αγορα pajero sport

Γενικα θεματα

Συντονιστές: alpininstis, pininokio, Ιδρυτικά μέλη

αγορα pajero sport

Δημοσίευσηαπό microcosmos » Παρ Μάιος 30, 2008 15:54

Ειναι να παρω το pajero sport, 3L,V6 model 2006.Καποιος που το εχει να μου πει τι πρεπει να τσεκαρο (τα sos)?
Βασικα θα ηθελα γενικα τι γνωμη σας για το συγκεκριμενο μοντελο.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

microcosmos
microcosmos
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2008 15:36
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό themis » Παρ Μάιος 30, 2008 21:55

Βασικα ειναι ενα L200 με καθισματα,δεν νομιζω οτι πρεπει να προσεξεις κατι συγκεκριμενο,στο δρομο ειναι αρκετα καλο και επεισης στο χωμα τα καταφερνει πολυ καλα ,λιγο προβληματιζει η κοιλια καθοτι μακρυ
pinin GDI 2.0L rear and front locker lift 6' tyre 32' long arm by ss-tn
Άβαταρ μέλους
themis
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2224
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 24, 2008 20:14
Τοποθεσία: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό microcosmos » Παρ Μάιος 30, 2008 23:24

Για εκτος δρομου νομιζω οτι υπερ-καλυπτει τις αναγκες που εχω φιλε μου Θεμη. Για εντος το ιδιο.Το θεωρω αρκετα καθαροαιμο 4x4 σε σχεση με το προηγουμενο (terios 1) κι ας εχει αυτοματο κιβωτιο, (εγω θα το προτιμουσα manual, αλλα φανταζομαι οτι η ιπποδυναμη θα βοηθησει λιγο).
Επισης εχεις απολυτο δικιο για την μακρια wheelbase αλλα οταν θες χωρο το βλεπω δυσκολο να τα εχεις ολα δικα σου.
Να ειμαι ειλικρινής ψαχνω για καποιο πιθανο αδυνατο, τρωτο σημειο που πρεπει να δωσω ιδιαιτερη σημασια στον τεχνικο ελεγχο πριν το παρω.
Σε ευχαριστω παντως.
microcosmos
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2008 15:36
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό themis » Σάβ Μάιος 31, 2008 22:57

Εαν ειναι και αυτοματο παρτο με κλειστα ματια ειναι μεγαλο ατου...
pinin GDI 2.0L rear and front locker lift 6' tyre 32' long arm by ss-tn
Άβαταρ μέλους
themis
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2224
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 24, 2008 20:14
Τοποθεσία: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό microcosmos » Κυρ Ιουν 01, 2008 07:59

Για εκτος δρομου προσωπικα δεν το θεωρω μεγαλο ατου, μου αρεσει να ειμαι εγω υπευθυνος για το ποσο καλα παει εκτος δρομου.Ασε αυτο το cruse control, σε λιγο θα βγαλουν τιποτα αλλο για το τιμονι και οταν πας ταξιδι θα την πεφτεις για υπνο. :)
Αλλα υποθετω οτι ολα αυτα αναιβαζουν την αξια του αυτοκινητου, αρα ειναι υπερ μου απο οικονομικης αποψης.

microcosmos
microcosmos
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2008 15:36
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Troll » Δευτ Ιουν 02, 2008 15:08

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το αυτοματο κιβωτιο ειναι οτι πρεπει για εκτος δρομου, αφου δεν κουραζεται ο συμπλεκτης οσο στο χειροκινητο... αρα ειναι πλεονεκτημα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Troll
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 18:56
Τοποθεσία: ...απο 1000 μ και πανω
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό v6bill » Δευτ Ιουν 02, 2008 20:17

φιλε μικροκοσμε γεια σου.εχω ενα του 20004μαμα με 70000χιλ.δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα.εκτος απο της δισκοπλακες που μετα απο εθνικη μπηκα σε ποταμι και στραβωσαν,της αλαξα στην εγγυηση μεν αλλα με τσακωμους στης 30000χιλ.δες αν στη εγγυηση σου τις καλυπτει νομιζω οχι.οσον αφορα καταναλωση εγω το εχω για ταξιδια με 140-150χιλ καιει13,2τα100 με 140 και πανω 14-15 με τετρακινηση 15-16λ.τελικη εχει200 στο κοντερ με 80-20 κ 70 -30 λαστιχα συντονιζει στα 160χιλστα 165 σταματαει.εκτος δρομου αναλογως τι ζητας,δυναμη και ροπη εχει πολυ αναλογικα με το βαρος του,χωρους παρα πολους αλλα και μηκος στα πλην.στα αμορτισερ της μανασ του δεν εχει μεγαλες διαδρομες με αποτελεσμα στης μεγαλες κλησεις να σηκωνει αμεσως ροδα αλλα κραταει καλα και με της τρεις.για αγορα ελαστικων να υπολογιζεις απο 600 και πανω.εγω εχω μανιουαλ.σερβις στην αντιπροσωπεια λαδια φιλτρα καθε 7000χιλ 140ε με αλλαγη τακακια 500ε.αν εισαι αθηνα και θες να παμε καμια βολτα να το δεις πεσμου αν οχι ρωτα οτι αλλο θες και σιγουρα καποιος απο την παρεα θα σου απαντησει
v6bill
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 21:39
Τοποθεσία: mesinia-athina
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό dafos » Τετ Νοέμ 18, 2009 11:04

καλη μέρα φίλοι μου
ευελπιστω λιαν συντόμως να γινω και εγω μέλος της παρέας σας μιας και σκεφτομαι να αγοράσω ένα Pajero Sport 2.5 TD μοντέλο του 2005 και έπειτα. Μιας και από ότι έχω καταλάβει είναι ένα μοντέλο το οποίο δεν είναι και τόσο ευρέως γνωστό θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με τις εκτός δρόμου δυνατότητες / ικανότητες του. Η σξκέψη μου είναι να μην το χρησιμοποιώ για καθημερινή χρήση αλλά σαν αυτοκίνητο ελέυθερου χρόνου πχ εκδρομές με την οικογένεια στο βουνό, ρυμουλκιση φουσκωτού, βόλτες σε χιονισμένα μέρη κτλ. Μια αξιοπρεπής και ασφαλής ποιότητα κύλισης στην άσφαλτο μου είναι υπέραρκετα μιας και με ενδιαφέρει περισσότερο η εκτός δρόμου "φύση " του οχήματος. Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με κόστη / συχνότητα service, πιθανά ευαίσθητα σημεία στο όχημα ή οτιδήποτε άλλο θεωρείτε χρήσιμο θα σας είμαι πραγματικά ευγνώμων.

Καλές και ασφαλείς εξορμήσεις σε όλους μας!
Άβαταρ μέλους
dafos
Newbie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 18, 2009 10:19
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό Nek » Τετ Νοέμ 18, 2009 21:38

dafos καλως ηρθες...δεν εχω sport ,αλλα ειναι πολυ αξιοπιστο αυτοκινητο και σκληροτραχηλο για εκτος δρομου διαδρομες...και μονο που ειναι πετρελαιο ειναι η καλυτερη επιλογη.....περισσοτερα οι sportακηδες
Nek
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 20:52
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό drsonic 21 » Τετ Νοέμ 18, 2009 22:54

Δισκοπλακες μου εχει βγαλει και εμενα απο αναλογη χρηση, η συμπεριφορα στο δρομο βελτιωνεται με αλλαγη αμορτισερ-ελατηρια και μειωνονται οι πλευσεις, καποιες υπονοιες σχετικα με την κολονα τιμονιου και τις αντοχες της ειχαν γινει σε μια ανακληση της εταιρειας για καποια αυτοκινητα ,ισως και να αποτελει το αδυναμο σημειο του αμαξιου.Τωρα αφου εγινα αντικειμενικος και δεν μπορει κανεις να με κατηγορησει επ'αυτου χωρους εχει(γινεται και κρεββατοκαμαρα, υπαρχουν μαρτυρες), γκαζια δεν εχει τρελλα αλλα για μενα ειναι αρκετα, το αυτοματο δεν το αλλαζω(καλο αυτοματο χωρις αποτομες και ασκοπες αλλαγες ταχυτητων), δυναμη για εκτος δρομου εχει , κολυμπαει, τη βρισκει να χαντακωνεται και μπορει να ειναι ταυτοχρονα καθημερινο αυτοκινητο(βαλε αισθητηρες παρκινγκ).Εγω περναω υπεροχα μαζι του , τοσο υπεροχα που πολυ δυσκολα μπορει να με εντυπωσιασει αλλο αμαξι 8) :tan: :tan:
Άβαταρ μέλους
drsonic 21
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 22:53
Τοποθεσία: Αθηνα,Αγιοι Αναργυροι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό mirage » Πέμ Νοέμ 19, 2009 00:15

τελικα ρε doctor...το αγαπας το pajerο σου ε????!!!!!!
" ΕΚ ΤΗΣ ΚΟΝΕΩΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΕΝΝΩΜΑΙ "
Άβαταρ μέλους
mirage
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1378
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 17:57
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό vagelis » Πέμ Νοέμ 19, 2009 00:27

Φιλε dafos καλως ορισες εχω κι εγω ενα sport και οι εντυπωσεις μου μετα απο 5 χρονια ειναι οι καλυτερες.Ηποιοτητα κυλισης στο δρομο ειναι εξαιρετικη,και η αισθηση ασφαλειας που σου προσφερει παρα πολυ καλη.Οι εκτος δρομου ικανοτητες του τουλαχιστον για τιςεκδρομες που το θελεις θα σε ικανοποιησουν απολυτα,για πιο σκληρο off-road χρειαζεται καποιες παρεμβασεις.Ειναι μεγαλο πλεονεκτημα που ειναι πετρελαιο και ειμαι σιγουρος οτι θα το χαρεις.
vagelis
Weekender
Weekender
 
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 17:40
Τοποθεσία: Χαλανδρι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό drsonic 21 » Πέμ Νοέμ 19, 2009 00:59

O πανθηρας ειναι οικογενεια πλεον.... 8) :worship: :worship:
Άβαταρ μέλους
drsonic 21
4-wheeler
4-wheeler
 
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 22:53
Τοποθεσία: Αθηνα,Αγιοι Αναργυροι
Αυτοκίνητο:

Δημοσίευσηαπό alpininstis » Πέμ Νοέμ 19, 2009 12:58

drsonic 21 έγραψε:Δισκοπλακες μου εχει βγαλει και εμενα απο αναλογη χρηση, η συμπεριφορα στο δρομο βελτιωνεται με αλλαγη αμορτισερ-ελατηρια και μειωνονται οι πλευσεις, καποιες υπονοιες σχετικα με την κολονα τιμονιου και τις αντοχες της ειχαν γινει σε μια ανακληση της εταιρειας για καποια αυτοκινητα ,ισως και να αποτελει το αδυναμο σημειο του αμαξιου.Τωρα αφου εγινα αντικειμενικος και δεν μπορει κανεις να με κατηγορησει επ'αυτου χωρους εχει(γινεται και κρεββατοκαμαρα, υπαρχουν μαρτυρες), γκαζια δεν εχει τρελλα αλλα για μενα ειναι αρκετα, το αυτοματο δεν το αλλαζω(καλο αυτοματο χωρις αποτομες και ασκοπες αλλαγες ταχυτητων), δυναμη για εκτος δρομου εχει , κολυμπαει, τη βρισκει να χαντακωνεται και μπορει να ειναι ταυτοχρονα καθημερινο αυτοκινητο(βαλε αισθητηρες παρκινγκ).Εγω περναω υπεροχα μαζι του , τοσο υπεροχα που πολυ δυσκολα μπορει να με εντυπωσιασει αλλο αμαξι 8) :tan: :tan:


Ντοτόρε το παίρνεις και στο κρεβάτι σου το βράδυ ????????? :hehe: :hehe: :hehe:
Άβαταρ μέλους
alpininstis
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2008 16:06
Τοποθεσία: Αγ Παρ/υή Αττικής
Αυτοκίνητο: pinin 2.0 gdi 3door

Δημοσίευσηαπό gargas » Πέμ Νοέμ 19, 2009 16:56

drsonic 21 έγραψε:O πανθηρας ειναι οικογενεια πλεον.... 8) :worship: :worship:







:worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship:
γεια σου γιατρε γιγαντα!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
gargas
Off-Roader
Off-Roader
 
Δημοσιεύσεις: 1959
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 20:17
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αυτοκίνητο:

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

cron