Κυριακή 28/2 Βόλτα στην Πάρνηθα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

Δημοσίευσηαπό Pinin on the Rocks » Δευτ Μαρ 01, 2010 22:27

Επεσε πολύ ρυμούλκηση απ' ότι βλέπω...!!!
Αν και μερικοί ντύθηκαν σαν να πήγαν για καφέ στη πλατεία 8) (ονόματα δε λέμε!) που είναι οι γαλότσες σας ωρε!? :P

Η σκέψη μου ήταν μαζί παρόλο που βρισκόμουν βορειότερα αλλά επίσης σε λάσπη...

Μερικές φωτό:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Pinin on the Rocks
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 15:39
Τοποθεσία: Αθήνα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Πάνος » Δευτ Μαρ 01, 2010 22:42

Ovelix έγραψε:Ωραιες φωτο εγω θα ηθελα να μαθω εντυπωσεις απο το θηριο του Πανου τωρα που φοραει πιο καταλληλα λαστιχα

Δέν έδωσα αφορμή για εντυπωσιακές εντυπώσεις Γιώργο. Εκεί που βούλιαξε ο Θέμης, ήταν κανονικός Βάλτος. Λίγο παρακάτω πέρασε ο Βαγγέλης για να τον ξεκολήσει αφήνοντας βαθειά αυλάκια, όπου λίγο αργότερα κόλησε για τα καλά ο φίλος του Κώστα με φτιαγμένο Pajero καθώς και ο Βαγγέλης που πήγε για βοήθεια. Κόλλησαν τόσο καλά και οι δύο, που χρειάστηκε να επιταχθεί ο Θέμης για να τους τραβήξει, όπως ήταν δεμένοι ο ένας με τον άλλο! Λίγο αργότερα, στην επιστροφή του Θέμη από "απέναντι" ξαναβούλιαξε, οπότε επιτάχθηκε ο Βαγγέλης και τον έσωσε! Εγώ πέρασα από δίπλα, που μου φάνηκε ομαλότερα, και αυτό έγινε απλά, χωρίς γκάζια και σκαψίματα, με 2α στα αργά.

Θέλω να προσθέσω, ότι ο Βαγγέλης, με το χαρακτήρα που φαίνεται ότι είναι προικισμένος και τα καινούργια λάστιχα που φόρεσε στο θηρίο του, είναι ΕΓΓΥΗΣΗ.

Ευχαριστήθηκα πολύ τη βόλτα και χάρηκα τη συντροφιά και τις καινούργιες γνωριμίες. Στενοχωρήθηκα για το Navarra, ιδίως γιατί αυτό που έπαθε, δεν οφειλόταν σε ατυχία και φανέρωσε πόσο εύκολο είναι το λάθος και πόσο ασύμετρες οι συνέπειες του λάθους. Οι συντροφιές αυτές είναι ανομοιογενείς και δεν έχουν όλοι αυξημένη ωριμότητα. Δεν πρέπει να πιέζονται οι μικροί να αποδείξουν πόσο μάγγες είναι παίρνοντας ρίσκα που δεν συναισθάνονται πόσο μεγάλα είναι, ιδίως πάνω σε αυτοκίνητα που τους εμπιστεύθηκαν τρίτοι. Δεν θα ήθελα να είμαι μπροστά όταν ο αξιαγάπητος πιτσιρικάς ανακοίνωσε στον πατέρα του τί συνέβη.
Επίσης λυπάμε που φεύγοντας αφήσαμε ζημιές σε σπαρμένα χωράφια ανυποψίαστων βιοπαλεστών. Εύχομαι να μην ξανασυμβεί. Τέτοιες συμπεριφορές θα μπορούσαν να βλάψουν και το χόμπι μας.
Πάνος
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 11:19
Τοποθεσία: Κυψέλη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό GLOCKY » Τρί Μαρ 02, 2010 00:05

Πανο σκεψου οτι δεν καναμε κακο σχετικα με τα σπαρμενα χωραφια!
Ισα ισα καναμε καλο στην κοινωνια,στην φυση βοηθωντας την πυροσβεστικη και την πυρασφαλεια της φυσης ανοιγωντας καινουργιους δρομους ή ακομα και δρομους σβησμενους απο τους χαρτες των gps μας!
Πραγματικα του Βαγγελη το sport το χαρηκα πολυ γιατι διαθετει το τριπτυχο ΔΥΝΑΜΗ-ΕΛΑΣΤΙΚΑ-ΕΡΓΑΤΗΣ και μπορει καλλιστα να παρει τον τιτλο του 4X4 EXPRESS SERVICE!
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ
ΑΝΔΡΩΝ ΓΑΡ ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΠΑΣΑ ΓΗ ΤΑΦΟΣ
Άβαταρ μέλους
GLOCKY
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 20:28
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό drsonic 21 » Τρί Μαρ 02, 2010 00:14

Παιδια χαιρομαι που περασατε καλα και ζητω συγνωμη για το ειρωνικο μου σχολιο για το navara ποσο μαλλον που ηταν μελος της παρεας , ευχομαι καλα ξεμπερδεματα και με το καλο νεες περιπετειες χωρις ζημιες.Αντε και στην επομενη :ok: :ok:
Άβαταρ μέλους
drsonic 21
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 22:53
Τοποθεσία: Αθηνα,Αγιοι Αναργυροι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Troll » Τρί Μαρ 02, 2010 00:21

Δεν θυμαμαι να χαλασαμε καποιο χωραφι! Αν εννοειτε στο σημειο που κλειδωθηκε ο Αντωνης, δεν ηταν χωραφι αλλα βουρκος. Επισης ο χαρτης το εμφανιζει ως δρομο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό GLOCKY » Τρί Μαρ 02, 2010 00:29

Χρηστο αυτο εννουσα και εγω πριν,σε εκεινο το μερος που κλειδωθηκε ο Αντωνης!
:ha: :ha: :ha: :ha: :lmao: :lmao: :lmao:
Οντως ρε παιδι μου εβλεπες χωμα και χορτο και μολις παταγες βουλιαζες μεσα,εδω τα μποτακια και οι γαλοτσες εμπαιναν μεσα ποσο μαλλον τα θηρια μας!
Οσον αφορα τον χαρτη οντως το εμφανιζει και στου Θεμη(topo) αλλα και στον χαρτη που εχεις ανεβασει(google) αν κανουμε ζουμ φαινεται δρομος τωρα πως οταν πηγαμε εκει δεν υπηρχε αυτο ειναι αλλο θεμα!
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ
ΑΝΔΡΩΝ ΓΑΡ ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΠΑΣΑ ΓΗ ΤΑΦΟΣ
Άβαταρ μέλους
GLOCKY
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 20:28
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό drsonic 21 » Τρί Μαρ 02, 2010 00:36

Kαποιοι δρομοι μερικες φορες κατα λαθος οργωνονται και σε δυο χρονακια γινονται χωραφι, ειναι ελληνικη πατεντα και με μεγαλη επιτυχια 8)
Άβαταρ μέλους
drsonic 21
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 22:53
Τοποθεσία: Αθηνα,Αγιοι Αναργυροι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Ovelix » Τρί Μαρ 02, 2010 01:06

Πάνος έγραψε:
Ovelix έγραψε:Ωραιες φωτο εγω θα ηθελα να μαθω εντυπωσεις απο το θηριο του Πανου τωρα που φοραει πιο καταλληλα λαστιχα

Δέν έδωσα αφορμή για εντυπωσιακές εντυπώσεις Γιώργο. Εκεί που βούλιαξε ο Θέμης, ήταν κανονικός Βάλτος. Λίγο παρακάτω πέρασε ο Βαγγέλης για να τον ξεκολήσει αφήνοντας βαθειά αυλάκια, όπου λίγο αργότερα κόλησε για τα καλά ο φίλος του Κώστα με φτιαγμένο Pajero καθώς και ο Βαγγέλης που πήγε για βοήθεια. Κόλλησαν τόσο καλά και οι δύο, που χρειάστηκε να επιταχθεί ο Θέμης για να τους τραβήξει, όπως ήταν δεμένοι ο ένας με τον άλλο! Λίγο αργότερα, στην επιστροφή του Θέμη από "απέναντι" ξαναβούλιαξε, οπότε επιτάχθηκε ο Βαγγέλης και τον έσωσε! Εγώ πέρασα από δίπλα, που μου φάνηκε ομαλότερα, και αυτό έγινε απλά, χωρίς γκάζια και σκαψίματα, με 2α στα αργά.

Θέλω να προσθέσω, ότι ο Βαγγέλης, με το χαρακτήρα που φαίνεται ότι είναι προικισμένος και τα καινούργια λάστιχα που φόρεσε στο θηρίο του, είναι ΕΓΓΥΗΣΗ.

Ευχαριστήθηκα πολύ τη βόλτα και χάρηκα τη συντροφιά και τις καινούργιες γνωριμίες. Στενοχωρήθηκα για το Navarra, ιδίως γιατί αυτό που έπαθε, δεν οφειλόταν σε ατυχία και φανέρωσε πόσο εύκολο είναι το λάθος και πόσο ασύμετρες οι συνέπειες του λάθους. Οι συντροφιές αυτές είναι ανομοιογενείς και δεν έχουν όλοι αυξημένη ωριμότητα. Δεν πρέπει να πιέζονται οι μικροί να αποδείξουν πόσο μάγγες είναι παίρνοντας ρίσκα που δεν συναισθάνονται πόσο μεγάλα είναι, ιδίως πάνω σε αυτοκίνητα που τους εμπιστεύθηκαν τρίτοι. Δεν θα ήθελα να είμαι μπροστά όταν ο αξιαγάπητος πιτσιρικάς ανακοίνωσε στον πατέρα του τί συνέβη.
Επίσης λυπάμε που φεύγοντας αφήσαμε ζημιές σε σπαρμένα χωράφια ανυποψίαστων βιοπαλεστών. Εύχομαι να μην ξανασυμβεί. Τέτοιες συμπεριφορές θα μπορούσαν να βλάψουν και το χόμπι μας.



:resp: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

Παντως εγω με βαση τις φωτο δεν μπορεσα να εντοπισω σπαρμενο χωραφι και μπορω να το κανω γιατι μενω σε αγροτικη περιοχη.Ειδα προετοιμασμενο για σπορα αλλα δεν επηρεαστηκε μιλαω παντα με βαση τις φωτο που εγιναν διαθεσημες
Άβαταρ μέλους
Ovelix
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 20:34
Τοποθεσία: Πατρα
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » Τρί Μαρ 02, 2010 14:10

Ποτε εχετε δει πως ειναι η λιμνη χωρις νερο??? Μιλαμε για πολυ βαθος μονο μετα τον Απριλι και βαλε μπορεις να περασεις απο το κεντρο. Τον χειμωνα μονο ακρη ακρη προς την ασφαλτο.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Παντως κανει καλο πλυσιμο το σημειο αυτο. Την εχω πατηση και εγω ετσι αλλα το προβλημα δεν ειναι μονο το βαθος αλλα οι ηλιθιες εισαγωγες που ειναι μπροστα στην μουρη και με μια καλη βουτια ρουφας νερα ανετα.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 29, 2008 11:50
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Τρί Μαρ 02, 2010 16:40

drsonic 21 έγραψε:Kαποιοι δρομοι μερικες φορες κατα λαθος οργωνονται και σε δυο χρονακια γινονται χωραφι, ειναι ελληνικη πατεντα και με μεγαλη επιτυχια 8)


:goodpost:
" ΕΚ ΤΗΣ ΚΟΝΕΩΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ "
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Πάνος » Τρί Μαρ 02, 2010 19:05

Δεν θέλω να επιμείνω στο θέμα "σπαρμένα χωράφια" για να μην νομίσει κανείς ότι το μεγαλοποιώ. Η γνώμη μου όμως είναι η εξής:
Δέν είναι δική μας δουλειά να κρίνουμε άν εκεί που είναι σπαρμένο βρίσκεται εκτός ιδιοκτησίας ή εντός.
Είναι κατανοητό να μην έχουμε την εμπειρία να διακρίνουμε το σπαρμένο από το χέρσο, αλλά τότε είμαστε δυό φορές επιφυλακτικοί και παίρνουμε τη γνώμη κάποιου που διακρίνει. Αλλοιώς μένουμε στα ίχνη του δρόμου.
Την Κυριακή, όλος ο τόπος εκτός από τον εμφανή δρόμο τη νοητή προέκτασή του που διέσχιζε το "βάλτο" και τον ίδιο το βάλτο ήταν σπαρμένο. ΠΧ εκεί που κόλησε ο GLOCKY μετά από το ξεκλείδωμα, κι εκεί που αναγκάστηκε να πατήσει ο Θέμης για να τον τραβήξει πίσω ήταν περίπου 15 μέτρα μέσα στο σπαρμένο. Στα όρια αλλά μέσα ήταν κι εκεί πού στηθήκαμε για τη φωτο, εκτός από μπροστά από το πεύκο.
Το σπαρμένο ξεχώριζε, από το ότι το χώμα ήταν στεγνό αλλά αφράτο (γι΄αυτό βούλιαζε το πόδι), τα "χορτάρια" ήταν ομοιόμορφα βλασταράκια νεαρών σπαρτών και παρατηρώντας έβλεπες και τα ίχνη πρόσφατης λίπανσης και τα παρατημένα σακιά του λιπάσματος. Παράλληλα όλα αυτά ταίριαζαν και με την εποχή.
Ας μη δώσουμε μεγαλύτερη έκταση στο θέμα, και ας είμαστε προσεκτικοί στο μέλλον. Δεν μειώνει την απόλαυση. :)
Πάνος
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 11:19
Τοποθεσία: Κυψέλη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Troll » Τρί Μαρ 02, 2010 19:25

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η όποια... "ζημιά"... έγινε στο σημείο που βγάλαμε φωτογραφίες. Αλλά μόνο εκεί. Ενώ η έκτασή της ήταν τέτοια που μπορεί να θεωρηθεί και αμελητέα. Σοβαρή ζημιά θα προκαλούσαμε αν αρχίζαμε τα παντιλίκια μέσα στο χωράφι. Τότε ναι, θα ήταν άξιο αναφοράς και κατακριτέο. Ας μείνουμε λοιπόν στο ότι περάσαμε καλά και ξεφύγαμε λίγο απ'την τσιμεντούπολη. Κι αν πατήσαμε σε 10 τετραγωνικά απο ένα χωράφι είναι ένα τίποτα μπροστά στα 10 στρέμματα εκτάσεως.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Πάνος » Τρί Μαρ 02, 2010 19:28

:ok: :buddy:
Πάνος
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 11:19
Τοποθεσία: Κυψέλη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό kostas_V6 » Τρί Μαρ 02, 2010 20:48

GLOCKY έγραψε:A Ok ΤΟΤΕ!
Κωστα ακου να σου πω επιβαλλεται να ερθεις!
Διοτι εαν κολλησω μονο 3000 v6 μπορει να με βγαλει!


ΑΧ που να ηξερες ρε μαυρε μου οτι θα ερχομουν για να σε ξεκλειδωσω ???

:hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:
Άβαταρ μέλους
kostas_V6
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 13:06
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπός
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό kostis » Τρί Μαρ 02, 2010 21:48

κωστα v6 ειχαμε καποιο νεο απο το navara;;;;
Άβαταρ μέλους
kostis
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 586
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 17:49
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ζητείται παρέα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες

cron