα φίλους και έμεινα μέχρι τη Δευτέρα)
Δευτέρα: Σύρος-Δονούσα (Καλοταρίτισα), 50 μίλια, άλλοτε με μηχανή και άλλοτε με τα πανιά.
Τρίτη: Δονούσα-Αμοργός (Αιγιάλη), 17μίλια με απόλυτη μπουνάτσα. Εμεινα μέχρι την Παρασκευή (σε νοικιαζόμενο δωμάτιο).
Παρασκευή: Αμοργός-Αντίπαρος (Αη Γιώργης/Δεσποτικό), 45 μίλια με πανιά και βοριά δύναμη 5 μέχρι καί την Κέρο και 6 από το Κατωμέρι της Νάξου μέχρι τον Αη Γιώργη. Μαγείρεμα και διανυκτέρευση στη βάρκα κάτω από την αστροφεγγιά.
Σάββατο: Αντίπαρος-Σίφνος (Βαθύ), 20 μίλια με τη μηχανή (μπουνάτσα). Διανυκτέρευση σε κελί τού Ταξιάρχη, πάνω στο κύμα.
Κυριακή: Σίφνος-Κύθνος (Κολώνα), 36 μίλια με μπουνάτσα. Διανυκτέρυση στη βάρκα, κάτω από τ΄αστέρια.
Δευτέρα, 2 Αυγούστου: Κύθνος-Αίγινα, 52 μίλια με σχεδόν μπουνάτσα.΄

Κουράστηκα, ταλαιπωρήθηκα, φχαριστήθηκα, χάρηκα τη μοναξιά μου, καθάρισε η ψυχή μου και το μυαλό μου, απόλαυσα ερημιές, ομορφιές, συνάντησα παλιούς φίλους, έκανα καλές γνωριμίες. Νιώθω ευγνωμοσύνη που αξιώθηκα να κάνω αυτό το ταξείδι.

Τον Αύγουστο τον πέρασα χαλαρά, κυρίως στην Αίγινα και τις προηγούμενες μέρες, αφού ξεσκόνισα το PAJERO, έκανα μια μικρή αλλά πολυ ωραία περιήγηση σε δασικούς δρόμους του Χελμού, όπου το ξανασκόνισα.
Εύχομαι να περάσατε όλοι καλά και, περιμένοντας τις λάσπες, γρήγορα ν΄ ανταμώσουμε! :)
Πάνος
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 11:19
Τοποθεσία: Κυψέλη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Πέμ Σεπ 02, 2010 21:59

μπραβο Πανο!!! :worship:
" ΕΚ ΤΗΣ ΚΟΝΕΩΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ "
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό gargas » Πέμ Σεπ 02, 2010 22:13

μπραβο Πανο!!! παντα τετοια να'σαι καλα και του χρονου ακομα περισσοτερα!!!!


:worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship:
Άβαταρ μέλους
gargas
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1959
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 20:17
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό themis » Παρ Σεπ 03, 2010 06:46

Μπραβο ρε φιλε......... :thup:
pinin GDI 2.0L rear and front locker lift 6' tyre 32' long arm by ss-tn
Άβαταρ μέλους
themis
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2224
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 24, 2008 20:14
Τοποθεσία: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό stefanos » Παρ Σεπ 03, 2010 07:22

Μπραβο Πανο!!!Τις αλωνισες τις Κυκλαδες και απο οτι βλεπω με καλο καιρο τις περισοτερες φορες...........Αυτα ειναι!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
stefanos
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2005
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 08, 2010 22:31
Τοποθεσία: ΡΑΦΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Πάνος » Παρ Νοέμ 25, 2011 20:57

Η εκτός δρόμου εξόρμησή μου φέτος το καλοκαίρι με τη "ΧΡΥΣΟΠΗΓΗ" κράτησε περίπου ένα δεκαήμερο στο Αιγαίο, στο τέλος Ιουλίου- αρχές Αυγούστου.
Για πρώτη φορά είχα και παρέα σε όλο το ταξείδι, και μάλιστα πολύ καλή.
Εφυγα ένα πρωί από την Αίγινα. Το απόγευμα κατά τις 6 αγκυροβόλησα γυαλό σ΄έναν έρημο όρμο της Κύθνου, βορειοανατολικά, στα "Δυό Ποτάμια". Στήσαμε πρόχειρη κατασκήνωση και μαγειρείο στην ακτή, είχαμε και καλό κρασί και περάσαμε ανέμελα μέχρι τη μεθεπόμενη το μεσημέρι.
Απο κεί αναχωρήσαμε με γαλήνη για τη Σύρο. Περάσαμε από τον Αγιο Στέφανο, ενα ξωκλήσι-τάμα ναυτικού , καρφωμένο στα βράχια μιας τεράστιας θαλασσοσπηλιάς στη δυτική ακτή και καταλήξαμε στο Φοίνικα. Εκεί βρήκαμε αγαπημένους φίλους, φιλοξενηθήκαμε σ΄ένα παλαιό ξύλινο σκάφος και τριγυρίσαμε για μερικές μέρες στο νησί.
Από τη Σύρο φύγαμε με πορεία νοτιοανατολική για τη Νάουσα της Πάρου, με την ελπίδα να συναντήσουμε το "ΑΘΗΝΑ", μια ωραία μπρατσέρα καταπληκτικής κατασκευής, που ναυπήγησε στην Αίγινα ο ίδιος μάστορας της "ΧΡΥΣΟΠΗΓΗΣ".
Βρήκαμε τη μπρατσέρα στο ρεμέντζο της και την πλευρίσαμε. Η παρέα με τον ιδιοκτήτη της, είναι από τις πιό ενδιαφέρουσες που μπορείς να κάνεις στις Κυκλάδες. Μας φιλοξένησε άψογα και χωρίσαμε με στενοχώρια.
Επειτα περάσαμε από την Αντίπαρο, κατεβήκαμε το Στενό μέχρι το Δεσποτικό, μήπως βρούμε το "ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΌΛΑΟΣ" ένα μεγάλο καραβόσκαρο με κόκκινα πανιά, αλλά αυτό κάπου αλλού ταξίδευε. Ετσι βάλαμε πορεία δυτική και φτάσαμε νύχτα στη Σίφνο (Βαθύ). Εκεί είναι σαν πατρίδα μας. Εχουμε φίλους σαν οικογένειά μας.
Από τη Σίφνο ανεβήκαμε με βοριά που δυνάμωνε, για μία διανυκτέρευση στην Κύθνο (Κολώνα). Ετσι κερδίσαμε σε μοίρες γεωγραφικού πλάτους, ώστε να αντιμετωπίσουμε τον δύσκολο καιρό στο ανοιχτό πέλαγος μέχρι το Σαρωνικό με ανοιχτά όρτσα. Επιστρέψαμε στην Αίγινα χωρίς απρόοπτα ούτε απώλειες.

Στις παρακάτω δύο φωτό βρισκόμαστε νότια της Αντιπάρου, κατευθυνόμενοι προς τη Σίφνο.
Εικόνα

Εικόνα

Εδώ ταξιδεύουμε στο πέλαγος από την Κύθνο πρός το Σαρωνικό.
Εικόνα

Οι επόμενες 4 φωτό είναι στα "Δυό Ποτάμια" της Κύθνου.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Η "ΧΡΥΣΟΠΗΓΗ" και το "ΑΘΗΝΑ" στη Νάουσα της Πάρου.
Εικόνα

Από την Κύθνο προς το Σαρωνικό. Διακρίνεται το Σαν Τζώρτζη.
Εικόνα

Η "ΧΡΥΣΟΠΗΓΗ" και το "ΑΘΗΝΑ".
Εικόνα
Πάνος
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 11:19
Τοποθεσία: Κυψέλη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mitsu » Παρ Νοέμ 25, 2011 22:00

Πάνο είχα χάσει το topic και τώρα το δα πρώτη φορά...Όντως έργο τέχνης...Εώ προσωπικά θα το προτιμούσα από τα "συνθετικά" τέρατα που κυκλοφορούν στις ελληνικές θάλασσες...Όπως λέμε και στη δουλειά μου "βρίασκεται σε αρμονία με το περιβάλλον"...Αυτά τα σκαφάκια είναι το αληθινό τοπίο των ελληνικών θαλασσών...Μικρά, όμορφα, οικονομικά, εργονομικά και ταιριαστά...
Μπράβο για το μεράκι σου...

Να σου κάνω και μια αδιάκριτη ερώτηση???Πόσο κοστίζει ένα τέτοιο χειροποίητο κόσμημα???
Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή...
Η ζωή είναι μεγάλη μην την κάνεις καρναβάλι!!!
Άβαταρ μέλους
mitsu
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 09:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό gargas » Παρ Νοέμ 25, 2011 23:53

μπραβο Πανο πολυ ωραιες οι φωτο!!!!!

να'σαι καλα και του χρονου με υγεια!!!!
Άβαταρ μέλους
gargas
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1959
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 20:17
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Πάνος » Σάβ Νοέμ 26, 2011 02:59

mitsu έγραψε:Να σου κάνω και μια αδιάκριτη ερώτηση???Πόσο κοστίζει ένα τέτοιο χειροποίητο κόσμημα???

Εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες, όπως το είδος της κατασκευής, της ξυλείας, τού εξοπλισμού, της μηχανής, της ηλεκτρικής εγκατάστασης, της προσωπικής εργασίας κ.ά.
Νομίζω ότι μπορείς να έχεις καλό αποτέλεσμα και με 20000, εύκολα όμως μπορεί να προκύψει και 45000.
Καθοριστική σημασία έχει η καλή επιλογή του μάστορα (για το αποτέλεσμα. Οχι για το κόστος)
Πάνος
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 11:19
Τοποθεσία: Κυψέλη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Πάνος » Τετ Απρ 04, 2012 19:27

Ενημερώνω τους φίλους που θέλγονται από τη θάλασσα και τα ξύλινα σκάφη, ότι από την 21η μέχρι την 24η Ιουνίου διοργανώνονται στις Σπέτσες από το Ναυτικό Ομιλο Ελλάδος τριήμεροι διεθνείς αγώνες, με τίτλο "Spetses Classic Yacht Race 2012", προσιτοί για παρακολούθηση στο κοινό (από τη στεριά και από καΐκια).
Η 'ΧΡΥΣΟΠΗΓΗ" έχει δηλώσει συμμετοχή!
Πολλές πληροφορίες, links, και φωτογραφίες από τον προηγούμενο αγώνα, στο: http//www.classicyachtrace.com/
Πάνος
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 11:19
Τοποθεσία: Κυψέλη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Πάνος » Τετ Απρ 04, 2012 19:32

Για τους αγώνες αυτούς βλέπε και στο http://www.ycg.gr
(πέραν του http://www.classicyachtrace.com/ )
Πάνος
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 11:19
Τοποθεσία: Κυψέλη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Πάνος » Τρί Ιουν 26, 2012 18:23

Πάνος έγραψε:Για τους αγώνες αυτούς βλέπε και στο http://www.ycg.gr
(πέραν του http://www.classicyachtrace.com/ )

Οι αγώνες κλασσικών και παραδοσιακών σκαφών στις Σπέτσες, ολοκληρώθηκαν και αξιώθηκα να συμμετάσχω με τη "ΧΡΥΣΟΠΗΓΗ".
Είχα πλήρωμα το γιό μου και την ξαδέλφη μου.
Αναχωρήσαμε από την Αίγινα την Τετάρτη 20/6 το πρωί με βοριά 5-6 μποφώρ και φτάσαμε ομαλά νωρίς το απόγευμα. Αγκυροβολήσαμε στη Μπάλτιζα (μέσα-μέσα στο Παληό Λιμάνι).
Αγωνιστήκαμε και στις έξι ιστιοδρομίες τις τρείς μέρες του αγώνα, σ΄ένα περιβάλλον ενθουσιασμού, χαράς και μεγάλης ομορφιάς αλλά και μεγάλης επισημότητας.
Η "ΧΡΥΣΟΠΗΓΗ" βγήκε 4η στην πρώτη ιστιοδρομία, 2η στην επόμενη, 1η (με πολύ μεγάλη διαφορά) στην τρίτη, 5η στην τέταρτη, 1η στην πέμπτη και επίσης πρώτη στην τελευταία. Αυτά την έφεραν νικήτρια της τρίτης μέρας και γενική νικήτρια όλου του αγώνα στις "Λέμβους Ανοιχτού Τύπου" ! :)
Επέστρεψα στην Αίγινα με δύο Κύπελα στο αμπάρι μου!
Οταν δημοσιευτούν φωτογραφίες στην παραπάνω ιστοσελίδα των διοργανωτών (Ν.Ο.Ε.), θα σας ειδοποιήσω, γιατί αξίζει να πάρετε μια γεύση από το υπερθέαμα.
Πάνος
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 11:19
Τοποθεσία: Κυψέλη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mitsu » Τετ Ιουν 27, 2012 00:55

:bravo: :bravo: :bravo: :resp: :resp: :resp:
Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή...
Η ζωή είναι μεγάλη μην την κάνεις καρναβάλι!!!
Άβαταρ μέλους
mitsu
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 09:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αυτοκίνητο:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τα άλλα χόμπυ μας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron